Zmena, ktorá sa dotkne státisícov Slovákov. Štát začne vydávať úplne nový typ občianskeho preukazu

  • Koncom tohto roka nastane problém pre státisíce občanov
  • Štát ale radí vyčkať do decembra, začne totiž vydávať nový typ OP
Občiansky preukaz, vzor, elektronický podpis
Ilustračný obrázok TASR/Pavel Neubauer, Unsplash/Docusign
  • Koncom tohto roka nastane problém pre státisíce občanov
  • Štát ale radí vyčkať do decembra, začne totiž vydávať nový typ OP

Koncom tohto roka nastane problém pre státisíce občanov, ktorí využívajú svoj elektronický občiansky preukaz (eID) na elektronickú komunikáciu so štátom. Všetci, ktorým bol vydaný pred júnom 2021, budú môcť cez eID vytvárať kvalifikovaný elektronický podpis iba do konca roka 2022.

Všetci, ktorí aktívne využívajú funkcionality občianskeho preukazu v elektronickej podobe a návštevy úradov nahrádzajú aplikáciou eID klient, pocítia zmenu. Mnohí Slováci si preto musia do konca roka vymeniť občiansky preukaz. Štát ale radí, aby počkali do decembra. Už koncom roka totiž štát chce začať vydávať biometrické občianske preukazy.

Tieto kuriozity, drahé obrazy a poriadne vychytávky nájdeš len v národnej rade

Platnosť certifikátov končí

Nová verzia, ktorú eID klient získal, upozorní klienta, že najneskôr v posledný deň tohto roka budú zrušené všetky certifikáty pre elektronický podpis. Deje sa tak v dôsledku skončenia certifikácie čipu. Informáciu dostanú do elektronických schránok všetci, ktorí komunikáciu potvrdzujú elektronickým podpisom, informuje o tom Ministerstvo vnútra SR.

Taktiež uviedli, že koniec platnosti certifikátov sa bude týkať tých držiteľov občianskych preukazov, ktorí ho mali vydaný do 20. júna 2021. Upozorňujú, že prihlasovanie sa do elektronickej schránky a iné používanie e-služieb bude naďalej prístupné. Teda všetko, čo nevyžaduje elektronický podpis ostáva v rovnakej platnosti.

Čo ak sa elektronicky podpisujem každý deň?

Ministerstvo vnútra uviedlo, že pokiaľ patríte do skupiny ľudí, ktorí používajú elektronický podpis občianskeho preukazu na denno-dennej báze, je vhodné o požiadanie nového občianskeho preukazu.

Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, sa tento problém týka viac ako dvestotisíc aktívnych používateľov služieb eGovernmentu, keďže väčšina podaní voči verejnej správe musí byť potvrdená práve kvalifikovaným elektronickým podpisom. Dotknutým občanom odporúčame, aby v dostatočnom predstihu požiadali o vydanie nového občianskeho preukazu, s ktorým dostanú aj príslušné nové certifikáty,“ uviedol Ľubor Illek zo Slovensko.Digital.

Od 7. októbra 2022 je tiež účinná novela zákona o správnych poplatkoch, na základe ktorej vám nový doklad z dôvodu neplatnosti certifikátov vydá ministerstvo vnútra bez správneho poplatku.

Ak však podpisuješ len niektoré úkony, občiansky preukaz nebude potrebné meniť. Rezort informatizácie pripravil návrh vyhlášky o uznaných spôsoboch autorizácie, ktorá to umožní aj dokladmi vydanými do 20. júna 2021. Podrobnosti budú zverejňované na Ústrednom portáli verejnej správy.

Nový OP s biometriou

Ak ale plánuješ svoj občiansky preukaz vymeniť, počkaj si ešte chvíľu na novinku z dielne ministerstva vnútra.

„V príprave na vydávanie biometrických bezkontaktných občianskych preukazov sme natoľko pokročili, že sme schopní začať tento najmodernejší typ dokladu vydávať v prípade schválenia legislatívneho návrhu už v decembri,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Existuje praktický dôvod, prečo aj pri končiacej platnosti certifikátov, ak je to možné, radšej vyčkať na biometrický občiansky preukaz: faktom je, že v súčasnosti vydávané doklady majú platnosť kratšiu ako štandardných 10 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že do augusta 2031 v zmysle európskeho práva musí každý občan disponovať biometrickým OP. Všetky aktuálne vydávané OP sú preto platné maximálne do 3. augusta 2031.

Ide o nový typ eID karty, ktorá okrem biometrickej podoby tváre a odtlačkov prstov bude mať bezkontaktný čip, rovnako ako cestovné pasy, ktoré v biometrickej kvalite vydáva Slovenská republika viac ako desať rokov.

Zároveň bude mať biometrický OP nový dizajn s množstvom najmodernejších bezpečnostných prvkov, ktoré minimalizujú riziko jeho zneužitia pri strate či krádeži.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: MVSR/TS, TASR, UPVS

Najnovšie videá

Trendové videá