ZLÁ SPRÁVA: K normálu sa len tak ľahko nevrátime. Rúška a sociálny dištanc tu budú ešte niekoľko rokov

  • K normálnemu životu, aký sme poznali pred koronavírusom, sa nemusíme tak skoro vrátiť
  • Rúška a sociálny dištanc môžu byť potrebné aj naďalej, a to aj niekoľko rokov
  • Na niektoré obmedzenia sme si ale zvykli a ekonomika s nimi dokáže fungovať
  • Pokiaľ nebudú všetci na Zemi zaočkovaní, nebude nik v bezpečí
Virus_Outbreak_Israel863105715082
TASR/AP Photo/Oded Balilty
  • K normálnemu životu, aký sme poznali pred koronavírusom, sa nemusíme tak skoro vrátiť
  • Rúška a sociálny dištanc môžu byť potrebné aj naďalej, a to aj niekoľko rokov
  • Na niektoré obmedzenia sme si ale zvykli a ekonomika s nimi dokáže fungovať
  • Pokiaľ nebudú všetci na Zemi zaočkovaní, nebude nik v bezpečí

K normálnemu životu, aký sme poznali pred koronavírusom, sa nemusíme tak skoro vrátiť. Rúška a sociálny dištanc môžu byť potrebné naďalej aj niekoľko rokov, uviedla popredná epidemiologička.

Arizona, Kuba, Maldivy či Izrael. Vakcinačná turistika sa stáva hitom medzi bohatými ľuďmi so známosťami

Mary Ramsay, ktorá pracuje ako vedúca imunizácie v agentúre Public Health England, patriacu pod ministerstvo zdravotníctva Veľkej Británie, uviedla pre BBC, že opatrení sa možno tak skoro nezbavíme. Dôvodom má byť zavádzanie očkovania v iných krajinách, ktoré môže trvať dlhšie.

Mnohí vedci sa veľakrát vyjadrili, že pandémia je globálna a kým nebudú v bezpečí všetci, nebude v bezpečí nik. To isté zopakovala aj Ramsay. K jej názoru sa prikláňa aj tajomník na ministerstve obrany Ben Wallace, ktorý ľudom neodporúča cestovať do cudziny. Objednávanie dovolenky v zahraničí je podľa neho „predčasné“ a „potenciálne riskantné“.

zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner

Ekonomika dokáže fungovať aj pri opatreniach 

Ramsay  uviedla, že na niektoré obmedzenia ako rúška a sociálny dištanc sme si zvykli a ekonomika s nimi dokáže fungovať.

„Potrvá to ešte určite pár rokov, prinajmenšom dovtedy, kým nebudú iné časti sveta rovnako dobre zaočkované ako my, a počet nových infekcií sa zníži. To je situácia, keď sa budeme môcť postupne vrátiť k normálnejšiemu stavu,“ uviedla a zároveň varovala pred rýchlym zvoľňovaním opatrení bez dostatočného zváženia.

Britskí vedci uviedli, že istý čas ešte bude potrebné dodržiavať zavedené opatrenia. Profesor Chris Whitty, hlavný lekársky poradca vlády Veľkej Británie začiatkom marca povedal, že očakáva, že umývanie rúk, rúška na tvári, testovanie a trasovanie udržia vírus pod kontrolou aspoň cez leto.

rúška, koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti

Imunológ a hlavný poradca Joea Bidena v oblasti koronavírusu Anthony Fauci tiež uviedol, že rúška možno budeme nosiť aj budúci rok.

Optimistom je miliardár Bill Gates, ktorý verí, že leto sa bude podobať tomu, čo poznáme pod pojmom normál.

Lockdowny skončia do jesene, očakáva šéf BioNTechu

Zakladateľ nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech, ktorá s americkou spoločnosťou Pfizer vyvinula prvú vakcínu proti koronavírusu schválenú v EÚ, tiež očakáva, že napriek pomaly sa rozbiehajúcej očkovacej kampani bude epidemická situácia v mnohých európskych krajinách pod kontrolou do jesene. Informovali o tom v nedeľu agentúry Reuters a DPA.

Ugur Sahin je podľa vlastných slov optimistom v tom, že doterajšie problémy s očkovaním budú len dočasné, pričom je možné napríklad dosiahnuť, aby bolo do konca septembra zaočkovaných 70 percent Nemcov.

„V mnohých krajinách Európy a v USA budeme pravdepodobne koncom leta v situácii, keď už nebudeme musieť byť v lockdowne,“ povedal Sahin pre nemecké nedeľňajšie noviny Welt am Sonntag. „Samozrejme, že budú naďalej lokálne ohniská… vyskytnú sa mutácie, ale tie s veľkou pravdepodobnosťou nebudú naháňať strach.“

Koronavírus SARS-CoV-2 však nezmizne, domnieva sa Sahin. „Či budeme potrebovať očkovanie každý rok alebo každých päť rokov, to ešte len uvidíme,“ dodal.

Zdroje: BBC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá