Zlý stav verejných financií a rastúci dlh: Agentúra Fitch zhoršila rating Slovenska
- Agentúra Fitch zhoršila rating Slovenska o jeden stupeň na A-
- Zníženie ratingu Slovenska odráža podľa Fitch zhoršenie stavu verejných financií
- Agentúra Fitch zhoršila rating Slovenska o jeden stupeň na A-
- Zníženie ratingu Slovenska odráža podľa Fitch zhoršenie stavu verejných financií
Medzinárodná agentúra Fitch Ratings znížila ratingové hodnotenie Slovenska na A- so stabilným výhľadom. Jej predchádzajúce hodnotenie bolo na úrovni A s negatívnym výhľadom. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo financií (MF) SR.
Zníženie ratingu Slovenska odráža podľa Fitch zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich mesiacov. Rovnako negatívne vníma agentúra výrazný nárast dlhu.
Nárast HDP
Pripomenula, že dočasná úradnícka vláda predložila rozpočtový plán založený na scenári bez zmeny politiky, ktorý ukazuje nárast deficitu na 6,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2024, následne 6,9 % v roku 2025 a 6,6 % v roku 2026.
„Nová koaličná vláda je vo funkcii od konca novembra a do konca roka zreviduje zákon o rozpočte na rok 2024. Nedávno predstavila fiškálny balík v hodnote takmer 2 miliardy eur, čo by bolo v súlade so sľubmi predvolebnej kampane o konsolidácii 0,5 percentuálneho bodu v roku 2024,“ uviedol Fitch vo svojej správe.
Agentúra zachováva svoju prognózu mierneho rastu HDP v roku 2023 o 1,3 %, čo je nad priemerom eurozóny. Dôvodom je najmä rast verejných investícií z eurofondov a silného zahraničného obchodu.
V rokoch 2024 a 2025 prognózuje Fitch postupné zrýchľovanie hospodárskeho rastu, keďže očakáva zvýšenie súkromnej spotreby, ktorá bude podporená rastom reálnych miezd. Predpokladá tiež stabilné investície podporené čerpaním fondov EÚ a Plánu obnovy a odolnosti. Analytici agentúry tak očakávajú rast slovenskej ekonomiky na úrovni 2,3 % v roku 2024 a 2,8 % v roku 2025.
Návrh štátneho rozpočtu
Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok pôjde na rokovanie vlády až budúci týždeň. Predtým v ňom musia byť zapracované konsolidačné opatrenia, ktoré schválil kabinet v pondelok.
Takisto musí zasadnúť makro a daňový výbor na ministerstve financií a návrh musí prerokovať aj tripartita. Tempo konsolidácie verejných financií však nebude vyššie ako 0,5 %, avizoval po pondelkovom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).
„Ja sa domnievam, že sme dokázali nájsť rovnováhu medzi konsolidáciou verejných financií a tým, čomu my hovoríme zachovanie štandardu v sociálnej oblasti. Plus zavedenie plnohodnotného trinásteho dôchodku, plus veľmi výrazná bonifikácia úrokových sadzieb pri hypotékach, čo sú mimoriadne vážne sociálne pomoci, ktoré sme dokázali zrealizovať napriek tomu, v akom stave sa nachádzame,“ zhodnotil predseda vlády.
Niekde šetriť musíme
Potvrdil, že v roku 2024 sa uplatní 13. dôchodok v plnej výške. Všetkým dôchodcom na Slovensku tak bude budúci rok vyplatený priemerný dôchodok v ich kategórii. V plnom rozsahu sa zachová aj rodičovský dôchodok, ktorý bude vyplatený jednorazovo v júni za celý rok 2024. Podstatne viac peňazí má ísť do zdravotníctva v sume okolo 250 miliónov eur.
„Pretože verejné financie sú v totálne rozbitom stave, aby sme dosiahli ciele, o ktorých rokujeme s Európskou komisiou, bolo treba niekde šetriť a niekde získať aj dodatočné zdroje,“ zdôraznil Fico.
Vláda tak chce od bánk vybrať na dodatočnom zdanení približne 340 miliónov eur. Solidárny príspevok z produkcie ropných výrobkov by mal priniesť asi 170 miliónov eur. Ďalšie peniaze sa nájdu zvyšovaním spotrebných daní z alkoholu či tabaku, ale aj rôznych poplatkov.
Peniaze na vyplatenie rodičovského dôchodku v doterajšej výške sa podľa premiéra nájdu znížením odvodu do 2. dôchodkového piliera zo súčasných 5,5 % na 4 %. Sociálna poisťovňa tak získa dodatočné zdroje.
„Nikomu nič neberieme, len ľudia si budú v roku 2024 menej šetriť do druhého piliera. Ak celá krajina chce rodičovský dôchodok, tak jednoducho musí byť nejaká miera solidarity,“ argumentoval.
Zdroj: TASR