Zlom v liečbe rakoviny: Pomocou nanorobotov vedci nadobro odstránili z tela nádorové bunky
- Rakovina močového mechúra je jedným z najčastejších typov rakoviny vo svete
- Vedci prišli s novým spôsobom liečby zákerného ochorenia
- Využili nanobotov
- Rakovina močového mechúra je jedným z najčastejších typov rakoviny vo svete
- Vedci prišli s novým spôsobom liečby zákerného ochorenia
- Využili nanobotov
Najnovší výskum v oblasti hľadania efektívnej liečby rakoviny je skutočne fascinujúci. Vedcov nadchli výsledky novej metódy, ktorú použili v boji proti rakovine močového mechúra.
Rakovina močového mechúra je jedným z najčastejších nádorov na svete a zasahuje najmä mužov. I keď väčšina pacientov túto chorobu prežije, môže sa vracať a vyžadovať časté návštevy nemocnice či opakovanú liečbu. A to je nielen drahé, ale aj nepríjemné.
Liečba rakoviny pomocou nanobotov
Súčasné liečebné metódy, pri ktorých sa lieky na rakovinu priamo podávajú do močového mechúra, majú obmedzenú účinnosť. Tu však prichádzajú na rad nanoboty – malé častice schopné samy sa pohybovať v našom tele.
Nedávna štúdia, ktorá bola publikovaná v renomovanom časopise Nature Nanotechnology, ukázala neuveriteľný pokrok v tomto smere.
Výskumný tím dokázal zmenšiť nádory v močovom mechúre myší až o 90 % pomocou jediného zásahu nanobotov poháňaných látkou nazývanou močovina, ktorá sa nachádza v moči.
Ako to celé funguje?
Tieto malé nanoboty sú vytvorené z poréznej častice zo siliky a na ich povrchu sa nachádzajú rôzne zložky so špecifickými úlohami, píše News Medical. Jednou z týchto zložiek je enzým ureáza. Ten reaguje s močovinou v moči a umožňuje tak nanobotom pohybovať sa v tele. Druhou dôležitou zložkou je rádioaktívny jód, ktorý sa bežne používa na liečbu nádorov.
Štúdia, ktorú viedol Inštitút pre bioinžinierstvo v Katalánsku a CIC biomaGUNE v spolupráci s ďalšími výskumnými inštitúciami, tak otvára dvere k novým a efektívnym metódam liečby rakoviny močového mechúra. To by mohlo znamenať nielen menej návštev nemocnice pre pacientov, ale aj znížené náklady na liečbu a výrazne vyšší komfort počas liečby.
Predchádzajúce štúdie už potvrdili schopnosť nanobotov navigovať sa v močovom mechúre v dôsledku ich samovoľnej pohybovej schopnosti. Nová štúdia však ide ešte ďalej tým, že preukazuje nielen pohyblivosť nanopartikúl v močovom mechúre, ale aj ich špecifickú akumuláciu v nádore.
Ďalšia fáza výskumu už prebieha a zameriava sa na určenie, či tieto nádory po liečbe opätovne vzniknú, čo bude kľúčovým aspektom pri hodnotení dlhodobej účinnosti tohto inovatívneho prístupu, informuje IBEC.
Pokusy na myšiach
Tento významný objav bol možný vďaka rôznym pokročilým technikám, vrátane lekárskej pozitrónovej emisnej tomografie (PET) na zobrazovanie myší a mikroskopických snímok tkanív, ktoré vykonali po ukončení štúdie. Tieto snímky umožnili vidieť celý močový mechúr a preskúmať ho vo všetkých detailoch.
Tím vedcov vytvoril aj inovatívny optický systém. Dokáže identifikovať a lokalizovať nanoboty v močovom mechúre bez potreby ich predchádzajúceho označenia. Tento systém odstraňuje svetlo odrážané samotným nádorom, čím umožňuje jasné sledovanie nanobotov a ich pohyb v tele.
Ako sa teda tieto nanoroboty dokážu dostať do nádoru?
Je to naozaj fascinujúce. Nanoboty nemajú špeciálne protilátky na rozpoznanie nádoru. A hoci nádorové tkanivo je obvykle tuhšie ako zdravé tkanivo, nanoboty dokážu chemicky zmeniť prostredie v okolí nádoru. Takýmto spôsobom ho robia mäkším a umožňujú tak ľahší prístup.
Tento výskum je výsledkom viac ako trojročnej spolupráce medzi rôznymi inštitúciami a získal finančnú podporu od Európskej rady pre výskum a nadácie „la Caixa“. Technológia, na ktorej sú založené tieto nanoroboty, bola patentovaná a slúži ako základ pre spoločnosť Nanobots Therapeutics, ktorú založili v januári 2023 a snaží sa preniesť túto technológiu z výskumu do praxe.
Zdroje: Nature, News Medical, IBEC