Zima pri mori za pár eur. V letovom poriadku pribudli horúce novinky
- Letiská za chvíľu prejdú na zimný letový poriadok
- Tie v okolí Slovenska zaujali novými top destináciami
- Sľubujú celoročnú jar, kúpanie v decembri i orientálnu rozprávku
- Letiská za chvíľu prejdú na zimný letový poriadok
- Tie v okolí Slovenska zaujali novými top destináciami
- Sľubujú celoročnú jar, kúpanie v decembri i orientálnu rozprávku
Samarkand, Uzbekistan
Nízkonákladová spoločnosť Wizz Air nedávno otvorila veľkú základňu v Spojených arabských emirátoch, v Abú Dabí. Cestovanie do exotických destinácií je vďaka nej ľahšie a lacnejšie aj pre Slovákov.
Jej tohoročnou novinkou je let do uzbeckého mesta Samarkand. Lietať sa bude 2-krát týždenne od polovice decembra. Do Abú Dabí sa dostaneš z Viedne a Budapešti, z ktorej sú ceny nižšie. Letenky ale nekúpiš za 10 eur. Ak s kúpou nezaváhaš, zmestíš sa so všetkými letmi do 200 až 250 eur.
To nie je taká desivá cena za 2 úžasné destinácie. Do Abú Dabí sa bude v zime lietať denne. Cestu si skús vyskladať tak, aby si nejaký čas strávil aj tam. Vybehol na úžasnú pláž orámovanú mrakodrapmi, obdivoval vznešenú Veľkú mešitu šejka Zayeda či prefrčal na jeepe cez duny.
A potom už hurá do Uzbekistanu, kam rovnako ako do Spojených arabských emirátov nepotrebuješ víza. Po prílete sa ocitneš v meste Samarkand, ktorým kedysi viedla Hodvábna cesta, starobylá sieť obchodných ciest.
Ešte i teraz vyzerá ako z orientálnej rozprávky. Úžasný je najmä v noci a vysvietený Registan, vraj najkrajšie námestie sveta. Nájdeš ho na mnohých fotkách z Uzbekistanu, čo svedčí o tom, že turisti si sem už cestu našli.
Že to nie je „zapadákov“ bez infraštruktúry dokazuje aj portál Booking, ktorý v meste nachádza viac ako 200 ubytovacích zariadení. Najesť sa a ochutnať výborný ryžový plov tiež budeš mať kde.
K tomu ťa dostane ohromujúca islamská architektúra jedného z najstarších miest na svete. Zážitkom je i chaotický bazár Siob, kde si skúsiš umenie zjednávania.
Ani preskúmať iné časti krajiny nebude problém, Uzbekistanom premávajú (rýchlo)vlaky. Dostaneš sa nimi aj za cca 2 a pol hodiny do metropoly Taškent či za hodinu a pol do kúzelného mestečka Bukhara. Ako, za koľko a kedy vlaky premávajú nájdeš na výbornom webe uzbeckých železníc.
Ak sa ti zdá vlak príliš moderný a málo dobrodružný, naskoč na maršutku, minivan, ktorý slúži ako autobus.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie