Zmena názvu RTVS a štátna hymna každý deň. Šimkovičová chystá veľké „jarné upratovanie“

  • Rezort kultúry predložil návrh zákona o telerozhlase
  • Riaditeľa má po novom voliť rada
Martina Šimkovičová a budova Slovenského rozhlasu.
Ilustračné foto TASR/František Iván, TASR/Dano Veselský
  • Rezort kultúry predložil návrh zákona o telerozhlase
  • Riaditeľa má po novom voliť rada

Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska by sa nemala formálne rozdeliť.

Generálneho riaditeľa by mala voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom, ktorou sa dopĺňa financovanie.

„Navrhovaná právna úprava – zákon o Slovenskej televízii a rozhlase neprináša formálne rozdelenie týchto dvoch inštitúcií, vytvára však podmienky na ich samostatný rozvoj s ich špecifikami, prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie, do procesu kreovania rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút programovej rady,“ načrtol rezort v materiáli.

Ako uvádza Denník N, ministerka kultúry Martina Šimkovičová už minulý týždeň otvorene povedala, že mieni vedenie verejnoprávneho média vymeniť. Táto predstava, ako majú ďalej verejnoprávne médiá fungovať, ale vyvolala vlnu diskusií. 

Koniec RTVS a nástup STaR

Na situáciu reagoval aj známy slovenský novinár a spisovateľ Jakub Filo na sociálnej sieti

„Ministerstvo kultúry predložilo nový zákon. Ruší RTVS a vytvára STaR. Ale hviezda na mediálnom nebi to teda nebude,“ uviedol Filo vo svojom príspevku. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jakub Filo (@jakub.filo)

K situácii sa vyjadril aj zástupca strany Demokrati. Vládna koalícia si chce prisvojiť verejnoprávne médium a urobiť z neho nástroj svojej propagandy. Reagoval na predložený legislatívny zámer zmien v RTVS to zástupca strany Demokrati Kristián Čekovský.

Bývalý predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá upozornil, že schválením zákona okamžite skončí nielen súčasný riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ale aj celá Rada RTVS.

„Vláda chce takto ovládnuť nielen vedenie, ale aj kontrolný orgán verejnoprávneho média,“ zdôraznil, poukazujúc na to, že rada vytvorená výlučne politickými nominantmi bude voliť generálneho riaditeľa, rovnako bude mať možnosť ho odvolať bez udania dôvodu.

Skritizoval tiež plánované kreovanie programovej rady, taktiež s výraznou prevahou politických nominantov.

„Tento orgán bude fungovať ako cenzorský úrad. Jeho úlohou bude posudzovať a kontrolovať vysielanie,“ dodal Čekovský. Pripomenul aj to, že vláda obmedzila diskusiu k zámeru skráteným pripomienkovým konaním.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov

Rada Slovenskej televízie a rozhlasu má dohliadať na dodržiavanie zákona zo strany inštitúcie, využívanie verejných prostriedkov, voliť a odvolávať generálneho riaditeľa či schvaľovať návrh rozpočtu.

Tvorená bude tromi nominantmi ministra kultúry – dvoch menuje bez návrhu a jedného na návrh ministra financií Slovenskej republiky. Malo by ísť o odborníkov v oblasti vysielania, ekonómie, práva alebo informačných technológií. Štyroch členov rady podľa návrhu volí Národná rada SR nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov.

budova RTVS
zdroj: TASR/Dano Veselský

Programová rada má posudzovať a kontrolovať program Slovenskej televízie a rozhlasu z hľadiska dodržiavania verejnoprávneho charakteru vysielania. Deväť z jej 11 členov má voliť parlament. Dvoch by si mali vyberať spomedzi seba zamestnanci telerozhlasu, jedného za televíziu, druhého za rozhlas.

Návrh zákona rešpektuje zrušenie koncesionárskych poplatkov v roku 2023 a tiež úplné financovanie zo štátneho rozpočtu. Obsahuje tiež nariadenie, podľa ktorého bude televízia a rozhlas denne od 23:30 do 0:30 hrať medzi reláciami štátnu hymnu. 

„Zavádza opätovne inštitút zmluvy so štátom, kde Slovenská republika zaviaže Slovenskú televíziu a rozhlas poskytnuté verejné financie použiť výhradne na programy vo verejnom záujme alebo na zlepšenie technickej infraštruktúry verejnoprávnej inštitúcie,“ uviedol rezort.

Zákon by mal nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Instagram/@jakub.filo, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá