Život na Slovensku prudko zaostáva: Získali sme veľké porovnanie s Úniou, sme zreteľne pozadu

  • Z 27 krajín sme v prosperite v rámci EÚ skončili 23.
  • Život na Slovensku ovplyvňuje množstvo faktorov
  • Vieme, čo treba zlepšiť a v čom sme úspešní
Život na Slovensku, Slovenský protest, chudoba, peniaze, dostatok, Slováci
TASR/Pavol Zachar, Canva
  • Z 27 krajín sme v prosperite v rámci EÚ skončili 23.
  • Život na Slovensku ovplyvňuje množstvo faktorov
  • Vieme, čo treba zlepšiť a v čom sme úspešní

Pri pohľade na príjmovú nerovnosť medzi bohatšími a chudobnejšími vidíme, že Slovensko je na prvej priečke. Znamená to, že platové rozdiely sú u nás menšie než v zahraničí.

No ako podotýka ekonómka Valachyová, nemusí to byť nevyhnutne pozitívna správa. Prosperujúce ekonomiky majú totiž väčšinou vysokú mieru nerovnosti.

„Spravodlivé rozdelenie príjmu by malo zohľadňovať a oceňovať šikovných a snaživých. No z hľadiska ľudskosti, samozrejme, nemožno zabudnúť ani na núdznych, ktorí nepriazňou osudu nemajú šancu v plnej miere participovať na ekonomickom raste krajiny,“ píše Slovenská sporiteľňa.

„Príjmová rovnosť môže byť nebezpečná v tom, že nemotivuje chcieť viac,“ podotkol Ivan Mikloš počas nasledujúcej diskusie v reakcii na dané výsledky.

Avšak v rodovej príjmovej rovnosti zaostávame skutočne zjavne. Konkrétne obsadzujeme 23. priečku. Počas inflácie nám taktiež klesla miera schopnosti sporenia. Život na Slovensku tak výrazne zdražel, reálne mzdy poklesli.

Slovákom sa darí znižovať mieru nezamestnanosti. Vlani klesla na 6,1 percenta. Problémom však je, že evidujeme aj nedostatok pracovnej sily. A ako podotýka ekonóm Českej sporiteľne David Navrátil, pracovná sila medzi rokmi 2010 a 2030 klesne v Česku o 7 percent a na Slovensku 10 percent.

Chudoba a nezdravý život

Na Slovensku žijeme zdravý život približne 57 rokov, zomierame priemerne ako 75-roční. Sme v tomto ohľade jedna z najhorších krajín EÚ. Napríklad Švédi žijú priemerne dlhšie až o 13 rokov. Česi o päť rokov.

„Zdravie obyvateľov súvisí s ich celkovým bohatstvom a zároveň ovplyvňuje subjektívny pocit šťastia. Zodpovedná a najmä efektívna zdravotná politika akoby chýbala. Zatiaľ nedokážeme efektívne modernizovať naše zdravotníctvo, aj keď rozbehnutá stratifikácia nemocníc je určite krokom správnym smerom, ktorý má potenciál zlepšiť prosperitu občanov,“ píšu ekonómovia.

Ovplyvňuje nás aj nízka kvalita ovzdušia. Tá u nás spôsobuje o 90 percent viac úmrtí ročne, než je priemer v Európskej únii. Konkrétne vplýva na približne 2 000 úmrtí Slovákov každý rok, podotkli Navrátil a Valachyová.

Naopak, výborné výsledky dosahujeme v produkcii komunálneho odpadu. Na obyvateľa evidujeme cca. 478 kilogramov ročne, čo je o 43 percent menej než v Rakúsku. V EÚ sme 9. najlepší, takisto ako aj v recyklácii.

Čo musíme urobiť? Ekonómovia prezradili kľúč k lepšiemu životu >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Najnovšie videá

Trendové videá