Zmena pohlavia raz ročne, bez lekárskeho posudku. Európska krajina schválila kontroverzný zákon
- Nemeckí občania nebudú od novembra pri úradnej zmene pohlavia potrebovať lekársky posudok
- Stačí im vyhlásenie pre matriku, zmena bude možná raz do roka
- Opozícia spustila kritiku
- Nemeckí občania nebudú od novembra pri úradnej zmene pohlavia potrebovať lekársky posudok
- Stačí im vyhlásenie pre matriku, zmena bude možná raz do roka
- Opozícia spustila kritiku
Nemecký spolkový parlament Bundestag schválil v piatok kontroverzný zákon o sebaurčení. Úradná zmena pohlavia bude vďaka legislatíve výrazne uľahčená. Dotýkať sa to má transrodových, interse*uálnych a nebinárnych ľudí.
Občania Nemecka si tak budú môcť meniť meno aj pohlavie raz do roka, a to bez toho, aby museli na matrike doložiť lekársky posudok a rozhodnutie súdu, ako to bolo v minulosti.
Týždenník Der Spiegel uvádza, že za zákon hlasovalo 374 poslancov, proti bolo 251 a ďalších 11 poslancov sa zdržalo hlasovania. Okrem vládnej semaforovej koalície, ktorá pozostáva zo sociálnych demokratov (SPD), Zelených a Slobodných demokratov (FDP), hlasovala za zákon aj strana Ľavica.
Proti boli Kresťanskí demokrati (CDU), extrémisti z Alternatívy pre Nemecko (AfD) a odídenci z Ľavice, ktorí založili vlastnú platformu Aliancia Sahry Wagenknechtové – Rozum a spravodlivosť. Práve tieto strany najviac kritizujú novú legislatívu.
Záujemcom o zmenu pohlavia bude po novom stačiť vyhlásenie, ktoré podajú na matriku, uvádza Focus. Potrebná tiež nie je operácia na zmenu pohlavia.
V minulosti bolo potrebné lekárske potvrdenie alebo znalecký posudok, čo bolo časovo i finančne náročné. Tento proces sa v minulosti vyšplhal až do výšky 2 000 eur. Do roku 2011 museli byť ľudia, ktorí chceli podstúpiť zmenu pohlavia, dokonca sterilizovaní.
Očakáva sa, že zákon využijú transrodoví ľudia, ktorí žijú s pocitom, že sú „v nesprávnom tele“. Ďalej interse*uálni ľudia, u ktorých sa objavujú charakteristiky oboch pohlaví a napokon nebinárni ľudia, ktorí sa necítia byť príslušníkmi žiadneho pohlavia.
Zmena pohlavia je možná raz ročne
Zmeniť pohlavie si budú môcť ľudia od 14 rokov, maximálne raz ročne. Maloletí do 14 rokov nesmú vyhlásenie na matriku podať sami. Na tento účel to za nich musí urobiť rodičia. Pre 14-ročných, ktorí ale ešte nie sú plnoletí, platí, že žiadosť si môžu podať sami, musia však získať súhlas rodiča. Ak rodič súhlas neudelí, ale dieťa na tom trvá, rozhodne o záležitosti rodinný súd.
Dospelí vo všeobecnosti urobia vyhlásenie sami bez potreby ďalšieho súhlasu. Zmena pohlavia je možná raz do roka, legislatíva neobmedzuje, koľkokrát si človek takto môže zmeniť pohlavie.
Ak si však človek chce zmeniť pohlavie, musí si zmeniť aj meno. Krstné meno musí zodpovedať pohlaviu. Ak človek zmení pohlavie na mužské, nemôže mu ostať ženské meno, napríklad Júlia alebo Zuzana.
Zákon nadobudne platnosť od 1. novembra 2024. Zmenu je však potrebné nahlásiť tri mesiace vopred, teda do 1. augusta tohto roku. Ľudskoprávni aktivisti si od toho sľubujú odstránenie diskriminácie zákonu. Doteraz platná legislatíva mala viac ako 40 rokov a pre žiadateľov mal byť proces ponižujúci, pričom museli pri lekárskych posudkoch odpovedať na intímne detaily.
Predchádzajúci zákon „spôsobil veľa utrpenia počas viac ako 40 rokov,“ povedal queer komisár federálnej vlády Sven Lehmann.
Osoby, ktoré si takto rozhodnú zmeniť pohlavie, budú navyše chránené. Každý, kto zverejní ich pôvodné meno, môže byť pokutovaný do výšky 10 000 eur.
Na zákon o zmene pohlavia sa ozýva ostrá kritika
Nie každý je ale zo zákona nadšený. Jeho kritici hovoria, že nemecká vláda umožnila svojvoľné menenie pohlavia podľa nálad človeka. Zákon by bol „len hlúpy, keby nebol taký nebezpečný!“, kritizovala opozičná poslankyňa Sahra Wagenknechtová zákon v parlamente, uvádza Bild.
Bild tiež upozorňuje, že legislatíva má viacero nedostatkov. Nerieši napríklad, či majú podniky umožniť vstup osobám, ktoré si zmenia pohlavie úradne, no fyzicky majú charakteristiky opačného pohlavia. Otázkou tak ostáva, či sa majú osoby, ktoré si zmenia pohlavie napríklad na ženské, ale stále majú mužské pohlavné orgány, vstupovať do ženských záchodov, šatní alebo spŕch na kúpalisku. Štát hádže bremeno rozhodnutia na samotné podniky, ktoré môžu, ale aj nemusia umožniť takýmto osobám vstup do týchto zariadení.
Podobnú dilemu tiež majú zažívať organizátori športových podujatí. Na nich ostáva, či takejto „žene“ umožnia súťažiť medzi ostatnými ženami. Proti tomu sa búria práve ženské športovkyne, ktoré tvrdia, že úradná zmena pohlavia nič nemení na fyziológii človeka a medzi mužom a ženou existuje výrazný rozdiel v oblastí svalovej hmoty hlavne v oblasti hornej polovice tela.
„Ženské športy nie sú miestom pre priemerných mužských športovcov, ktorí súťažia ako ženy. Bodka,“ uviedla napríklad legendárna tenistka Martina Navrátilová na sociálnej sieti X. Kritici sa tiež obávajú, že rodičia môžu byť vydieraní a vláčení po súdoch od detí.
Zdroje: Der Spiegel, Focus, Bild, Bild