Život na Sibíri vymenila za Slovensko a otvorila si výnimočnú cukráreň. V ponuke má čokoládový zemiak

  • Jana si v Bratislave otvorila jedinečnú cukráreň
  • Nájdeš ju na Záhradníckej ulici 72
Na snímke sú cukrárky z Asheri
Asheri
  • Jana si v Bratislave otvorila jedinečnú cukráreň
  • Nájdeš ju na Záhradníckej ulici 72

41-ročná Jana Asherson je ambiciózna podnikateľka pochádzajúca z Omska na Sibíri. Na Slovensko prišla s rodinou pred 9 rokmi. Najskôr to bolo len na leto pre pracovný projekt jej manžela.

Po dvoch mesiacoch bývania na Slovensku sa ale definitívne rozhodli pre trvalú zmenu. „Uvedomili sme si, že sa sem chceme presťahovať a žiť tu.“

„Slovensko je krásna krajina s pokojným, bezpečným a pohodlným životom a je obklopená milými a priateľskými ľuďmi. Asheri je náš spoločný rodinný projekt, no je to hlavne môj dlhoročný splnený sen.“

Samotný názov Asheri je skrátená verzia Janinho priezviska. „V skutočnosti sme meno vyberali pomerne dlho a bola to určite jedna z najťažších úloh.“

„Nakoniec sme sa rozhodli, že priezvisko majiteľa v názve reprezentuje záruku kvality našich dezertov, čo je pre mňa veľká zodpovednosť.“

zdroj: Asheri

Jana v gastre pracuje už dlhé roky, pričom samotné pečenie milovala už od detstva.

„Torty, dezerty, práca s cestom, toto všetko ma vždy fascinovalo a bavilo. Po krátkom čase sa táto vášeň zmenila na malú prácu. Najprv ma oslovovali kamaráti, aby som im pripravila torty alebo dezerty, a neskôr aj ich známi.“

Objasňuje, že v istom momente si uvedomila dve veci: po prvé, výroba dezertov „pre priateľov“ začala zaberať veľa času, a po druhé, na Slovenskom trhu je ťažké nájsť dezerty a pečivo, ktoré sú veľmi populárne v iných krajinách.

„Všimla som si, že tie koláče, ktoré sú dostupné na Slovenskom trhu, sa dajú pripraviť aj oveľa kvalitnejšie a chutnejšie.“

Vytvorila preto cukráreň s otvorenou kuchyňou, kde pripravuje unikátne dezerty. „Chuť je našou hlavnou hodnotou.“

Tvrdí, že jej nové receptúry a dezerty sa „rodia“ dlho a doslova v agónii.

„Starostlivo vyberáme recepty, používame tie najlepšie a, samozrejme, prírodné suroviny: prvotriednu čokoládu Valrhona, francúzske maslo Montagio, taliansku múku Monitoba a iné. Vždy robíme ochutnávky a dolaďujeme ich k dokonalosti, v čom sme nekompromisní.“

Preto výsledkom je, že ak si tu kúpiš dezert, môžeš si byť istý, že je vyrobený z tých najlepších a prírodných surovín podľa správnej receptúry. Okrem toho majú aj otvorenú kuchyňu, kde každý môže vidieť celý proces pečenia.

zdroj: Asheri

„Mnohé odskúšané recepty som už poznala, pretože som ich už piekla v minulosti. Počas piatich rokov pred otvorením cukrárne som študovala cukrárstvo v rôznych cukrárskych školách – Be Chef Pastry School by Hans Ovando, Pastry school by Vera Nikandrova, Pastry Campus by Maria Selanina, Škola cukrárskej teórie by Yulia Bakova, Modern Pastry Academy KICA, Pastry school by Lyudmila Bukina, Pastry course by Garuharu a iné.“

Do samotnej prevádzky zainvestovala viac ako 30 000 eur. Peniaze pochádzali z vlastných úspor, no aj pôžičiek. Verí pritom, že financie sa jej vrátia už o 3 roky.

zdroj: Asheri

Problémom je však inflácia, ktorá veci len sťažuje. „Používame vysokokvalitné suroviny, ktoré boli drahé aj predtým. Momentálne ceny vzrástli o 20 až 25 percent, čo má, prirodzene, vplyv na výslednú cenu výrobku.“

„Elektrina je významnou nákladovou položkou, ale k nárastu cien elektriny došlo ešte pred otvorením cukrárne, takže sme na trh prišli s vedomím, že energie budú tvoriť významnú časť nákladov. Nemôžem povedať, že ma nejaké problémy prekvapili, sú to skôr pracovné záležitosti.“

Daj si čokoládový zemiak

Na svoje si tu prídu všetci fanúšikovia sladkého. Ak preferuješ napríklad čokoládu, siahnuť môžeš po obľúbenom dezerte A la Sacher. Za zmienku však stojí aj ich výnimočný čokoládový zemiak.

„Ak skôr obľubujete ovocné koláče, máme napríklad osviežujúci kokosovo-mangový koláč, chutné jahodové pokušenie a penový malinový dezert.“

Z viac klasických dezertov majú v ponuke napríklad Esterházy, Medovik, Napoleon.

„Keď milujete odpaľované cesto, tak v ponuke máme éclairs, s príchuťami Snickers alebo vanilkový Opalys. Veľmi obľúbené sú makrónky, ktoré máme v 10 rôznych príchutiach. Môže sa to zdať zvláštne, ale všetky dezerty sú veľmi obľúbené a ich predaj je skoro rovnaký. Pravdepodobne preto, že všetky ponúkané dezerty sa od seba líšia, no zároveň sú ľudom známe.“

„Keby som si mala ale vybrať jednu vec, ktorú by som zákazníkom odporučila, tak by to možno boli makrónky, lebo ako hovoria naši zákazníci, sú najlepšie na Slovensku.“

Ceny dezertov sa pohybujú medzi 3,5 a 6 eur, makrónky stoja 2,5 eur. Jana vysvetľuje, že jej cenotvorba závisí predovšetkým od cien surovín a súvisiacich nákladov. „Taktiež vykonávame analýzy trhu.“

Hovorí tiež, že podnikanie v našej krajine vie dať človeku poriadne zabrať. Človek napríklad mnohokrát jednoducho nedokáže predvídať, aké pohromy môžu zastihnúť firmu pokojne aj zo dňa na deň.

zdroj: Asheri

Jana spomína aj komplikáciu, ktorou bývajú sezónne výkyvy predaja, ktorým je potrebné sa prispôsobiť, no ťažko sa predvídajú.

V budúcnosti sa však aj napriek náročnosti tohto biznisu nebráni otvoreniu ďalšej pobočky cukrárne na Slovensku aj mimo neho. Chce spolu tímom organizovať aj kurzy cukrárskeho umenia s najlepšími svetovými cukrármi.

zdroj: Asheri

„Určite by som chcela začať podnikať aj mimo Slovenska, ale sťahovať sa neplánujem, lebo sa tu cítim komfortne.“

Jana všetkým mladým podnikateľom pripomína, že ten, kto sa nebojí a ide za svojím snom, vždy ide správnou cestou a to je potrebné mať v biznise neustále na pamäti.

„Ak veríte tejto myšlienke – jednoducho choďte. Hlavné je nestratiť vieru v to, čo robíte.“

Sladká Cesta Časom

Cukrárenské umenie má hlboké korene, ktoré siahajú až do staroveku. V starovekom Egypte sa používal med a ovocie na výrobu sladkých pochúťok, ktoré sa stali predchodcami dnešných zákuskov. Avšak prvý skutočný zlom v cukrárstve nastal v stredoveku, keď sa cukor stal dostupnejším a začal sa používať v rôznych pokrmoch.

V 17. a 18. storočí začali v Európe vznikať prvé cukrárne, kde sa predávali koláče, zákusky a cukríky. Cukrovinky sa stali symbolom luxusu a bohatstva. Napoleonova cukráreň v Paríži je jedným z najznámejších príkladov, kde cukrári vytvárali komplexné umelecké diela zo sladkej hmoty.

Revolúcia vkusu a technológií

S nástupom 19. storočia sa cukrárenské remeslo začalo rozvíjať vďaka technologickým pokrokom.

Vynálezy ako kuchynské spotrebiče a lepšie konzervačné metódy umožnili cukrárom experimentovať s novými receptami a zdokonaľovať svoje umenie. Zároveň sa začali objavovať nové suroviny ako čokoláda a káva, ktoré otvorili dvere novým možnostiam v tvorbe dezertov. 20. storočie prinieslo masovú produkciu cukrárenských výrobkov, no zároveň sa vynárala aj potreba zachovať tradície a unikátnosť remesla.

na snímke sú cukrárky
zdroj: wikimedia/David Hiser

Cukrárski majstri začali zdôrazňovať kvalitu surovín a ručnú prácu, čím sa odlišovali od priemyselnej výroby. Cukrárne sa stali miestami, kde sa stretávali ľudia nielen pre dezerty, ale aj pre jedinečnú atmosféru a zážitok.

Dnešná cukrárenská scéna je plná inovácií a kreativity. Cukrári experimentujú s novými príchuťami, textúrami a dizajnmi, čím vytvárajú skutočné umelecké diela.

Zároveň sa zvyšuje dopyt po zdravších alternatívach, čo vedie k vývoju dezertov s nižším obsahom cukru, bez lepku a s prírodnými farbami a arómami. Sociálne médiá umožnili cukrárom prezentovať svoje výtvory celému svetu a získavať fanúšikov a zákazníkov z rôznych kútov planéty.

Najnovšie videá

Trendové videá