Zisti, či máš nárok až na 140 eur: FS predstavila návod na daňový bonus na dieťa, ktorý všetko vysvetlí

  • Finančná správa predstavila návod na daňový bonus na dieťa
  • Takto zistíš, či naň máš nárok a čo musíš spĺňať
Návod na daňový bonus, Dieťa a matka
Archív Canva
  • Finančná správa predstavila návod na daňový bonus na dieťa
  • Takto zistíš, či naň máš nárok a čo musíš spĺňať

Návod na daňový bonus, ktorý exminister spomína vo svojom príspevku, nájdeš na webe Finančnej správy alebo na tomto odkaze.

Ako sa píše v dokumente, daňový bonus možno maximálne do výšky ustanoveného percenta základu dane, respektíve čiastkového základu dane (ČZD). Ten vyplýva z príjmov podľa § 5 Zákona o dani z príjmov.

Druhou možnosťou je uplatnenie do výšky ustanoveného percenta základu dane. To vplýva z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 Zákona o dani z príjmov, alebo ich úhrnu (ďalej len „vymedzený základ dane“).

Limit v závislosti od počtu detí

Limit vymedzeného základu dane záleží od toho, koľko detí rodič vyživuje. Ak ide o jedno dieťa, limit sa stanovuje na 20 percent, pri štyroch deťoch platí limit 41 percent.

Konkrétne:

  • jedno vyživované dieťa = limit vymedzeného základu dane vo výške 20 %,
  • dve deti = 27 %,
  • tri deti = 34 %,
  • štyri deti = 41 %,
  • päť detí = 48 %,
  • šesť a viac detí = 55 %.

V návode sa podotýka, že ak podmienky na bonus splnia viacerí daňovníci, no osoba, ktorá si ho uplatňuje, nemá na to vymedzený základ dane, môže si pri podaní daňového priznania navýšiť vymedzený základ dane o vymedzený základ dane druhej oprávnenej osoby vyživujúcej dieťa.

Ak však táto druhá oprávnená osoba spĺňala podmienky na uplatnenie daňového bonusu len časť roka, vymedzený základ dane sa zvyšuje iba o pomernú časť dane tejto osoby. Tá sa vypočíta podľa počtu mesiacov, na začiatku ktorých sa splnili podmienky.

Čo musíš spĺňať?

Daňovník, ktorý si chce bonus uplatniť, musí žiť v jednej domácnosti s vyživovaným dieťaťom. Zároveň musí ísť o nezaopatrené dieťa.

Tiež to musí byť buď vlastné dieťa daňovníka, osvojené dieťa, alebo dieťa prevzaté do starostlivosti. To platí aj v prípade plnoletého nezaopatreného dieťaťa.

Podmienky na uplatnenie daňového bonusu teda môže splniť matka dieťaťa, otec dieťaťa alebo iná oprávnená osoba. Tou môže byť napríklad matkin manžel, otcova manželka či človek, ktorému bolo dieťa zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a nevedia sa dohodnúť príspevok na všetky deti sa uplatňuje v tomto poradí:

  1. Matka
  2. Otec
  3. Iná oprávnená osoba. Napríklad, ak súd zverí dieťa do spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov a matka dieťaťa sa následne vydá, podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňajú tri osoby. Konkrétne matka, otec a matkin manžel. Ak by sa nedohodli inak, daňový bonus si uplatnia v poradí matka, otec, matkin manžel.

Mihál v závere svojho príspevku dopĺňa, že systém bude vysvetľovať na seminároch a webinároch venovaných téme ročného zúčtovania za rok 2023. V návode na webe Finančnej správy nájdeš aj ďalšie informácie týkajúce sa daňového bonusu.

Zdroje: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, Finančná správa

Najnovšie videá

Trendové videá