Život na Slovensku prudko zaostáva: Získali sme veľké porovnanie s Úniou, sme zreteľne pozadu
- Z 27 krajín sme v prosperite v rámci EÚ skončili 23.
- Život na Slovensku ovplyvňuje množstvo faktorov
- Vieme, čo treba zlepšiť a v čom sme úspešní
- Z 27 krajín sme v prosperite v rámci EÚ skončili 23.
- Život na Slovensku ovplyvňuje množstvo faktorov
- Vieme, čo treba zlepšiť a v čom sme úspešní
Slovenská ekonomika v Európskej únii patrí medzi tie menej produktívne. Z výpočtov Slovenskej sporiteľne vyplýva, že v súčasnosti dosahuje približne 81 percent európskeho bloku. Česi sú na tom o 10 percentuálnych bodov lepšie.
V HDP na osobu sme skončili na 25. mieste, v raste HDP za 5 rokov na 15. mieste, v miere verejného dlhu na 14. mieste a cenová stabilita počas inflácie nás dostala na 12. miesto spomedzi 27 krajín Únie. V ekonomike tak celkovo obsadzujeme 20. priečku.
Celý prehľad nájdeš v galérii:
Slováci síce bohatnú, život sa im zlepšuje, no v okolitých krajinách sa deje to isté vyšším tempom.
Mnoho Slovákov si nedokáže dostatočne zarobiť, no ukazuje sa, že aj v našej krajine existuje jedna evidentná možnosť, ako žiť nad priemerom. A tou je vzdelanie. Podľa výsledkov Slovenskej sporiteľne Slováci so základným vzdelaním zarábajú priemerne 975 eur.
Avšak každým stupňom sa to zvyšuje. Stredoškolské vzdelanie bez maturity – 1 112 eur, stredoškolské vzdelanie s maturitou – 1 293 eur, vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa – 1 537 eur, vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa – 1 912 eur, vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa – 1 980 eur.
Naša krajina je na tom dobre v oblasti zadlženia sa. Držíme sa pod priemerom Európskej únie aj eurozóny. V roku 2022 sa nám po pandémii opäť podarilo splniť Maastrichtické kritériá, teda dlh nižší ako 60 percent voči HDP a deficit verejných financií nižší ako 3 percentá.
V jednej kategórii dokonca vedieme. Na druhej strane však umierame mladí, krátko žijeme zdraví, no dokážeme recyklovať >>>
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.