Žijeme v 21. storočí, no nútené práce prekvitajú. Počet otrokov prekročil 50 miliónov
- Obeťami nútenej práce je zhruba 27,6 milióna ľudí
- V nútených manželstvách je približne 22 miliónov osôb
- Obeťami nútenej práce je zhruba 27,6 milióna ľudí
- V nútených manželstvách je približne 22 miliónov osôb
Novodobé otroctvo sa v dôsledku ozbrojených konfliktov, klimatickej zmeny a pandémie stáva čoraz väčším problémom. Medzinárodná organizácia práce (ILO) vo svojej novej správe odhaduje, že v nútených prácach a manželstvách uviazlo 50 miliónov ľudí. To je o takmer 10 miliónov viac ako pred piatimi rokmi. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
„Nič nemôže ospravedlniť pretrvávanie tohto základného porušovania ľudských práv,“ vyjadril sa generálny riaditeľ organizácie Guy Rider. „Odborové zväzy, zamestnávateľské organizácie, občianska spoločnosť a obyčajní ľudia musia zohrať rozhodujúcu úlohu,“ dodal.
Novodobé otroctvo sa neviaže len na chudobné krajiny, viac ako polovica všetkej nútenej práce sa podľa ILO uskutočňuje v bohatších krajinách s vyšším stredným alebo vysokým príjmom. Obeťami nútenej práce je zhruba 27,6 milióna ľudí.
V nútených manželstvách je približne 22 miliónov ľudí, z ktorých väčšina mala v čase uzavretia zväzku menej ako 15 rokov. Dve tretiny osôb v nútených manželstvách sú ženy. To znamená nárast o 6,6 milióna od celosvetových odhadov z roku 2016.
Správa vyzýva na medzinárodné úsilie na zhromaždenie zdrojov aj rýdzi úmysel na vyriešenie problému.
Nútené práce
Podľa správy sa nútené otroctvo nachádza takmer v každej krajine na svete a zasahuje cez etnické, kultúrne a náboženské línie. Viac ako polovicu všetkej nútenej práce a štvrtinu všetkých nútených manželstiev možno nájsť v krajinách s vyšším stredným príjmom alebo s vysokými príjmami.
Až 86 % všetkých prípadov nútenej práce sa nachádza v súkromnom sektore, pričom sexuálne vykorisťovanie predstavuje 23 % všetkej nútenej práce.
Ukázalo sa, že takmer štyri z piatich osôb v nútenom komerčnom sexuálnom vykorisťovaní sú ženy alebo dievčatá. Takmer každá ôsma osoba zatiahnutá do nútených prác je dieťa. Celkový počet týchto detí je až 3,3 milióna, pričom viac ako polovica z nich je v komerčnom sexuálnom zneužívaní.
ILO upozorňuje na to, že voči nútenej práci sú obzvlášť zraniteľní migranti. V ich prípade totiž existuje až trikrát vyššia pravdepodobnosť, že budú nútene pracovať.
„Zatiaľ čo pracovná migrácia má prevažne pozitívny vplyv na jednotlivcov, domácnosti, komunity a spoločnosti, toto zistenie ukazuje, ako sú migranti obzvlášť zraniteľní voči nútenej práci a obchodovaniu s ľuďmi, či už z dôvodu neregulárnej alebo zle riadenej migrácie, alebo nespravodlivých a neetických praktík náboru,“ píše ILO.
Generálny riaditeľ ILO tvrdí, že to, že sa situácia spojená s moderným otroctvom nezlepšuje, je šokujúce. „Vieme, čo treba urobiť, a vieme, že sa to dá. Základom sú účinné vnútroštátne politiky a regulácia. Vlády to však samé nedokážu. Medzinárodné normy poskytujú spoľahlivý základ a je potrebný komplexný prístup.“
Podľa Antonia Vitorina, generálneho riaditeľa IOM, správa zdôrazňuje naliehavosť zabezpečenia toho, aby bola všetka migrácia bezpečná, riadená a pravidelná.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: SITA, BBC