Tento trik ti zaručene zlepší produktivitu v práci. Robia to až dve tretiny Slovákov

  • Účinným spôsobom, ako sa pri práci povzbudiť, je nasadiť si slúchadlá
  • Až 63 % Slovákov počúva pri práci hudbu
  • To, do akej miery sa človek dokáže sústrediť, záleží aj od žánru, ktorý počúva
Huawei ilustrak
Unsplash/Israel Andrade a Jason Strull
  • Účinným spôsobom, ako sa pri práci povzbudiť, je nasadiť si slúchadlá
  • Až 63 % Slovákov počúva pri práci hudbu
  • To, do akej miery sa človek dokáže sústrediť, záleží aj od žánru, ktorý počúva

Sústrediť sa v práci nie je vždy jednoduché, či už pracujeme z kancelárie, alebo z domu. Kolegovia, rodina aj domáci miláčikovia nás od práce neustále rozptyľujú, pritom najviac kvalitnej roboty sme schopní spraviť v takzvanej „deep work“ fáze, kedy sme niekoľko desiatok minút do činnosti doslova pohrúžení.

V hlučnom prostredí sa to však dá dosiahnuť len veľmi ťažko, preto ľudia hľadajú spôsoby, ako tieto vplyvy eliminovať. A veľmi účinným pomocníkom sa ukázala byť hudba.

Počúvanie hudby Slovákom pomáha pri práci

Nech už človek programuje, robí analýzy, administratívu či kreatívnu prácu, hudba je efektívnym riešením pre všetky nástrahy, ktoré len čakajú na to, aby rozhodili pracovný rytmus prokrastináciou.

Len málokto dokáže v hlave vyfiltrovať úplne všetky rušivé faktory okolo nás, aby sa mohol naplno sústrediť – hudba však dáva príležitosť sústrediť sa na niečo jednoduché a predvídateľné – a ak ide o vhodný žáner, tak aj motivujúce.

Aj preto si podľa instagramového prieskumu Startitup až 63 % ľudí nasadzuje slúchadlá a zapína hudbu, akonáhle začne pracovať. Podľa výskumov sa počúvanie hudby u 90 % ľudí prejaví vo vyššej produktivite a 88 % ľudí dokonca robí svoju prácu s menším počtom chýb.

zdroj: Huawei – So slúchadlami v ušiach naberá sústredenie sa v práci iný rozmer.

Prečo pôsobí hudba priaznivo na produktivitu?

Pri dobrej hudbe sa v našom tele začína vo väčších množstvách tvoriť dopamín – rovnaký hormón, ako keď napríklad jeme svoje obľúbené jedlo. Dopamín je hormón odmeny a motivácie a aj na základe neho odlišujeme aktivity, ktoré si užívame, od tých, ktoré nemáme radi.

Dôležitý je však aj spôsob počúvania hudby. Niektoré firmy majú napríklad na pracoviskách pustené rádio – to síce môže výrazne zlepšiť náladu (ak si viacero kolegov naraz užíva tú istú pesničku alebo sa smeje na moderátorovom vtipe), no skôr pôsobí rušivo a nie vždy hrá to, čo máme radi.

Najlepšou voľbou je počúvanie hudby v slúchadlách, kedy sa netreba prispôsobovať ostatným. Aby však každodenné nosenie slúchadiel nebolo zdraviu škodlivé, je potrebné staviť na kvalitu. Dobrým príkladom sú nové slúchadlá Huawei FreeBuds 4, ktoré vďaka svojej minimálnej váhe nebudeš cítiť ani po celom dni nosenia – jedno slúchadlo má len 4,1 gramov.

Okrem toho ponúkajú FreeBuds 4 aj špičkový zážitok zo samotného počúvania, a to vďaka extrémne dobre vyladenému zvuku

zdroj: Huawei – FreeBuds 4 sú dostupné v dvoch farbách – Silver Frost a Ceramic White.

Dôležitým faktorom je aj schopnosť potláčania okolitého hluku, čo tieto slúchadlá zvládajú tiež, dokonca aj mimo kancelárie a za veterného počasia.

Okrem toho sú Huawei FreeBuds 4 schopné aj užitočnej funkcie, ktorú ocenia najmä ľudia v kanceláriách – dajú sa pripojiť k dvom zariadeniam naraz, takže, ak na nich beží napríklad hudba z počítača, a zároveň niekto zavolá na mobil, slúchadlá sa automaticky prepnú na hovor a hudba sa stlmí.

zdroj: Huawei – Slúchadlá pôsobia elegantne a hodia sa aj k biznis oblečeniu do práce.

Veľa spraví aj žáner hudby, ktorú si človek pustí

Začať ráno s tvrdým metalom nie je najlepší nápad – pri práci je najlepšie začať najprv s pomalšími pesničkami a postupne tempo zrýchľovať, až sa dostaneme k ráznejším tónom a vyššiemu BPM (počet úderov za minútu). Tento postup má aj svoj vedecký názov, iso princíp, pri ktorom sa hudba ladí k nálade počúvajúceho.

Podľa prieskumu od Cloudcovermusic sú najproduktívnejšími žánrami klasický rock či alternatívna hudba a najmenej produktivity sa dosahuje pri počúvaní hip-hopu – je to však subjektívne.

