Zima na Slovensku ešte nepovedala posledné slovo. Čoskoro sa vráti v plnej sile, udrú mrazy a sneh (PREDPOVEĎ)
- Od pondelka sa začne počasie postupne meniť
- V utorok rapídne klesnú teploty
- V stredu môže snežiť aj v nižších polohách
- Od pondelka sa začne počasie postupne meniť
- V utorok rapídne klesnú teploty
- V stredu môže snežiť aj v nižších polohách
Aj keď sa zdalo, že sa zima na Slovensku už s nami rozlúčila, nasledujúce dni nás presvedčia o opaku. Po príjemne teplom víkende prichádza do našej oblasti studený front, ktorý so sebou prinesie výrazné ochladenie a dokonca aj sneh v nižších polohách, informuje portál iMeteo.sk.
Rapídny pokles teplôt bude mať na svedomí studený front, ktorý sa presúva ponad celú Európu. Už tento pondelok pocítime na Slovensku prvé známky zmeny – teploty začnú klesať postupne smerom od severozápadu a objavia sa aj búrky a výdatné zrážky, ktoré môžu v niektorých lokalitách dosiahnuť až 30 mm.
Prvý deň týždňa však bude stále pomerne príjemný, teploty by sa mali pohybovať okolo 20 °C. V utorok sa však počasie náhle zmení. Denné teploty môžu v niektorých regiónoch klesnúť o takmer polovicu na približne 6 °C. Nikde na Slovensku by pritom nemali prekonať hranicu 15 °C.
Vráti sa aj sneh
Tento trend sa udrží aj v nasledujúcich dňoch. Nočné teploty môžu dokonca klesnúť na bod mrazu a to najmä na severe krajiny. Už v stredu bude naše územie ovplyvnené tlakovou nížou so stredom nad Pobaltím. Z jej zadnej časti k nám bude smerovať studený a vlhký vzduch arktického pôvodu od severu.
Sneženie sa vráti najskôr do horských oblastí, kde bude snežiť od výšky približne 1 000 m n. m. Vo štvrtok klesne hranica sneženia ešte výraznejšie, na úroveň 600 m n. m. a sneh sa objaví aj v mestách a obciach severného Slovenska. Na pozore by mali byť najmä ovocinári a poľnohospodári, pretože prudké ochladenie môže narobiť škody na už rozkvitnutých rastlinách.
Padajú teplotné rekordy
Relatívne chladné počasie je však v celosvetovom meradle skôr výnimkou ako pravidlom. Minulý mesiac sa dokonca zapísal do knihy meteorologických rekordov ako najteplejší marec v histórii meraní. Informovala o tom agentúra SITA s odvolaním sa na európsku klimatickú službu Copernicus. Bol to už desiaty rekordný mesiac v rade.
Priemerná teplota počas tohtoročného marca bola 14,14 °C, čo podľa dát Copernicusu o desatinu stupňa prekonalo rekord z roku 2016. Tiež to bolo o 1,68 °C viac ako koncom 19. storočia, ktoré sa používa ako základ pre teploty pred masívnym spaľovaním fosílnych palív.
Zástupkyňa riaditeľa Copernicusu Samantha Burgess sa vyjadrila, že marcová teplota nebola mimoriadna, ako napríklad v septembri 2023 alebo februári 2024, keď rekordy padali s väčšími rozdielmi. Globálne teploty však podľa nej nejdú dobrým smerom.
Mesačné teplotné rekordy padajú od vlaňajšieho júna, k čomu prispievajú aj vlny horúčav v oceánoch. V marci bola globálna priemerná povrchová teplota morí v priemere 21,07 °C, čo je najvyššia zaznamenaná mesačná hodnota a o niečo vyššia, ako teplota z februára.
Rekordné horúčavy však nie sú podľa vedcov celkom prekvapivé, vzhľadom na silný klimatický fenomén El Niño. „Ale jeho kombinácia s neprirodzenými morskými vlnami horúčav spôsobila, že tieto rekordy sú také úchvatné,“ poznamenala vedkyňa Jennifer Francis z Woodwell Climate Research Center.
Ako uviedla, s oslabujúcim El Niñom by sa mali hranice, o ktoré sa každý mesiac prekonávajú globálne priemerné teploty, znížiť. Kým však neprestanú rásť koncentrácie skleníkových plynov z ľudskej činnosti, môžeme podľa nej stále očakávať rekordy.
Zdroje: iMeteo.sk, SITA