Zimná apokalypsa v Tatrách: Lavínové nebezpečenstvo dosiahlo kritickú úroveň, varuje horská služba

  • Vysoké a Západné Tatry bojujú s extrémnym počasím
  • Treba počítať s lavínovým nebezpečenstvom
Tatry, lavína
Ilustračná foto Unsplash/Yash Banka
  • Vysoké a Západné Tatry bojujú s extrémnym počasím
  • Treba počítať s lavínovým nebezpečenstvom

Na Slovensko sa vrátila zima s plnou silou. Teploty výrazne poklesli a dorazilo aj sneženie nielen v horských oblastiach. V Tatrách bolo sneženie obzvlášť intenzívne, čo dramaticky zvýšilo riziko pádu lavín. Turisti by mali zvýšiť opatrnosť pri akejkoľvek aktivite vo vysokohorskom prostredí.

Informujú o tom weby iMeteo aj Lavíny

Kritická situácia v poľských Tatrách

Záchranári z poľskej Tatranskej horskej služby (TOPR) vyhlásili od pondelka zvýšený, tretí stupeň lavínového nebezpečenstva vo Vysokých Tatrách. Toto varovanie platí vo výškach nad 1 700 metrov po prudkom návrate zimných podmienok, ktoré v noci priniesli intenzívne sneženie a silný vietor.

Na Kasprovom vrchu napadlo takmer 80 centimetrov nového snehu a teplota klesla až na mínus 14 stupňov Celzia. V horách momentálne panujú mimoriadne nebezpečné podmienky. Väčšina turistických chodníkov zostáva neupravená a turisti ich trasy ťažko rozoznajú. Predpoveď dopĺňa hustá oblačnosť a hmla, najmä vo vyšších polohách.

Slovenské Tatry bojujú s extrémnym počasím

Podobná situácia nastala aj v slovenských Tatrách. Portál Horskej záchrannej služby, laviny.sk, informuje o výraznej zmene počasia a snehovej pokrývky vplyvom silného ochladenia a sneženia. Na horách prevládajú zimné podmienky s teplotami vzduchu mínus 10 až mínus 20 stupňov Celzia.

Počas víkendového sneženia od soboty večer do pondelka rána pribudlo 20 až 40 centimetrov nového snehu v sprievode veľmi silného severného vetra s rýchlosťou 25 metrov za sekundu, v nárazoch dokonca až 35 metrov za sekundu. Staršia snehová pokrývka zmrzla na „kameň“ a na jej povrchu leží nový, prevažne doskový sneh rôznej hrúbky, ktorú ovplyvnil vietor a reliéf terénu.

V pásme lesa napadol voľný a prachový sneh. Dosahuje hrúbku 15 až 30 centimetrov, ale na rozdiel od vyšších polôh leží priamo na teréne bez predchádzajúcej snehovej vrstvy.

Nebezpečný tretí stupeň lavínovej hrozby

Tretí stupeň lavínového nebezpečenstva nad hranicou 1 700 metrov nad morom v Západných a Vysokých Tatrách znamená nestabilnú snehovú pokrývku na mnohých strmých svahoch. Lavínu spustí už malé dodatočné zaťaženie a v niektorých prípadoch môžu vzniknúť aj samovoľné lavíny.

Silný severný vietor vytvoril počas posledného sneženia nebezpečné snehové dosky a vankúše rôznej hrúbky. Ich výskyt závisí od reliéfu a prevládajúceho smeru vetra. Tieto rizikové miesta sa nachádzajú často pod sedlami, skalnými stenami a v záveterných žľaboch, kde nový sneh presahuje aj 50 centimetrov.

Prognóza a odporúčania pre turistov

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo podľa predpovedí pretrváva aj počas utorka. Meteorologické modely navyše predpovedajú ďalšie sneženie v nasledujúcich dňoch. Horské oblasti očakávajú sneženie minimálne do konca týždňa, čo vyžaduje zvýšenú opatrnosť turistov alebo prehodnotenie návštevy vysokohorských oblastí.

Zimné podmienky komplikujú aj dopravu v oblastiach pod Tatrami. V poľskom Zakopanom napadlo približne desať centimetrov snehu a cesty pokrýva klzká snehová kaša, čo zvyšuje riziko pre cestujúcich.

Pohyb v horách za týchto podmienok vyžaduje skúsenosti a dôkladnú znalosť terénu. Návštevníci by mali sledovať aktuálne výstrahy horskej služby a v prípade pochybností konzultovať plánované túry s profesionálmi.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Lavíny, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá