Zlé správy pre ukrajinské F-16. Pentagón sa jasne vyjadril

  • Slová hovorcu Pentagónu Pata Rydera nepotešia Ukrajinu
  • Biely dom naďalej z obáv z eskalácie odmieta rozviazať ruky našim susedom v zásadnej schopnosti
F-16 co
U.S. Air National Guard/Nicholas Faddis
  • Slová hovorcu Pentagónu Pata Rydera nepotešia Ukrajinu
  • Biely dom naďalej z obáv z eskalácie odmieta rozviazať ruky našim susedom v zásadnej schopnosti

Transfer ukrajinských stíhačiek už začal a prvé kusy by sa na Ukrajine mohli objaviť už v nasledujúce dni, prípadne týždne.

Ukrajinské vzdušné sily však žiaden veľký prevrat nečaká, podľa medializovaných správ dostane len 6 kusov týchto strojov. Celkovo Kyjev očakáva tento rok len 20 kusov. Ukrajina má pritom dostať 85 kusov týchto strojov, neskôr majú pribudnúť aj francúzske Dassault Mirage 2000-5.

K zlým správam pre Ukrajinu sa pridalo aj rozhodnutie Pentagónu. Jeho hovorca Pat Ryder sa v rozhovore pre Voice of America vyjadril jasne. Útoky hlboko v Rusku sú podľa neho vylúčené. Kyjev tak môže zabudnúť na útoky na ruské letiská, prípadne iné vojenské ciele na území Ruska.

Pentagón obhajuje svoje rozhodnutie z obáv z eskalácie.

„Myslím si, že je dôležité pochopiť, že nechceme vidieť neúmyselné dôsledky a eskaláciu, aby sa z toho stal širší konflikt, ktorý presahuje Ukrajinu. A to je niečo, o čom si myslím, že musíme všetci premýšľať a brať to veľmi vážne,“ uviedol Ryder.

Spočiatku budú slúžiť hlavne na ochranu neba 

USA nedávno povolili Ukrajine použiť muníciu pri útokoch na ruské územie. Stanovili však podmienky, ktorých sa Ukrajinci musia držať. Kyjevské sily môžu konať len v defenzíve a zasahovať ruské vojenské ciele v oblastiach prebiehajúcich ruských ofenzív, ako je v okolí Charkovskej oblasti. Okrem geografických podmienok Pentagón tiež určil typ munície, s ktorým môžu tieto ciele zasahovať. Vylúčená je munícia s dlhým dostrelom ako taktické balistické rakety ATACMS.

Práve takáto munícia, rovnako ako stíhačky F-16, by umožnili zásahy hlboko na ruskom území.

Ukrajinci tak zrejme budú musieť F-16 použiť prioritne na obranu pred ruskými lietadlami a raketami, ktoré dennodenne útočia na ich územie. Vylúčené nie sú ani útoky na ruské ciele na územiach, ktoré okupujú na Ukrajine, prípadne v pohraničí.

Ambiciózne ciele, ako útoky priamo v Rusku, zrejme nebudú môcť naplniť, nielen pre neochotu Pentagónu, ale aj pre fakt, že lietadiel je príliš málo na to, aby s nimi takto riskovali.

Účinok povolenia zásahov na ruskom území je cítiť aj na bojisku

Ukrajinci si aj napriek obmedzeniam, ktoré Biely dom vydáva, pochvaľujú skutočnosť, že konečne môžu Rusov zasiahnuť tam, kde ich to bolí – na ich vlastnom území. Rusko vybudovalo rozsiahlu logistickú infraštruktúru v pohraničných oblastiach, nechýbajú pritom sklady munície a paliva, výcvikové tábory či kasárne.

„Zničili sme ciele v Rusku, čo umožnilo niekoľko úspešných protiofenzív. Ruská armáda sa už nemôže cítiť beztrestne a bezpečne,“ prezradil pre CNN vyšší dôstojník ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU).

Ukrajinskí vojaci, s ktorými sa americká televízia rozprávala, priznávajú, že so západnou pomocou, ktorá dorazila na bojisko po mesiacoch meškania, sa im oveľa ľahšie dýcha.

„Vplyv pomoci môžeme vidieť každý deň. Delostrelectvo, viacnásobné odpaľovacie raketové systémy väčšieho dosahu s rôznymi typmi munície a submunície, to ovplyvňuje celkový obraz bojiska,“ povedal Ivan, dôstojník 148. delostreleckej brigády.

Ukrajinci majú používať svoje najefektívnejšie systémy na spomalenie ruských vojsk, ktoré sa pokúšajú o lokálne prielomy.

Vďaka munícii a schopnosti útočiť na ruské územie, a teda ničiť ruské kapacity, skôr, ako sa dostanú na Ukrajinu, už nehrozí pád druhého najväčšieho mesta na Ukrajine, Charkova. To je ešte stále pod vlnou bombardovania, no už mimo dosahu niektorých ruských systémov.

Rusi stále pokračujú v ofenzívach a snažia sa na Ukrajinu vytvárať tlak, čo síce vedie k územným ziskom, no za obrovskú cenu na ruskej technike a životoch ruských vojakov.

Situácia nie je ružová ani na ukrajinskej strane, kde stále chýbajú vojaci.

„Ukrajinci budú vo veľmi ťažkej pozícii až do augusta, septembra, keď do prvej línie začnú vstupovať prví mobilizovaní chlapi. Ak sa im to podarí vydržať, potom je veľká pravdepodobnosť, že sa im od augusta podarí stabilizovať situáciu, ale kým sa tak nestane, je veľmi pravdepodobné, že Rusko dosiahne zisky,“ uviedol poľský analytik Konrad Muzyka.

Zdroje: Voice of America , CNN

Najnovšie videá

Trendové videá