Zlá správa pre Ukrajinu: Rusi zdokonalili taktiku, ktorá ohrozuje jej najcennejšie zbrane ako HIMARS-y
- Rusi využívajú nedostatok munície, ktorý v súčasnosti sužuje Ukrajincov
- Okrem toho sa zdokonalili v taktike prieskumu, darí sa im dobývať nové územia
- Rusi využívajú nedostatok munície, ktorý v súčasnosti sužuje Ukrajincov
- Okrem toho sa zdokonalili v taktike prieskumu, darí sa im dobývať nové územia
Ukrajina prednedávnom zaznamenala vážne straty západnej techniky. Rusom sa podarilo preukázateľne zničiť aspoň jeden cenný salvový raketomet HIMARS, padnúť mali aj štyri americké tanky Abramsy, ktoré boli nasadené len nedávno. Ukrajinci dostali len 31 týchto strojov, no podľa niektorých expertov sú príliš ťažké na bahnitý terén u našich susedov.
Okrem americkej techniky Rusi pokračujú aj v ničení tankov Leopard 2 a nedávno mala padnúť aj naša húfnica Zuzana 2.
Podľa expertov sú tieto straty spôsobené dvoma faktormi. Prvým je, že Ukrajine chýba západná pomoc, čo spôsobuje medzery v delostreľbe, ale aj protivzdušnej obrane. Rusi sú si tejto situácie vedomí a využívajú ju.
Ďalším faktorom je, že Rusi sa naučili využívať drony na prieskum bojiska, vďaka tomu sú schopní prepojiť prieskum s delostrelectvom, ktoré dokáže za pár minút reagovať. To je taktika, ktorou sa preslávili hlavne Ukrajinci na začiatku vojny.
Zlepšila sa aj ruská schopnosť prekonávať ukrajinské elektronické rušenie dronov.
„Na bojisku sa deje určitý stupeň učenia a adaptácie,“ povedala pre Newsweek bezpečnostná analytička Marina Mironová, ktorá pôsobí na Katedre vojnových štúdií na univerzite King’s College London.
Rýchle zasiahnutie kľúčových ukrajinských aktív po lokalizácii kľúčových systémov „je dôležitou súčasťou modernej vojny a bolo by zvláštne, keby ju Rusi nezačali ovládať po dvoch rokoch brutálnych skúseností,“ dodala analytička.
Problémom je aj nedostatok munície
Analytička ďalej pripomína, že kľúčový je aj nedostatok munície, ktorý stavia Ukrajinu do zlej pozície. Viditeľný je nedostatok munície do pozemných systémov protivzdušnej obrany.
Republikáni v Snemovni reprezentantov USA stále neschválili balík pomoci pre Ukrajinu, a nezaradili ho ani do rokovacieho poriadku. Jeho blokovanie zapríčinil bývalý prezident Donald Trump, ktorý ho neschvaľuje. Ukrajinci tak poslednú vojenskú pomoc z USA dostali v decembri minulého roku. Biely dom tento týždeň avizoval pomoc v hodnote 300 miliónov dolárov, ktorá má „krátkodobo zaplatať dieru“ v chýbajúcej pomoci, dlho však nevystačí.
Chýbajúca munícia a chýbajúce ľudské zdroje sú tiež faktorom, vďaka ktorému sa Moskve darí postupovať na bojisku.
„Poskytovanie západnej vojenskej pomoci bude pravdepodobne zohrávať rozhodujúcu úlohu v schopnosti Ukrajiny udržať si terajšie územie a v nadchádzajúcich mesiacoch odraziť novú ruskú ofenzívu,“ uvádzajú analytici z washingtonského think tanku Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).
Rusi sa teraz pokúšajú útočiť, aby znemožnili Ukrajincom vybudovať obranné pozície.
„Ruské sily sa pokúšajú udržať tempo svojich útočných operácií po celej východnej Ukrajine v snahe zabrániť ukrajinským silám stabilizovať svoje obranné línie,“ vysvetľujú experti.
Útočiť budú aj na jar, aby využili ukrajinskú zraniteľnosť
Analytici uvádzajú, že kým sa Ukrajincom darí spomaľovať ruský postup, problematické je obmedzovanie zdrojov na kritické úseky frontu. To spôsobuje, že frontová línia je oveľa krehkejšia, ako by sa mohlo zdať.
Podľa expertov sa budú Rusi snažiť využiť výhodu, ktorou je chýbajúca munícia už túto jar, napriek tomu, že toto obdobie je známe ako Rasputica. Teda ukrajinské cesty sa zmenia na močariská bahna a pohyb vozidiel je značne obmedzený.
„Ruské sily môžu naliehať na svoje pokusy o prielom skôr, než ťažké poveternostné a terénne podmienky na jar pravdepodobne obmedzia efektívny mechanizovaný manéver na oboch stranách línie a ešte viac obmedzia ruské schopnosti dosiahnuť významný taktický pokrok, kým je pôda ešte bahnitá,“ uvádzajú analytici.
Predpokladá sa, že hlavné ruské úsilie nastane v lete. Podľa expertov sa Ukrajinci teraz musia zakopať, zabezpečiť obranné línie, vyriešiť problémy s muníciou a personálom a väčšie ofenzívy budú môcť uskutočniť až v roku 2025.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Oryx, Newsweek, ISW