Zmanipulované dôkazy a desaťročia utrpenia: Prepustili najdlhšie žijúceho väzňa odsúdeného na smrť

  • Jedna z obetí neslávneho známeho japonského súdneho systému
  • Za úspechom stojí neoblomná sestra
Hakamata
88-ročný Japonec Iwao Hakamata sa po neuveriteľne dlhom čase dostal na slobodu v ostro sledovanom súdnom procese. Twitter/The Independent
  • Jedna z obetí neslávneho známeho japonského súdneho systému
  • Za úspechom stojí neoblomná sestra

Pre mnohých z nás je 48 rokov obrovskou časťou života. Keďže nikto z nás nevie, koľko času na tejto planéte mu zostáva, je dôležité využiť ho čo najlepšie – v súlade so svojimi schopnosťami, možnosťami a predstavami.

Toto si ale nemôže povedať  88-ročný Japonec Iwao Hakamoto, ktorého v roku 2014 po takmer päťdesiatich rokoch čakania na trest smrti prepustili z väzenia. Ako píše CNN, súd ho zbavil viny vďaka novým dôkazom.

Príbeh ako z filmu

Životný príbeh Iwaoa Hakamata, ktorý je najdlhšie žijúcim človekom odsúdeným na smrť, je ako z hollywoodskeho filmu, avšak s jedným zásadným rozdielom, že ide o skutočnosť. Portál AP News zdôrazňuje, že Hakamada bol odsúdený za štvornásobnú vraždu v roku 1966, keď mal údajne zabiť bodnutím manažéra jednej spoločnosti a troch členov jeho rodiny a zapáliť ich dom v centrálnom Japonsku, konkrétne v meste Šizuoka.

V roku 1968 bol odsúdený na smrť, ale nebol popravený kvôli zdĺhavým odvolaniam a procesu obnovy v japonskom notoricky pomalom systéme trestného súdnictva, kde prokurátori odsúdia 99 % obvinených.

Ndtv pripomína, že Hakamata, ktorý v 60. rokoch minulého storočia pracoval v závode na spracovanie sójových bôbov vo vlastníctve obete, sa po 20 dňoch policajného vypočúvania k činu priznal, no neskôr svoje priznanie odvolal s tým, že bolo vynútené násilím a zastrašovaním. Aktivisti za ľudské práva už dlho kritizujú japonský systém takzvanej „rukojemníckej justície“, kde sú podozriví dlhodobo zadržiavaní a agresívne vypočúvaní, čo často vedie k vynúteným priznaniam.

Prípad môže v Japonsku opäť podnietiť debatu o zrušení trestu smrti 

CBS News informuje o tom, že tento bývalý boxer podal prvú žiadosť o zrušenie rozsudku, ale súd ju po 27 rokoch zamietol, ale druhú podala Hakamadova sestra, dnes 91-ročná Hideko, v roku 2008 a japonský súd jej vlani vyhovel, čo umožnilo obnovenie procesu.

Hakamatove oslobodenie okresným súdom v Šizuoke z neho robí piateho odsúdeného na smrť, ktorého v povojnovom japonskom trestnom konaní uznali za nevinného. Prípad by mohol znovu rozprúdiť diskusiu o zrušení trestu smrti v Japonsku. Ndtv v tejto súvislosti poznamenáva, že Japonsko, na rozdiel od mnohých priemyselných krajín, stále platí trest smrti. Popravy sa vykonávajú obesením a väzni sú informovaní len niekoľko hodín pred ich realizáciou.

Predsedajúci sudca súdu Koshi Kunii uviedol, že súd uznal, že viaceré dôkazy boli vymyslené a že Hakamata nebol vinníkom. Po dvojhodinovom úplnom vysvetlení rozsudku, ktorý nasledoval po hlavnom rozsudku, vyšla jeho sestra zo súdnej budovy so širokým úsmevom, nakoľko jej brat sa dostal na slobodu po neuveriteľnej 58-ročnej právnej bitke.

Strávenie väčšiny života v cele smrti si na sympatickom starčekovi vyžiadalo značnú daň, čo sa týka jeho duševného zdravia. Podľa jeho právnikov často pôsobí dezorientovane, žije v tom, čo jeho okolie označuje za „svet fantázie“.

Jeho sestra Hideko Hakamada, ktorá neúnavne viedla kampaň za jeho prepustenie, a preto má nemalé zásluhy na jeho prepustení, povedala, že jej brat sa snaží rozpoznať realitu. „S Iwaom sme sa o súdnom procese ani nerozprávali kvôli jeho neschopnosti rozpoznať realitu. Niekedy sa šťastne usmeje, ale vtedy je vo svojej fantázii,“ vysvetlila.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CBS News, Ndtv, CNN, AP News

Najnovšie videá

Trendové videá