Živnostníci spúšťajú vojnu v parlamente: Vláda plánuje siahnuť na obľúbený benefit 300-tisíc Slovákov

  • Vláda zvažuje okresať paušálne výdavky pre živnostníkov
  • SaS sa proti rozhodnutiu búri
  • Danko tvrdí, že bude bojovať
Grohling a Danko
TASR/Jakub Kotian, Pavol Zachar
  • Vláda zvažuje okresať paušálne výdavky pre živnostníkov
  • SaS sa proti rozhodnutiu búri
  • Danko tvrdí, že bude bojovať

Ako sme ťa nedávno informovali, vláda sa rozhodla posvietiť si na živnostníkov. Hoci doteraz sme počuli najmä o fiktívnych živnostníkoch, tentokrát ide o iný spôsob, akým živnostníkom skomplikovať podnikanie. Vláda chce totiž živnostníkom zmeniť paušálne výdavky. SaS sa proti tomuto rozhodnutiu vzpiera. 

Ministerstvo financií má najnovšie zámery odôvodňovať potrebou konsolidácie verejných financií. Pravdou totiž je, že v rozpočte musia nájsť stámilióny eur, ktoré Slovensko míňa nad svoje pomery.

Podľa SaS by sa však vláda mala sústrediť viac na boj proti nelegálnej práci, namiesto zmeny paušálnych výdavkov, čo by mohlo zvýšiť počet živnostníkov hľadajúcich neoficiálny príjem.

SaS varuje vládu

Na stredajšej tlačovej konferencii predseda SaS Branislav Gröhling a podpredseda SaS Marián Viskupič ukázali, že je pre nich dôležité zachovanie výhod pre živnostníkov. 

„Chceme upozorniť aj na ďalší zámer vlády, ktorý sa dotkne ďalšej skupiny viac ako 250 000 ľudí. Vládna koalícia plánuje zaútočiť na živnostníkov a zobrať im viaceré výhody, napríklad aj zrušiť paušálne výdavky a toto je úplne neprijateľné. Živnostníci sú často ľudia, ktorí sú odkázaní sami na seba, platia si nemalé peniaze a odvody,“ vyjadril sa Gröhling.

Dodal, že živnostníci sa denne stretávajú s rizikami a spoliehajú sa len na svoje schopnosti bez podpory štátu. Podľa Gröhlinga by vláda mala zamerať svoje úsilie na znižovanie daní, aby živnostníkom uľahčila prácu.

263-tisíc ľudí príde o výhody

Marián Viskupič vysvetlil, že živnostníci si môžu znížiť daň pomocou paušálnych výdavkov, čo vlani využilo viac ako 263 000 ľudí. Ak by vláda tieto paušálne výdavky zrušila alebo upravila, znamenalo by to odobratie jednej z výhod živnostníkom.

„Množstvo ľudí príde o prácu, pretože zamestnávatelia si dvakrát rozmyslia, či sa im podarí presunúť daného zamestnanca, ktorý pracoval na živnosť a majú s ním teda podstatne nižšie náklady, na prácu a administratívne náklady do pracovnoprávneho pomeru, pretože jednoducho, keď to bude ako zamestnanec, bude pre nich podstatne drahší,“ doplnil Viskupič.

Viskupič varoval, že zníženie paušálnych výdavkov by mohlo prinútiť živnostníkov požadovať vyššie platy, čím by sa zvýšil tlak na zamestnávateľov a zhoršilo celé podnikateľské prostredie. Namiesto zvýšenia príjmov do štátnej pokladnice by to mohlo viesť k nárastu neoficiálnych príjmov.

Paušálne výdavky slúžia ako možnosť znížiť základ dane. Tento zákon bola jednou zo zmien, ktoré nastali počas tretej vlády Roberta Fica. Vtedy sa to podarilo presadiť koaličnej strane SNS. Od roku 2017 sa sadzba paušálnych výdavkov zvýšila zo 40 na 60 % z úhrnu príjmov a stúpol tiež ročný limit z 5 040 eur na 20-tisíc eur. 

Súčasná vládna koalícia Smer-Hlas-SNS vo svojom programovom vyhlásení píše, že zváži možnosti úpravy limitu paušálnych výdavkov pre podnikateľov. Šéf SNS Andrej Danko sa pre HN nedávno vyjadril, že živnostníci sú v súčasnosti predmetom diskusie. „Je tlak na zrušenie či na úpravu paušálnych výdavkov, potom je otázka aj v prípade systému zdanenia, vôbec to zatiaľ nie je uzavreté, existujú rôzne varianty,“ skonštatoval Danko pre HN.

Danko tiež hovorí, že tlak na zmeny, na ktoré tlačia koaliční financmajstri, chce ustáť. SNS to totiž považuje za jednu zo svojich vlajkových lodí. Danko to tiež často spomína v diskusiách.

Fiktívne živnosti

Ako sme ťa nedávno informovali, na Slovensku sa chystá zásah proti fiktívnym živnostníkom, čo sú vlastne zamestnanci, ktorí pracujú na živnosť, aby firmy ušetrili na daniach a odvodoch. Asi 110-tisíc ľudí sa týmto spôsobom vyhýba štandardným pracovným vzťahom. Štát plánuje vysoké pokuty až do 200 000 eur pre firmy, ktoré tento systém využívajú.

Okrem finančných sankcií im hrozia aj problémy pri verejných obstarávaniach a čerpaní štátnych dotácií. Tento zásah by mal pomôcť vytvoriť férovejšie podmienky na trhu práce a zamedziť daňovým únikom.

Zdroje: TASR, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá