Zlatá EÚ. Briti bedákajú nad Brexitom, krajina sa zmieta v kríze

  • Briti v súčasnosti nesúhlasia s brexitom viac než kedykoľvek predtým
  • Život v krajine postihuje kríza, mnohí nie sú spokojní s odchodom
  • Politici zatiaľ návrat do EÚ neavizujú
Ľudia v Británii sú nespokojní s Brexitom, protestujú. Vlajka EÚ a Spojeného kráľovstva
Flickr/Ashley Van Haeften, Christoph Scholz
  • Briti v súčasnosti nesúhlasia s brexitom viac než kedykoľvek predtým
  • Život v krajine postihuje kríza, mnohí nie sú spokojní s odchodom
  • Politici zatiaľ návrat do EÚ neavizujú

Už keď Briti odchádzali z Európskej únie, mnohí občania Spojeného kráľovstva vyjadrovali svoj nesúhlas s týmto krokom. Pravda, rozhodnutie padlo na základe referenda, no ihneď sa začali objavovať správy vychádzajúce z prieskumov, ktoré naznačovali rastúcu nespokojnosť s výsledkom hlasovania.

V súčasnosti miera nespokojnosti vystrelila na rekordné priečky, informuje The Independent. V prípade nového referenda o opakovanom vstupu do EÚ by väčšina Britov hlasovala za. „Brexitári”, ako sa nazývajú podporovatelia odchodu z Únie, by v hlasovaní strácali 14 percentuálnych bodov, čo je viac než kedykoľvek predtým.

Britský denník navyše dodáva, že miera podpory opätovného vstupu do EÚ sa od začiatku tohto roka neustále zvyšuje. V súčasnosti by brexit zachovalo 43 percent obyvateľov Veľkej Británie, pričom 57 percent by sa do Únie radšej vrátilo.

Zápas s krízou

Profesor John Curtice, politológ a prezident asociácie British Polling Council, tvrdí, že negatívny postoj k brexitu prevláda už od minuloročnej jesene. Britov v tom období zasiahol nedostatok vodičov nákladných vozidiel. Bežní ľudia preto začali pociťovať výšku skutočných nákladov spôsobenú ukončením voľného pohybu pracovnej sily v rámci EÚ.

Briti si vlani zažili aj veľké problémy spojené s nedostatkom pohonných hmôt. V súčasnosti zas nezisková organizácia The Hygiene Bank prišla s hrozivou štatistikou. Viac ako 3 milióny dospelých v Británii žijú podľa nej v hygienickej chudobe. Znamená to, že si nemôžu dovoliť základné hygienické potreby ako mydlo, sprchovací gél, žiletky, zubnú kefku či dokonca toaletný papier.

„Od júna 2016 (keď vo Veľkej Británii prešlo referendum o odchode z EÚ) je Brexit najmenej populárny pravdepodobne práve teraz,“ uviedol profesor pre televíziu France 24. V roku 2016 obyvatelia Spojeného kráľovstva hlasovali v pomere 52:48 percent za odchod z EÚ.

V súčasnosti sa však karty obracajú. Môže za to najmä kríza a zvyšovanie sa životných nákladov. Demografické údaje navyše poukazujú na ešte väčšiu podporu európskej dvadsaťsedmičky v budúcnosti, keď právo voliť získajú ďalší mladí ľudia.

Fotografie z pohrebu kráľovnej Alžbety II.

Otázka návratu do EÚ zatiaľ ostane nepoložená

Labouristická strana, ktorá je v Spojenom kráľovstve hlavnou opozíciou, pravdepodobne ešte pred budúcimi voľbami diskusiu o členstve v EÚ neotvorí. Stále totiž existujú obavy z toho, že takýto krok by vystrašil jej voličov, vysvetľuje Curtice.

Ako vieme, britskí konzervatívci majú v súčasnosti veľké problémy a za toto volebné obdobie stojí na ich čele už tretí premiér Rishi Sunak. Jeho predchodkyňa Liz Trussová vyvolala na trhu paniku nefinancovaným znižovaním daní. V prieskumoch momentálne konzervatívci zaostávajú o 30 bodov.

„Čo sa stane s ekonomikou a fiškálnymi financiami krajiny v najbližších týždňoch a mesiacoch, nemusí byť kľúčové len pre budúce volebné vyhliadky konzervatívcov, ale aj pre pokračujúcu úroveň podpory brexitu,“ podotýka Curtice.

„Stratili pôdu pod nohami, pretože verejnosť sa vo všeobecnosti rozhodla, že im v riadení krajiny nemožno veriť,” dodal profesor.

Denník The Independent pripomína, že napriek silnému posunu verejnej mienky, ktorá naznačuje prianie opätovne vstúpiť do EÚ, žiadna veľká britská politická strana aktívne nevedie kampaň v tomto smere. Aj líder labouristov Keir Starmer minulý týždeň uviedol, že jeho strana Britániu späť do Únie neprivedie.

„Je to odo mňa jednoznačné nie. Do EÚ sa nevrátime,” povedal pre rádio LBC a dodal, že chce „zariadiť, aby brexit fungoval”. Práve s podmienkami, ktoré brexit sprevádzajú, nie je spokojná veľká väčšina.

Ako sme ťa informovali, v decembri minulého roka prieskumy prieskumy zisťovali práve postoje Britov k vývinu brexitu a okolnostiam, ktoré sa s ním spájajú. Nespokojných bolo vyše 60 percent obyvateľov. Iba 14 percent zastávalo názor, že sa brexit uskutočnil lepšie, než očakávali.

Zdroje: The Independent, France 24, Flickr/Christoph Scholz, Flickr/Ashley Van Haeften

Najnovšie videá

Trendové videá