Zmeny klímy majú drastické dopady: Farba oceánov sa v tomto storočí zmenila

  • Klimatické zmeny zmenili farbu polovice oceánov
  • Satelitné údaje NASA ukazujú, že ide o zelenšie tóny
  • Zmeny naznačujú vplyv na podmorský život
Ilustračné foto
Ilustračný obrázok NASA/GlobalClimate, Archív Canva
  • Klimatické zmeny zmenili farbu polovice oceánov
  • Satelitné údaje NASA ukazujú, že ide o zelenšie tóny
  • Zmeny naznačujú vplyv na podmorský život

Vo svete prírody a životného prostredia už od začiatku 21. storočia dochádza k výnimočnému javu. Satelitné údaje vládnej agentúry NASA odhalili, že viac než polovica svetových oceánov v dôsledku klimatických zmien zmenila svoju farbu z modrej k zelenším tónom.

Práve tento zvláštny trend zmeny farby v oceánoch vedcov podnietil na to, aby začali novú štúdiu. V priebehu posledných dvoch dekád došlo k odtieňovaniu z modrej na zelenú vo viac ako 56 % plochy svetových oceánov. Tieto zmeny sú obzvlášť výrazné v tropických oblastiach blízko rovníka.

Zelená farba môže byť výsledkom zmeny podmorského života

Vedci svojimi úvahami dospeli k možnému riešeniu. Táto jemná zmena farby oceánov môže byť dôkazom vplyvu klimatických zmien na podmorský život, uvádza Euronews. Postupné zmeny farieb od modrých k zeleným zachytil satelit NASA s názvom Aqua MODIS.

Zaujímavosťou je, že plocha, v ktorej k týmto zmenám došlo, je väčšia než pevninská časť planéty. Vedecký pracovník B. B. Cael z Národného oceánografického centra v Southamptone vo Veľkej Británii a jeho tím preverili údaje od NASA a sú presvedčení o tom, že zelené odtieňovanie je znakom zmeny ekosystémov spôsobenej klimatickými zmenami.

Podrobnosti týchto zmien a ich presný vzťah sú síce ešte neznáme, no Cael naznačuje, že sú pravdepodobne spojené s fytoplanktónom, ktorý je základným článkom väčšiny potravinových reťazcov. Tieto organizmy majú kľúčovú rolu aj v produkcii väčšiny kyslíka, ktorý dýchame, a pri stabilizácii našej atmosféry.

„Vplyvy zmeny klímy už pociťujeme v povrchovom morskom mikrobiálnom ekosystéme,“ konštatuje sa v štúdii.

Stav ekosystémov v oceánoch sa mení

Podľa autorov štúdie by však zmena farby oceánu mohla naznačovať zmenu v stave ekosystémov oceánov. Hlboko modrá farba naznačuje menšiu biologickú aktivitu, zatiaľ čo zelenšie odtiene sú dôkazom väčšej aktivity fytoplanktónu, teda rastlinného planktónu.

Hladiny chlorofylu sa však dramaticky menia každý rok, čo znamená, že sa môže farba oceánu meniť každý rok. To, či je prechod z modrej na zelenú výsledkom klimatických zmien, teda ešte nie je oficiálne potvrdené a ani vedecky dokázané.

Vedci predpokladajú, že bude treba sledovať farby oceánu 40 rokov na to, aby mohli presne identifikovať isté trendy. Rôzne satelity merajú zmeny farieb rôznymi metódami. To znamená, že sa údaje z jednotlivých satelitov často nedajú kombinovať.

V januári 2024 je na programe štart misie NASA s názvom Pace, ktorá sa bude zmenami farieb oceánov zaoberať podrobnejšie. Misia bude monitorovať planktón, aerosóly, oblaky a oceánsky ekosystém.

oceán
zdroj: Unsplash/Jeremy Bishop

Svet je v týchto dňoch extrémne horúci

Jún 2023 sa zapísal do histórie ako najhorúcejší mesiac od začiatku zaznamenávania teplôt, no júl ho zrejme prekoná. Globálne otepľovanie naberá na sile, čo sa prejavuje vo forme vlny extrémnej horúčavy, ktorá ovplyvní všetky oblasti severnej pologule. Južná pologuľa, kde momentálne panuje zima, sa jej zrejme vyhne.

Taliansko sa pripravuje na historicky najhorúcejší víkend, s červenými upozorneniami pre 16 miest vrátane Ríma. Čína a Japonsko sa musia vysporiadať s významnými výkyvmi počasia a teplôt. Na severu Indie zase spôsobili fatálne škody monzúnové dažde po intenzívnej horúčave.

V USA sa horúčava rozprestiera od Kalifornie až po Texas, pričom v Las Vegas bol vydaný varovný signál pre nezvyčajnú púštnu horúčavu. V nasledujúcich dňoch sa očakáva vlna rekordných horúčav po celom svete – od Spojených štátov, kde desiatky miliónov ľudí čelia nebezpečne vysokým teplotám, cez Európu, Čínu, Irak až po Japonsko.

Toto je len ďalší príklad toho, aké vážne nebezpečenstvo predstavuje globálne otepľovanie. Informáciu v sobotu priniesla tlačová agentúra AFP. Podľa predpovedí čelí Taliansko svojmu najhorúcejšiemu víkendu v histórii a miestne ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo červené varovanie pre 16 miest vrátane Ríma, Bologne a Florencie.

Zdroje: Euronews, TASR, Archív Startitup, AI

Najnovšie videá

Trendové videá