Žien v biznise či politike je stále málo, aj keď sú veľmi potrebné. Ako sú na tom jednotlivé krajiny?

  • Celkový počet žien na najvyšších pozíciach vo firmách je stále veľmi nízky
  • Situácia sa však pomaly zlepšuje, keďže od roku 2015 počet žien vo vedúcich funkciách vzrástol zo 17 na 21 percent
  • Prečo sú ženy v biznise či politike dôležité a aké štatistiky majú jednotlivé krajiny?
BeFunky-collage
TASR
  • Celkový počet žien na najvyšších pozíciach vo firmách je stále veľmi nízky
  • Situácia sa však pomaly zlepšuje, keďže od roku 2015 počet žien vo vedúcich funkciách vzrástol zo 17 na 21 percent
  • Prečo sú ženy v biznise či politike dôležité a aké štatistiky majú jednotlivé krajiny?

Celkový počet žien na najvyšších pozíciach vo firmách je stále veľmi nízky. Napríklad v Spojených štátoch amerických je na poste generálnych riaditeľov len 5% žien, informuje Svetové ekonomické fórum (WEF). Situácia sa však pomaly zlepšuje, keďže od roku 2015 počet žien vo vedúcich funkciách vzrástol zo 17 na 21 percent.

Podľa WEF je rozmanitosť vodcovstva pre podnikanie viac než potrebná. K dispozícii sú rôzne štatistiky, ktoré pri zvýšení podielu žien zaznamenali aj nárast výnosov či lepšiu efektivitu.

Tento týždeň navyše Európska komisia pripravila záväzné pravidlá, ktoré by mali pomôcť vyrovnávať rozdiely v platoch mužov a žien. Podľa štatistík Bruselu totiž ženy v EÚ zarábajú o 16% menej než muži. Prejavuje sa to aj pri dôchodkoch, kde je až 30%-ný rozdiel, uviedllo ČTK.

Čítaj TU>>Štúdia OSN: Za predsudkami a sexistickými stereotypmi nestoja len muži. Ženy sú na tom rovnako

Ktorá krajina má žien na vedúcich pozíciách najviac?

Zo štatistík OECD, ktoré uvádzajú percentuálny podiel žien na vedúcich pozíciách v jednotlivých krajinách vyplýva, že Slovensko na tom síce nie je najlepšie, no ani najhoršie. Na nižšie priloženej infografike môžeme vidieť, že najviac žien na vedúcich pozíciách majú krajiny ako Francúzsko, Island či Nórsko. Najhoršie je na tom Kórea, Indonézia a Japonsko. Slovensko má približne rovnaký percentuálny podiel ako aj naši najbližší susedia.

Zamestnanosť žien na Slovensku sa však od roku 2000 do roku 2018 zvýšila zo 63 na takmer 66%. Zvýšenie zamestnanosti žien na Slovensku na úroveň Švédska by mohlo podľa štúdie PwC zvýšiť hrubý domáci produkt Slovenska o 7,8 %.

„Intenzívnejšie zapojenie sa žien do práce prináša vyšší ekonomický rast a prínos celej spoločnosti. Máme priestor zamestnať ďalších 15 % žien podľa vzoru Švédska,“ uviedla Alica Pavúková zo spoločnosti PwC Slovensko. Slovensko má podľa nej príliš vysoký podiel žien pracujúcich na plný úväzok. „To je dôkazom, že firmy, spoločnosti a inštitúcie majú ešte veľké rezervy vo flexibilite zamestnávania žien,“ dodala. Informáciu priniesla agentúra SITA.

Podľa WEF je celosvetovo najväčšou výzvou predovšetkým nedostatok žien v IT oblasti. Potrebná je aj spolupráca so školami a univerzitami, kde by mali získavať argumenty o tom, že technické oblasti nie sú skvelou kariérnou cestou len pre mužov, ale aj ženy.

Tie sa pomaly, ale isto stávajú čoraz potrebnejšie vo viacerých oblastiach profesijného života. Príkladom žien, ktoré sa usilujú o zmenu, je napríklad Greta Thunbergová, ktorá získala titul Osobnosť roka 2019. Podľa Svetového ekonomického fóra je dôležité to, že existujú ambiciózne a schopné ženy, ktoré riadia vplyvné organizácie.

Počet žien v parlamente pribúda, stále je to však málo

Čoraz viac žien sa začína objavovať aj v politike, aj keď percentuálny podiel je v porovnaní s mužmi stále veľmi nízky. Príkladom toho je aj Slovensko, kde sa do parlamentu dostalo historicky najviac žien. Tento počet sa však môže v najbližších dňoch ešte zmeniť. Dôvodom je napríklad vzdanie sa poslaneckého mandátu, ako v prípade Mikovčákovej z ĽSNS, či Nicholsonovej zo strany Sloboda a Solidarita.

Aj napriek slovenskému rekordu sme však stále pod európskym priemerom. Zaujímavosťou je, že najviac žien v parlamente (vyše 61%) má africká Rwanda. Za ňou nasledujú krajiny ako Kuba, Bolívia či Mexiko.

V rebríčku najvplyvnejších žien sveta sa na prvých priečkach nachádzajú práve političky. V najnovšom rebríčku, ktorý každoročne vytvára americký magazín Forbes, sa prvýkrát objavil aj slovenský zastupca, ktorým bola prezidentka Zuzana Čaputová. Tá získala 80. miesto a ocitla sa tak napríklad medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, Nancy Pelosiovou, Gretou Thunbergovou či Melindou Gatesovou.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: weforum.org, ČTK, SITA, forbes.com, time.com

Najnovšie videá

Trendové videá