„Zlaté časy“ bez pokút skončili: Európska únia chystá na všetkých vodičov poriadny bič
- Až 40 % priestupkov, ktoré spáchajú vodiči v zahraničí, ostáva nepotrestaných
- O vodičák tak môžeš prísť aj v zahraničí
- Až 40 % priestupkov, ktoré spáchajú vodiči v zahraničí, ostáva nepotrestaných
- O vodičák tak môžeš prísť aj v zahraničí
Európska únia chystá na všetkých vodičov poriadny bič. Sťažuje sa totiž, že až 40 % priestupkov, ktoré spáchajú vodiči v zahraničí, ostáva nepotrestaných. Navrhuje tak zmenu, ktorá sa výrazne dotkne všetkých týchto „hriešnikov“.
Po novom by tak malo byť možné sledovať priestupky, no aj odoberať vodičské preukazy a to na celoeurópskej úrovni. Informuje o tom Topspeed s tým, že vďaka novej právnej úprave budú môcť úrady nahliadnuť do všetkých registrov dokladov všetkých štátov Únie. Zatiaľ by však mali byť stíhané iba niektoré prečiny.
Trestanie sa týka napríklad porušovania pravidla o bezpečnej vzdialenosti, no aj nebezpečného predbiehania a parkovania, jazdy cez plnú čiaru, jazdy v protismere, no aj preťaženého vozidla. Samozrejme, trest dostanú aj vodiči, ktorí odignorujú pravidlo o vytvorení záchranárskej uličky v kolónach.
Hoci dnes úrady v prípade áut zo zahraničia riešia najmä prekročenú povolenú rýchlosť alebo šoférovanie pod vplyvom alkoholu, návrh počíta aj s ďalšími postihmi.
Zároveň by malo platiť nové nariadenie. Ide o nariadenie, ktoré aktuálne platí v Nemecku a týka sa začínajúcich vodičov a nulového limitu povoleného alkoholu v skúšobnej dobe na dva roky. Tiež sa uvažuje nad zmenou výuky v autoškolách. Po novom by sa záujemcovia o vodičský preukaz mali zamerať aj na „zraniteľných účastníkov cestnej premávky“.
EÚ tiež navrhuje automatické odoberanie vodičského preukazu v rámci celej únie. Táto situácia môže nastať, ak urobíš závažný priestupok. Reč je napríklad o prekročení povolenej rýchlosti o viac ako 50 kilometrov za hodinu, no týka sa to aj dopravnej nehody, ktorá má za následok smrť alebo ťažké zranenia.
Ak sa niečoho z vyššie uvedeného dopustíš v zahraničí, jednotlivé štáty tak budú mať nárok udeliť ti všeobecne platný zákaz šoférovania.
Novinkou je aj možné zavedenie digitálneho vodičského preukazu, ktorý by mal uľahčiť spoluprácu úradov jednotlivých krajín. Vzniknúť by mal na základe turistiky vodičských preukazov, ktorú ľudia využívajú, aby mohli získať nový doklad v zahraničí po tom, čo im ho v domovskej krajine policajti odobrali. Ak by bola táto turistika zakázaná, vodiči by o možnosť získania vodičského oprávnenia v inej krajine prišli.
Koľko za jednotlivé priestupky zaplatíš na Slovensku, sa dozvieš na druhej strane >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.