Zmena, ktorá sa dotkne státisícov Slovákov: Príspevok na stravu sa má zvýšiť

  • Zvyšovanie sa spája najmä so zvyšovaním cien v podnikoch
  • Ak návrh prejde, pôjde o 4. zvyšovanie stravného za uplynulý rok
peniaze, reštaurácia
Ilustračný obrázok Unsplash/Christian Dubovan, Pablo Merchán Montes
  • Zvyšovanie sa spája najmä so zvyšovaním cien v podnikoch
  • Ak návrh prejde, pôjde o 4. zvyšovanie stravného za uplynulý rok

Čo sa týka stravných lístkov, hodnota sa zvýši aj v tomto prípade, pričom ich minimálna výška stúpne z aktuálnych 5,10 eura na 5,48 eura. Treba myslieť na to, že ide o minimálnu hodnotu a zamestnávateľ môže zamestnancom poskytovať lístky s vyššou hodnotou. 

V prípade, že namiesto stravného lístka využívaš príspevok na stravovanie, zmena sa týka aj teba. Tento príspevok musí byť stále vo výške minimálne 55 % z ceny jedla a maximálne vo výške 55 % zo sumy stravného za 5 až 12 hodín trvania pracovnej cesty. Zo súčasných 3,74 eur tak tento príspevok stúpne na rovné 4 eurá.

Túto sumu by si mali pamätať aj podnikatelia, ktorí si ju môžu za každý odpracovaný deň zahrnúť do svojich výdavkov. Počíta sa totiž ako 55 percent z hodnoty päť až 12 hodín trvajúcej pracovnej cesty, píše Finsider

Zahraničné stravné sa nezmení

V prípade, že je súčasťou služobnej cesty strava zadarmo, firma má nárok na krátenie stravného. Do toho sa nepočíta napríklad občerstvenie alebo káva, pričom by malo ísť o plnohodnotnú stravu podľa štandardov. 

Už vyššie sme uviedli, že stravného v zahraničí sa však toto zvyšovanie týkať nebude. To sa totiž počíta podľa destinácie a trvania služobnej cesty, kedy sa príspevok vypočíta percentom zo základnej sadzby stravného podľa krajiny zo zoznamu. 

Ak počas svojej služobnej cesty navštíviš viacero krajín, stravné sa počíta na základe krajiny, v ktorej stráviš najviac času. V prípade nerozhodnosti z pohľadu hodín si ako zamestnanec môžeš vybrať. 

Pod 5 % až v roku 2025

V rámci ekonomického vývoja Slovensko zažíva postupnú stabilizáciu, no s rizikami a ak sa naplnia, výrazne prekvapia. Pri inflácii smerom nahor a pri ekonomickom raste nadol. Na stredajšej tlačovej konferencii to v rámci jarnej prognózy povedal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Tento rok podľa jeho vyjadrení začne tempo rastu cien postupne klesať, no pod 5 % sa inflácia dostane až v roku 2025. Rýchlejšiemu poklesu budú brániť ceny energií.

Vysoká inflácia aj v tomto roku ukrojí z reálnych príjmov domácností, no podľa Kažimíra v nižšej miere než vlani. V tomto roku národná banka očakáva, že reálne mzdy poklesnú o pol percenta, vlani to bolo 5 %. „Aj keď nálady v ekonomike sa menia ako počasie, náš pohľad, ako sa nám bude dariť, sa oproti zimnej prognóze, veľmi sa nemení,“ skonštatoval Kažimír.

Ako ďalej pokračoval viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, inflácia by v tomto roku mala dosiahnuť v rámci európskej metodiky 10,5 %, v predošlej prognóze ju banka videla na úrovni desiatich percent. V rámci ekonomického vývoja NBS zhoršila svoj výhľad na tento rok.

Domnieva sa, že HDP vzrastie o 1,3 %, čo v porovnaní s predchádzajúcou prognózou značí nepatrný pokles o 0,3 percentuálneho bodu. Ťahúňom bude podľa NBS zahraničný dopyt a nie domáca spotreba.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Finsider, Slov lex, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá