Zľadovatený chodník netreba podceňovať. Za „zimný úraz“ môžeš dostať odškodné 10-tisíc eur
- Prechádzka po zasneženom meste môže byť krásna, ale aj nebezpečná
- Zisti, od koho môžeš žiadať odškodné, ak sa pošmykneš na zľadovatenom chodníku
- Prechádzka po zasneženom meste môže byť krásna, ale aj nebezpečná
- Zisti, od koho môžeš žiadať odškodné, ak sa pošmykneš na zľadovatenom chodníku
Ak má obec alebo mesto uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu, môžeš z tohto poistenia získať odškodnenie za škody spôsobené iným osobám, ktoré zahŕňajú škody na živote, zdraví a majetku.
Toto odškodnenie môže pokrývať rôzne náklady, ako je bolestné, strata na zárobku, náklady spojené s liečením a aj obmedzenie v tvojom sociálnom živote.
„Zranený má okrem toho nárok aj na náhradu škody na majetku. Ide napríklad o poškodený mobil či oblečenie. V prípade akéhokoľvek odškodnenia z poistenia zodpovednosti však musí byť jasné, že k úrazu naozaj prišlo následkom neodprataného alebo šmykľavého chodníka,“ uvádza odborník z poisťovne UNIQA.
Poisťovne preto odporúčajú, aby si si pred nahlásením poistnej udalosti všetko riadne zdokumentoval.
Poškodený by mal získať čo najviac dôkazov a svedkov, aby preukázal, že chodník bol skutočne neodprataný alebo zľadovatený. Môže si miesto úrazu fotografovať alebo natočiť krátke video. Taktiež by mal zozbierať kontakty svedkov, ktorí boli prítomní a úraz videli.
„Pri vážnejšom úraze môže poškodený kontaktovať mestskú políciu. Aj privolaná záchranka je jeden z dôkazov vzniku úrazu,“ vysvetľuje Ivan Gálik zo spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom.
Ak máš teda všetko zdokumentované, na príslušnom miestnom/obecnom úrade písomne požiadaj o náhradu škody. Odborníci tiež odporúčajú odkladať si všetky lekárske správy a dokumentáciu o úraze: výsledky vyšetrení, poškodené veci, príjmové doklady súvisiace s liečbou.
Aká je výška odškodného?
V prípade poistnej udalosti by si nemal zbytočne odkladať jej nahlásenie.
„Je to hlavne z dvoch príčin. Tou prvou je, že poisťovne majú pri PN-ke zadefinovanú povinnosť nahlásiť poistnú udalosť. A počet dní na nahlásenie býva rôzny,“ vysvetľuje Ivan Huspenina zo spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom.
Ďalším dôvodom je, že v súčasnosti už poisťovne ponúkajú tzv. „rýchle vybavenie“, kedy po nahlásení určitých úrazov môžu klientovi poslať peniaze na účet do 48 hodín.
Výška škody na zdraví sa riadi Zákonom č. 437/2004 Z.z. o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia v platnom znení. Každý z nárokov má samostatnú úpravu i výpočet. Môže ísť o tisíce eur, podľa rozsahu škody. V prípade trvalých následkov či invalidity aj o vyššie sumy.
Spoločnosť Arbitra zastupovala klientku, ktorá sa cestou do práce pošmykla na neupravenej zastávke mestskej hromadnej dopravy. Prípad prevzali a poškodenej získali spolu 9 102 eur.