Žltačka vo Veľkých Kapušanoch bije na poplach. Zisťovali sme vážnosť situácie (FOTO)

  • Žltačka vo Veľkých Kapušanoch postihla viacerých obyvateľov
  • Štyria sú hospitalizovaní v Michalovciach
  • Startitup obdržal fotografiu ohniska
Veľké Kapušany
Startitup
  • Žltačka vo Veľkých Kapušanoch postihla viacerých obyvateľov
  • Štyria sú hospitalizovaní v Michalovciach
  • Startitup obdržal fotografiu ohniska

Žltačka vo Veľkých Kapušanoch vyčíňa od začiatku augusta. Mesto v okrese Michalovce hlási nové prípady žltačky typu A. Tamojší Regionálny úrad okamžite prijal protipandemické opatrenia a zistilo sa, že ohniskom je ulica Čičarovská.

V súčasnosti sú na infekčnom oddelení v Nemocnici Svet zdravia Michalovce hospitalizovaní štyria pacienti. Informoval o tom primár infektologického oddelenia Štefan Zamba. Všetci pochádzajú z Veľkých Kapušian a trpia žltačkou typu A.

„Žltačka sa prenáša kontaminovanými potravinami alebo vodou. Niekedy sa nazývala aj chorobou špinavých rúk, a tak je určite dôležitá aj dezinfekcia a umývať si ruky, prípadne kontaminované predmety či potraviny,“ uvádza primár.

V boji proti žltačke pomáhajú aj vakcíny, no tie sa musia podať zavčasu, podotkol. Ak sa však podarí zaočkovať včas, má to zmysel aj v prípade tejto epidémie. Dá sa tak zabrániť jej šíreniu a nákaze ďalších pacientov.

Podľa hlavnej hygieničky michalovského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RUVZ) Janky Staškovej v ohnisku na Čičarovskej ulici vo Veľkých Kapušanoch evidujú 15 nových prípadov. Redakcia Startitup obdržala fotografie Čičarovskej ulice od čitateľky.

Ohnisko žltačky vo Veľkých Kapušanoch
zdroj: Startitup

„V prvom rade sme mestu Veľké Kapušany nariadili zlikvidovať komunálny odpad a následne sme obyvateľstvo rôznymi masovokomunikačnými prostriedkami, osobnými návštevami či dohovormi a pohovormi informovali, aby čo najskôr navštívili svojich lekárov za účelom vyšetrenia a následného očkovania,“ hovorí Stašková.

Mesto podniká potrebné kroky

Situácia je podľa nej mierne stabilizovaná, no žltačka typu A má inkubačný čas 50 dní, a tak stále existuje možnosť, že počet prípadov porastie.

Zo stanoviska primátora Veľkých Kapušian vyplýva, že mesto je denno-denne v komunikácii s RUVZ. Snaží sa podniknúť všetky potrebné kroky na zamedzenie šírenia vírusu.

„Predovšetkým nás regionálny úrad žiadal o osvetu, aby sme ľuďom vysvetlili, že to nie je nejaký veľký ‚strašiak‘ alebo šťastie v nešťastí. Je to práve v tom, že ten vírus sa nešíri vzduchom, ale nesie pomenovanie ‚choroba špinavých rúk‘. Máme teda v teréne ľudí, ktorí aj letákmi aj ústne upovedomujú obyvateľov,“ uviedol primátor Peter Petrikán.

Do lokality mesto poskytlo aj dezinfekčné prostriedky a mestská polícia sa stará o zvýšený dohľad pri nákupných centrách.

Mimoriadna situácia z apríla

Ako informuje agentúra TASR, od 6. apríla tohto roka platila mimoriadna situácia v mestách a obciach Moldava nad Bodvou, Medzev, Jasov a Drienovec. Navrhli ju regionálni hygienici spoločne s krízovým štábom Okresného úradu (OÚ) Košice-okolie. V okrese totiž vyčíňalo prenosné ochorenie vírusového zápalu pečene typu A.

Mimoriadna situácia však už neplatí. Prednostka OÚ Košice-okolie Zuzana Vozár Kakaščíková ju k 30. júnu odvolala. Vyplýva to z oznámenia zverejneného na úradnej tabuli OÚ.

„Dôvody mimoriadnej situácie pominuli vzhľadom na to, že epidemiologická situácia je v posledných týždňoch stabilizovaná, výskyt nových prípadov je len sporadický, pribúdajú ojedinele a ide o rodinné výskyty,“ uvádza sa v dokumente.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá