Získaš lepší spánok, vzťahy aj vyššiu produktivitu: Zakroč proti digitálnemu vyhoreniu jednoduchými krokmi
- Dnes máme telefóny takmer „vrastené“ do rúk
- Občas je však dobré odpojiť sa, aby sme nestratili úplne kontakt s realitou
- Na to slúži digitálny detox
- Dnes máme telefóny takmer „vrastené“ do rúk
- Občas je však dobré odpojiť sa, aby sme nestratili úplne kontakt s realitou
- Na to slúži digitálny detox
V dnešnej dobe sú digitálne technológie neoddeliteľnou súčasťou takmer každého z nás. Prinášajú nám nespočetné množstvo výhod a pohodlia. Mobilné telefóny, tablety, počítače a internet nám umožňujú byť neustále v kontakte s blízkymi, získavať nové informácie, rozvíjať sa, ale aj oddychovať.
Napriek tomu sa čoraz viac ľudí začína stotožňovať s pojmom „digitálny detox“, teda s dočasným odpojením sa od technológií. Je však digitálny detox skutočne prospešný. Ako s ním začať, aby sme si neublížili?
Čo je to digitálny detox a čo pre to musíš urobiť
Digitálny detox môže byť jedinečnou príležitosťou na obnovenie rovnováhy medzi digitálnym a reálnym svetom. Nie je to však o úplnom odrezaní sa od internetu a technológií. Ide skôr o vedomé obmedzenie ich používania s cieľom zlepšiť fyzické a duševné zdravie. Ako začať s digitálnym detoxom?
- Stanov si ciele: Pred začatím digitálneho detoxu si treba stanoviť jasné ciele. Čo od neho očakávaš? Možno ťa trápi neustála závislosť od sociálnych médií, prípadne problémy so spánkom kvôli modrému svetlu obrazoviek. Ujasnenie cieľov ti pomôže lepšie sa zamerať na to, čo chceš dosiahnuť.
- Postupne redukuj používanie technológií: Neodporúča sa náhle a radikálne prerušiť kontakt s digitálnym svetom. Postupne redukuj čas strávený na sociálnych sieťach, e-mailoch či hraní hier. Zameraj sa na to, čo je pre teba skutočne dôležité.
- Nájdi alternatívy: Počas digitálneho detoxu si nájdi iné spôsoby, ako tráviť svoj voľný čas. Choď na prechádzku do prírody, začni čítať knihy, venči psa alebo sa venuj svojmu koníčku. Tieto činnosti ti pomôžu relaxovať a odpočinúť si od digitálnych technológií.
- Preferuj osobnú interakciu: Sústreď sa na komunikáciu s blízkymi tvárou v tvár. Často sme takí zaneprázdnení digitálnym svetom, že zabúdame, aká dôležitá je priama interakcia s ľuďmi okolo nás.
- Vytvor si pravidlá: Urči si časový rámec, počas ktorého sa budeš vyhýbať technológiám, napríklad nebudeš používať telefón prvú hodinu po prebudení a poslednú hodinu pred spaním. Uvidíš, že to prinesie zlepšenie kvality tvojho spánku.
- Buď sebavedomý: Digitálny detox nie je súťaž, v ktorej treba zvíťaziť. Buď láskavý k sebe a neber ako zlyhanie, ak sa ti nepodarí plne dodržiavať pravidlá detoxu. Dôležité je, že sa snažíš a robíš to, čo je pre teba najlepšie.
A čo môžeš od digitálneho detoxu očakávať, sa dočítaš na druhej strane >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.