Hip-hop a rap na poslednom mieste však nie sú prekvapením – omnoho ľahšie sa nám na prácu sústredí vtedy, keď sa nemusíme zároveň venovať aj vstrebávaniu slov. Produktívnejšie tak môže byť dávať prednosť ambientnej hudbe alebo hudbe, kde slová nemajú až taký význam a v strede pozornosti je predovšetkým beat (melódia), ako napríklad pri väčšine žánrov elektronickej hudby.

Čo pri práci počúvajú Slováci?

Na Instagrame sme sa pýtali, aké žánre pri práci preferuje naše publikum. Suverénne najpočúvanejšia je klasická populárna hudba, vrátane latino subžánru, kde text zvyčajne nie je podstatný a poväčšine ide len o melódiu. Na prvú priečku s popom radíme aj rádio, ktoré je zvyčajne zamerané práve na mainstreamovú hudbu.

V tesnom závese je elektronická hudba, kde prvé tri priečky zaujali trance, drum & bass a house – tri žánre známe svojou energickosťou, kde až na výnimky ide predovšetkým o beat a lyrické vokály dodávajú pesničkám skôr melódiu, než hlboký význam. Aj v tomto prípade však iso princíp odporúča začať pomalšie a ráno si ku káve nepúšťať drum & bass, ktorý má zvyčajne až 174 BPM (úderov za minútu), ale napríklad pomalší house či techno (110 až 130 BPM). 

Na ďalších priečkach sú v poradí rock, metal a punk, kde platí rovnaký princíp – punkové skladby majú častokrát až do 200 úderov za minútu a začínať s nimi pracovný deň môže mať na produktivitu v konečnom dôsledku negatívny efekt.

Populárne streamovacie aplikácie ako Spotify majú pre rôzne typy práce navyše predpripravené sofistikované playlisty, nájdeš ich napríklad na YouTube – stačí si len zvoliť žáner.

Sú soundtracky z filmov a hier dobrý nápad?

Veľmi špecifické sú tiež zvuky prírody či veľkolepé soundtracky k filmom, ktoré podporujú hlboké analytické myslenie, no na oplátku im chýba motivačný faktor, ktorý v elektronickej hudbe zabezpečuje rýchle a pravidelné tempo.

Samostatnou kategóriou sú ešte soundtracky k videohrám, ktoré sú zvyčajne skomponované tak, aby pôsobili v pozadí a netlačili sa do popredia pozornosti, čo sa hodí nielen v hrách, ale aj pri práci. Stále ich však môžeme deliť podľa žánrov.

Obľúbené sú napríklad skladby z herných sérií Final Fantasy, Zaklínač či Assassin’s Creed, tie sa však veľmi neodlišujú od epických filmových soundtrackoch. Série Far Cry a Doom zasa obsahujú typický rock a punk, Cyberpunk 2077 zasa najmä techno, trance a drum & bass.

zdroj: Huawei – Naladiť sa na inštrumentálnu hudbu je podľa vedcov dobrý nápad.

Pozor na tvar slúchadiel

Pri výbere správnych slúchadiel je dôležitá aj ergonómia, lebo uši ľudí majú rôznu veľkosť, čo ovplyvňuje aj to, ako počujú hudbu prichádzajúcu zo slúchadiel. Niektorí počujú vďaka tomu viac basov a podobne.

Veľký 14,3 mm dynamický menič vo vnútri každého slúchadla pomáha FreeBuds 4 dosiahnuť mimoriadnu kvalitu zvuku a slúchadlá sú zároveň vyvinuté tak, aby sprostredkovali čo najlepší zvuk pre rôzne tvary uší, nech sa naladia na akýkoľvek žáner hudby. Technológia Adaptive Ear Matching sa postará o to, aby basy v hudbe počuli rovnako kvalitne aj ľudia s väčším zvukovodom a aby basy neprehlušili ostatné zložky hudby pri ľuďoch s menším zvukovodom.

Obľúbený soundtrack v ušiach dokáže nakopnúť každého, a to nielen v práci, ale aj mimo nej. Bezdrôtové slúchadlá robia počúvanie hudby, ale aj podcastov, audiokníh či prijímanie hovorov oveľa ľahším, a práve vďaka nim si ľudia dnes môžu užívať obľúbené tóny nerušene a všade, kde sa im zachce.

Sú Huawei FreeBuds 4 tie najlepšie slúchadlá do práce?
  • majú moderný a ergonomický design
  • majú veľmi nízku hmotnosť a neunavujú tak uši
  • skvelá výdrž batérie – 4 hodiny neustáleho hrania, s puzdrom 22 hodín
  • zvuk je vždy čistý a kvalitný
  • všímajú si tvar ucha a podľa neho adaptívne potláčajú okolitý hluk
  • umožňujú pripojenie k dvom zariadeniam naraz
  • nabíjajú sa bezdrôtovo alebo pomocou kábla a batéria má dobrú výdrž
  • ovládajú sa pomocou gest alebo smartfónu
  • sprevádza ich malé, ľahké a skladné puzdro
  • prichádzajú v dvoch farebných prevedeniach
  • Pozri si parametre Huawei FreeBuds 4 →
Zdroje: gethppy, The Guardian, zapier, entrepreneur

Najnovšie videá

Trendové videá