Mozog 90 % ľudí túto úlohu nezvládne. Zisti, či dokážeš rozlúštiť ťažké optické ilúzie
- Existuje množstvo optických ilúzií, ktoré zohrávajú svoje osobité miesto v ľudskom vizuálnom vnímaní
- Zvolili sme práve tie, ktoré dokážu riadne potrápiť tvoje oči
- Existuje množstvo optických ilúzií, ktoré zohrávajú svoje osobité miesto v ľudskom vizuálnom vnímaní
- Zvolili sme práve tie, ktoré dokážu riadne potrápiť tvoje oči
Môžu ťa mozog a oči klamať? V prvom rade je dôležité povedať si, že už bez tejto otázky je faktom, že náš mozog prepočítava obraz a otáča ho „hore nohami“, čiže svet, na ktorý sa dívaš, vidíš, v podstate, naopak. Ak pridáme k tomuto faktu aj to, že farby, ktoré vidíme, záležia nie od farby, ktorej objekt je, ale odrazu spektra, a teda vidíme práve tú farbu, ktorá v spektre chýba, zistíme, že často môžeme za realitu pokladať javy, ktoré ňou nie sú.
Špeciálne miesto v „chaose“ reality majú optické ilúzie. Tie však neslúžia iba na pobavenie, mnohé z nich sa využívajú dokonca aj na vedecké účely. Napríklad pre psychológov sú veľmi podstatné, keďže vďaka nim dokážu určiť, aká je úroveň rozvoja človeka a mnohé ďalšie detaily.
Svet optických ilúzií je úžasný a nepredvídateľný. Mnohí vedci vynaložili svoje úsilie a čas na to, aby dokázali pochopiť ich podstatu. Rôzne geometrické či optické ilúzie však neboli nikdy dostatočne vysvetlené.
Vybrali sme pre teba 10 optických ilúzií, ktoré tvoju myseľ riadne „zamotajú“. Oči môžu vidieť všetko inak, preto používaj hlavne mozog. Zisti, či dokážeš tieto optické ilúzie v našom kvíze rozlúštiť.
Sú biele čiary medzi farebnými šípmi rovnobežné?
Biele čiary na obrázku sú v skutočnosti rovnobežné, aj keď sa to tak možno nezdá. Mozog je zmätený kontrastom všetkých farieb.
Čo vidíš, keď sa pozrieš na kocky A a B?
Adelsonova šachovnicová tieňová ilúzia je klasickým príkladom toho, ako náš vizuálny systém absolútne nevníma. Oba štvorce majú rovnaký odtieň sivej.
Túto úžasnú optickú ilúziu predstavil americký psychológ Roger Shepard. Ktorá odpoveď je podľa teba správna?
Úžasná vizuálna ilúzia, ktorú prvýkrát predstavil americký psychológ Roger Shepard vo svojej knihe Mind Sights (1990), zobrazuje dve stolové dosky. Na prvý pohľad vyzerajú veľkostne rozdielne, no sú úplne identické.
Taliansky psychológ Gaetano Kanizsa vytvoril túto jedinečnú ilúziu. Ktorá odpoveď je podľa teba správna?
Táto ilúzia odhaľuje, ako máme tendenciu hľadať uzavretie vo svojom vizuálnom vnímaní. Zdá sa, že neexistujúci trojuholník je jasnejší ako pozadie, no oba majú rovnakú svietivosť.
Čo vidíš, keď sa pozrieš na zelenú a modrú čiaru?
Vzhľadom na to, že náš mozog pozná zákony perspektívy, môže sa zdať, že vzdialená modrá čiara je dlhšia ako zelená čiara v popredí. V skutočnosti sú však obe rovnako dlhé.
Okrem dvoch ľudí, čo vidíš na obrázku?
Optická ilúzia dvoch medveďov je zavádzajúca. Ktorá odpoveď je správna?
Obidva medvede majú rovnakú veľkosť.
Toto je Mueller-Lyerova ilúzia. Vidíš na obrázku nejaký rozdiel?
Mueller-Lyerova ilúzia vyvoláva dojem, že čiara B je dlhšia, keď šípka smeruje von. Avšak obe čiary sú rovnakej veľkosti.
Čo vidíš, keď sa pozrieš na obrázok?
Dom napravo je väčší.
Vidíš na obrázku nejaký rozdiel?
Oba štvorce majú presne rovnaký odtieň sivej. Jas oblasti bezprostredne obklopujúcej každý štvorec však mení naše farebné vnímanie štvorca.
Text sme upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 9. mája 2022.
Zdroje: BEANO, Visme, coshair.ru, How Stuff Works