Zlato atakuje hranicu 2 000 dolárov za uncu. Investičný odborník varoval Slovákov

  • Zlato aktuálne testuje hranicu 2 000 dolárov za jednu uncu
  • Nebyť lákavých amerických výnosov na dlhopisoch, bolo by pravdepodobne oveľa vyššie
Zlato výrazne stúpa
Ilustračné foto Unsplash/@scottsdalemint, Unsplash/@austindistel
  • Zlato aktuálne testuje hranicu 2 000 dolárov za jednu uncu
  • Nebyť lákavých amerických výnosov na dlhopisoch, bolo by pravdepodobne oveľa vyššie

Možno si už počul, že cena zlata sa v piatok (27. októbra) dočasne dostala nad 2 000 USD (1 897,35 eura) za uncu (31,1 gramu) a vyšplhala sa až na 5-mesačné maximum. Nárast napätia na Blízkom východe totiž zvýšil dopyt po aktívach považovaných za bezpečné prístavy v časoch turbulencií a neistoty, medzi ktoré patrí aj zlato.

Neistota týkajúca sa vývoja úrokových sadzieb však spôsobila, že zlato v priebehu dňa zmazalo väčšinu svojich ziskov a nakoniec ukončilo piatkové obchodovanie len s miernym rastom.

Zlato podporilo aj mierne oslabenie dolára. Dolárový index, ktorý sa na začiatku obchodovania na newyorskej burze vyšplhal na 106,80 bodu, dopoludnia klesol až na 106,32 bodu. Neskôr sa však zotavil na 106,55 bodu.

Kľúčový týždeň

Decembrový kontrakt na zlato si v piatok (27. októbra) pripísal 1,10 USD alebo 0,06 % a uzavrel na 1 998,50 USD za uncu, keď predtým sa jeho cena dostala až na 2 019,70 USD za uncu.

Decembrový kontrakt na striebro v piatok klesol o 0,021 USD alebo 0,09 % na 22,89 USD za uncu. Decembrový kontrakt na meď si polepšil o 1,72 % na 3,6460 USD za libru (0,4536 kg).

Vplyv úrokových sadzieb na akciovom trhu

Podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burda by bola cena zlata oveľa vyššia, nebyť lákavých amerických výnosov na dlhopisoch. 

Americké dlhodobé úrokové sadzby sú teraz také vysoké, že ich vplyv je badateľný aj na akciovom trhu, kde hlavný americký index S&P 500 výrazne poklesol zo svojho vrcholu v júli, a to o viac ako 400 bodov.

Hoci americký dolár je momentálne veľmi silný, zlato si aj tak udržiava svoju hodnotu a neoslabuje. Ešte pred rokom bolo možné kúpiť uncu zlata za menej ako 1 625 dolárov, ale teraz sa cena dostala k 2 000 dolárom za uncu.

zlato mince
zdroj: Unsplash/Zlaťáky.cz

Zlato ani kryptomeny nie sú investičný ideál

Analytik Šimon Pekar zo spoločnosti Finax uviedol pre redakciu Startitup, či je v období, keď je v susednej krajine vojna, lepšie investovať do zlata alebo do kryptomeny. Jeho odpoveď bola viac než prekvapivá: „Pokiaľ je cieľom nájsť investíciu, ktorá bude zarábať napriek neistote spojenej s vojnou, tak podľa mňa nie je ideálna ani jedna možnosť.“

„Cena zlata totiž nerastie lineárne. Keď si pozriete jej graf, tak uvidíte, že v niektorých krízových rokoch (napr. dlhová kríza v roku 2012 alebo začiatok vojny na Ukrajine) prudko vystrelí a následne sa postupne prepadne, pričom sa dokáže niekoľko rokov až desaťročí potácať na tom istom mieste.“

„Nervozita pre vojnu na Ukrajine začala viac ako pred rokom a do ceny zlata sa už naplno započítala, tento vlak rastu ste teda zmeškali,“ vysvetlil.

Ako sme ťa v našom článku ďalej informovali, podľa analytika sa dnes už trhy z týchto udalostí skôr spamätali a postupne sa zotavujú, slávny americký akciový index S&P 500 je napríklad od začiatku roka v pluse takmer 15 %. V obdobiach zotavovania malo zlato skôr tendenciu klesať alebo stagnovať. 

„Stačí sa pozrieť na vývoj napr. po skončení recesie zo začiatku 80. rokov či prehrmení gréckej dlhovej krízy v roku 2012,“ uvádza príklady Pekar.

Podľa neho pri kryptomenách platí opačná vec. V čase krízy sa totiž kryptomeny správajú ako najrizikovejšie aktívum.

„Trh kryptomien stratil počas roka 2022, ktorý bol poznačený vojnou, takmer dve tretiny hodnoty (individuálne kryptomeny na tom často boli ešte horšie). To je výrazne viac ako indexy akciových, dlhopisových či komoditných trhov. Ak teda hľadáte ochranu v čase neistoty, v krypte ju nenájdete,“ pritvrdil Pekar.

Americká ekonomika rastie

Americká ekonomika zaznamenala v treťom kvartáli tohto roka pevný rast, keď sa jej podarilo vzrásť o 4,9 %.

Inflácia v USA za september dosiahla hodnotu 3,7 %, čím sa priblížila k cieľu, ktorý si nastavila Federálna rezervná banka (FED). FED si je vedomá, že súčasné vysoké úrokové sadzby by v budúcnosti mohli spomaliť ekonomický rast a zvýšiť nezamestnanosť. V takom prípade bude FED potrebovať stimulovať ekonomiku.

Keď sa FED rozhodne znížiť úrokové sadzby, možno očakávať, že výnosy z dlhopisov začnú klesať. V takom prípade by sa investori mohli začať orientovať na iné investičné príležitosti mimo dlhopisov. Niektoré z týchto peňazí by mohli smerovať do investičného zlata, a prispieť tak k jeho ďalšiemu cenovému rastu.

Zlato už nie je len doménou veľmi bohatých. Po pandémii a udalostiach na Ukrajine sa investičné zlato stalo výrazne viac viditeľným aj pre bežných ľudí a dokonca aj menej zámožní slovenskí investori začínajú objavovať jeho výhody.

Zdroje: Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá