Žilinka preradil tridsať zamestnancov prokuratúry. Právomoci odobral aj Lipšicovi, špeciálna prokuratúra končí

  • Niektorí známi prokurátori nevedia, čo budú robiť
  • Zrušenie špeciálnej prokuratúry im poriadne zamiešalo karty
  • Lúčenie elitných prokurátorov
Maroš Žilinka, Daniel Lipšic
TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian
  • Niektorí známi prokurátori nevedia, čo budú robiť
  • Zrušenie špeciálnej prokuratúry im poriadne zamiešalo karty
  • Lúčenie elitných prokurátorov

Na prokuratúre sa v poslednej dobe dejú veľké zmeny. Najmä ak ide o jej prokurátorov a ich náplň práce. Generálny prokurátor Maroš Žilinka nedávno oznámil preradenie niektorých zamestnancov, vrátane Michala Šúreka, Ondreja Repu a Ladislava Masára na nové pozície v rámci generálnej prokuratúry.

Lipšica zas Žilinka preradil na legislatívne oddelenie generálnej prokuratúry. V budúcnosti už nebude môcť dozorovať nové kauzy. Bude posudzovať znenie paragrafov a pripomienkovať návrhy zákonov, ktoré sa prokuratúry týkajú. Spolu s ním končí ďalších takmer 30 kolegov. Deje sa tak pre zánik Úradu špeciálnej prokuratúry.

Výrazným krokom bolo preradenie Michala Šúreka, ktorý sa presunul na referát väzenstva. Pre Šúreka, ktorý má za sebou 14-ročnú kariéru v rôznych trestných kauzách, bola táto nová pracovná pozícia neznámou až do samotného oznámenia.

„Ani som nevedel, že taký referát existuje. Náplň práce je pre mňa neznáma. Ale som rád, že som sa konečne dozvedel aspoň to, kam idem. Trvalo to strašne dlho a oznámili nám to dva dni pred nástupom. To nepovažujem za štandardné,“ vyjadril sa pre Aktuality.sk Šúrek.

Trojica prokurátorov Šúrek, Repa a Masár poputujú na nový post spoločne. Už od stredy budú referentmi väzenstva. Znamená to, že už nebudú dozorovať na nové kauzy, ale môžu dokončiť tie, ktoré sú na súde. V minulosti mali „pod palcom“ aj známe kauzy Očistec a Mýtnik.

Prokurátori sú sklamaní

„Môže sa to tak javiť, že mohol mať niekto zámer, aby som viac neviedol dozor v nových trestných veciach. Môžem mať na to svoj názor, ale nebudem špekulovať. Verím, že generálny prokurátor dodrží svoje slovo a budem môcť pokračovať aspoň v tých trestných veciach, ktoré sú na súde alebo kde bolo ukončené vyšetrovanie a spis bol predložený s návrhom na ÚŠP,“ dodal Šúrek pre Aktuality. 

Ladislav Masár sa tiež neštítil vyjadriť svoje sklamanie ohľadom nedostatku informácii k novej pozícii. „Osobne považujem za trochu detinské, aby sa nám do poslednej chvíle dôsledne tajilo naše nové zaradenie,“ povedal s tým, že náplň svojej novej práce tiež nepozná. 

Podľa informácií Aktualít sa zo zloženia skupiny teší. „Zatiaľ vôbec neviem, čo konkrétne práca na referáte väzenstva obnáša. Teším sa z toho, že mi veľmi dobre vybrali kolegov. Verím, že spoločnými silami budeme plniť nové náročné výzvy na novom pôsobisku s elánom a nasadením,“ uzavrel. 

Generálna prokuratúra SR
zdroj: Startitup/Tomáš Gálffy

Prokurátori z Kuciakovho prípadu sú tiež na odchode

Zmeny sa dotkli aj ďalších prokurátorov, ako je dvojica Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš. Tí doteraz dozorovali prípad vraždy novinára Jána Kuciaka. Ich nové pracovné pozície budú mimo trestného odboru generálnej prokuratúry, čo znamená, že už nebudú dozorovať nové kauzy.

Okrem týchto individuálnych zmien vytvorili aj nové oddelenie závažnej kriminality, ktorá má pod vedením Jána Hrivnáka z Úradu špeciálnej prokuratúry riešiť kauzy, ktoré predtým spadali pod špeciálnu prokuratúru. Prokuratúra si prechádza veľkými zmenami závratnou rýchlosťou. 

Na oddelenie závažnej prokuratúry mal Žilinka presunúť približne 8 prokurátorov a na jej čelo postaviť Jána Hrivnáka z Úradu špeciálnej prokuratúry. Hrivnák dozoruje na kauzy, ako je Búrka a Víchrica. Má tak pod sebou kauzu sudkyne Moniky Jankovskej, ale aj prípady Mariana Kočnera a Zoroslava Kollára. Aké prípady bude oddelenie závažnej prokuratúry riešiť, sa zatiaľ nevie. 

Aktuality uvádzajú, že by malo ísť o výber prípadov, ktoré doteraz spadali pod špeciálnu prokuratúru a boli pojednávané na Špecializovanom trestnom súde.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka povedal, že o zaradení prokurátorov špeciálnej prokuratúry rozhodol hneď v prvý pracovný deň po nadobudnutí účinnosti príslušných ustanovení zákona. Zároveň musel vyriešiť zaradenie asistentov prokurátorov, štátnych a iných zamestnancov, pretože museli bezodkladne uzatvoriť dohody o zmene štátno-zamestnaneckého pomeru.

Lúčenie s prokuratúrou

Úrad špeciálnej prokuratúry riešil v posledných rokoch aj kauzy vedúce na najvyššie poschodia verejného života, biznisu a justície, čo bol zrejme hlavný dôvod na jeho zrušenie. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Poukázal na to, že prokurátori ÚŠP dozorovali najzávažnejšie trestné kauzy. „Či sa týkali korupcie, organizovaného zločinu, terorizmu, extrémizmu, eurofondových podvodov, najzávažnejšej ekonomickej trestnej činnosti a v posledných tri a pol rokoch tieto kauzy viedli aj na najvyššie poschodia verejného života, biznisu a justície. To je zrejme hlavný dôvod takého expresného zrušenia špeciálnej prokuratúry,“ povedal Lipšic.

Priblížil, že v samostatnej histórii Slovenska bolo uložených 58 doživotných trestov, z toho 28 v kauzách pod vedením prokurátorov špeciálnej prokuratúry. „Od východu až na západ sa nám podarilo rozložiť všetky zločinecké skupiny, ktoré na Slovensku pôsobili,“ povedal prokurátor Bohdan Čeľovský s tým, že objasnených bolo 400 prípadov vrážd alebo úkladných vrážd.

Prokurátor Ján Šanta z odboru ekonomickej kriminality hovorí o úspešnom boji s nebankovými subjektami či zločineckými skupinami založenými na podvodoch s DPH. „Niet najmenšieho dôvodu na zrušenie tohto úradu a, naopak, tento úrad preukázal, že je vysoko špecializované a úspešné pracovisko, ktoré si za 20 rokov plnilo všetky úlohy, ktoré boli naň kladené,“ podotkol.

ÚŠP zanikne 20. marca. Prokurátori ÚŠP si v pondelok (18. 3.) prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry SR, kde budú pôsobiť po zrušení špeciálnej prokuratúry. Prípady, kde bola podaná obžaloba alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali aj naďalej zostať súčasným prokurátorom. Kauzy z prípravného konania budú rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Aktuality, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá