„Žilinka je aktívny politik Sme rodina, Romana Tabák nie je známa osobnosť.“ ChatGPT prekvapil bizarnými odpoveďami
- Čo si umelá inteligencia myslí o slovenských politikoch?
- ChatGPT bol vtipný tam, kde nechcel
- Zato vtip sa mu veľmi nepodaril
- Čo si umelá inteligencia myslí o slovenských politikoch?
- ChatGPT bol vtipný tam, kde nechcel
- Zato vtip sa mu veľmi nepodaril
Počas posledných týždňov je umelá inteligencia témou, ktorá sa rieši aj medzi bežnými ľuďmi. Už pred mesiacom obleteli sociálne siete videá, ktoré zobrazovali chat, ktorý odpovedal na najrôznejšie otázky.
Do povedomia bežných ľudí sa tak dostal ChatGPT, ktorý vyvinula spoločnosť OpenAI. Spoločnosť uvádza, že prototyp chatbota s umelou inteligenciou má optimalizovaný jazykový model, ktorý mu umožňuje viesť plynulý dialóg a komunikovať.
Naozaj, na prekvapenie dobre komunikuje v slovenskom jazyku, vytvára vety, ktoré často nemajú na prvý pohľad žiadne chyby. Pri bežných otázkach, ktoré si človek vypýta od chatbota, tak dostane na prvý pohľad uspokojivé informácie.
Problémom je, že sa učí z textov na internete. Nie je tak možné dohľadať zdroj informácií a samostatne zhodnotiť, či ide o relevantné informácie. Pokiaľ si človek vygeneruje väčšie množstvo textu, dokáže tiež nájsť podobné znaky v jeho štylistike.
Chat dokáže napísať pieseň, esej, báseň či článok. Trvá mu to len niekoľko sekúnd, pričom výsledok je uspokojivý. Denník N vo svojom článku skúmal, či učitelia dokážu rozlíšiť slohové práce napísané umelou inteligenciou. Učitelia vtedy priznali, že by sloh napísaný pomocou umelej inteligencie zrejme od toho reálneho nerozpoznali.
Ako sám seba opísal ChatGPT?
„ChatGPT je jeden z najväčších jazykových modelov, ktorý bol vyvinutý spoločnosťou OpenAI. Je schopný generovať text na základe príkladov a štruktúr, ktoré bol naučený počas svojho tréningu na miliónoch textov z internetu. ChatGPT sa často používa ako AI asistent pre automatické odpovede na otázky a úlohy spojené s jazykom, ako je generovanie textu, klasifikácia textu, preklady a podobne.“
Vo svete sa tak diskutuje, či ide o systém, ktorý nahradí niektoré pozície. Nateraz však môže byť skôr akýmsi „pomocníkom“, ktorý človeku vysvetlí zložitý problém jednoduchším spôsobom. Môže pomôcť pri učení sa a pri získavaní všeobecných informácií, ktoré by človek inak hľadal zrejme pomocou vyhľadávača od spoločnosti Google. Google podľa BBC chystá vlastný chat, ktorý by mohol ten od Open AI v množstve vecí predbehnúť.
ChatGPT má v tejto chvíli isté chyby, ktoré spôsobujú, že má od dokonalosti veľmi ďaleko. Informácie získava z obrovského množstva dát z internetu, pričom nedokáže rozlíšiť kontext. Odpovede na otázky, ktoré poskytuje, sú tak často nedokonalé, dokonca nepravdivé.
My sme na skúšku umelej inteligencii zadali vysvetliť nám, kto sú jednotliví politici či známe osobnosti. Treba zdôrazniť, že najnovšie dáta, ktoré chat využíva, sú z roku 2021.
Na nasledujúcej strane nájdeš galériu s otázkami pre ChatGPT aj báseň o našich politikoch z dielne umelej inteligencie. >>>
Čítajte viac z kategórie: Politika
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.