Zmeny v predpisovaní liečby spustili na Slovensku mizériu. Mám strach, že skončím bez liekov, hovorí 68-ročná dôchodkyňa
- Ľudia majú v nových zmenách chaos
- Často nerozumejú, ako sa po novom dostanú k liekom
- Ľudia majú v nových zmenách chaos
- Často nerozumejú, ako sa po novom dostanú k liekom
Od 1. januára 2022 platí upravená novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. V čakárni u lekárov počúvame ustarostených seniorov, ktorí sa sťažujú na aktuálny systém a nutnosť behať kvôli liekom z mesta do mesta. Čo sa teda deje a čo so situáciou v budúcnosti?
Ľudia majú strach
Z novely vychádza, že po novom bude lieky pacientovi predpisovať lekár, ktorý osobe stanovil konkrétnu liečbu. Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska na svojom webe uvádza, že zmeny majú zabezpečiť „sprehľadnenie zodpovednosti indikujúceho lekára za ním odporúčanú terapiu pacientovi, využívanie opakovaných receptov, kedy si pacient priamo zájde po svoj liek do lekárne bez potreby kontaktovania ambulancie odborného lekára alebo všeobecného lekára“.
Vyvstáva však otázka, či podobné zmeny celý systém skutočne zjednodušujú. Azda z každej strany počúvame ustarostených seniorov, ktorí budú musieť do mesta po lieky cestovať niekoľko hodín. Niet sa čomu čudovať, pacienti majú v zmenách chaos a nevedia, na koho sa s otázkami obrátiť.
„Všeobecná lekárka mi povedala, že teraz mi lieky ešte predpíše. Od marca už to vraj budem musieť riešiť s odbornými lekármi. Viem, že im môžem aj zavolať, no často nezdvíhajú. Navštevujem endokrinológa, reumatológa aj neurológa. Každý z nich je však v inom meste. Mám z toho strach, chodím pomocou barlí. Doposiaľ mi stačilo navštíviť všeobecnú u nás v obci,“ hovorí 68-ročná Emília.
Vznikajú mnohé konfliktné situácie
Na situáciu sme sa pýtali aj predsedníčky Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej. Tá si myslí, že systém by sa mal zmeniť aj napriek dobrému zámeru, ktorým bolo, aby pacient nemusel chodiť ani k všeobecnému lekárovi, ani k špecialistovi kvôli liekom a stačilo by mu zájsť len do lekárne.
„Momentálne prebiehajú rokovania, ako situáciu vyriešiť čo najlepšie. Je škoda, že takáto zmena sa robila narýchlo cez pozmeňujúci návrh jednej z kolegýň z OľANO, a to najmä preto, že zámer aj mnohé argumenty sú správne. Bohužiaľ, keďže riešenie nebolo prediskutované so sektorom a prax na to nebola pripravená, vznikajú mnohé konfliktné situácie a často až dezinformácie,“ hovorí pre Startitup Bittó Cigániková.
Zároveň dodala, že vzniknutá situácia pacientom veľmi škodí a je nutné ju akútne riešiť. Predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo uviedla, že ak s riešením nepríde Ministerstvo zdravotníctva, na najbližšej schôdzi parlamentu zorganizuje k situácii diskusiu na pôde Zdravotníckeho výboru s cieľom nájsť pre pacienta najlepšie možné riešenie.
Pacienti sú znepokojení
Pneumologička Katarína Dostálová, ktorá je mnohým na instagrame známa ako pneumonolog_pre_ludi, pre Startitup uviedla, že mnohí starší pacienti majú strach, že lieky im nebudú dostupné. Podľa jej slov boli informácie o zmenách, ktoré náhle nastali, fackou nielen pre pacientov, ale aj mnohých lekárov.
„Pacienti sú znepokojení, lebo naša ambulancia menila pôsobisko, ale pacienti k nám chceli chodiť ďalej. Ak sa nedovolajú, čo sa deje úplne bežne, lebo často so sestričkou pracujeme simultánne v tom istom čase každá s iným pacientom, nie je vtedy možné dvihnúť, majú to k nám teraz ďaleko, ak chcú veci riešiť osobne. S internetom a smskami často pracovať nevedia,“ hovorí o aktuálnej situácii lekárka.
Okamžite tiež objasnila, že ak špecialista v deň vyšetrenia u seba pacientovi odporučí liečbu a nepredpíše ju, šikanuje pacienta.
„S týmto som sa nestotožnila a nemám problém, ak by sa zákonne zakotvila povinnosť špecialistu na kontrole liek predpísať. Považujem však za choré, aby skupina všeobecných lekárov pod rúškom tajomstva v spolupráci s niekoľkými spriaznenými poslancami implementovala zmeny do takých dôležitých zákonov, bez akejkoľvek diskusie,“ hovorí záhadne.
Zastáva tiež názor, že ak by diskusia prebehla, vyhli by sme sa chaosu, ktorý aktuálne nastáva.
Snívam o krajine…
Podľa pneumologičky sa mali vyjadriť špecialisti a ich organizácie, Asociácia nemocníc, AOPP, aj zástupcovia DSS. Na základe takejto diskusie by sa podľa nej vyjasnilo, aké problémy vnímajú jednotlivé strany, aj to, ktoré zmeny sú žiaduce.
Poukazuje aj na to, že čakacie lehoty u špecialistov sú aj niekoľkomesačné. „ Ak pacient po prepustení z nemocnice, ktorý predtým nemal diagnózu a nepotreboval špecialistu, dostane termín o pol roka, môže ostať bez liekov.“
Aktuálne vníma, že zmeny súvisiace s predpisovaním liekov pri prepustení z nemocnice sú prakticky nevykonateľné pre veľkú časť nemocníc a DSSkám nesmierne komplikujú prevádzku. Podľa Kataríny Dostálovej je tiež nutné poukázať aj na to, že podobné zmeny môžu byť škodlivé aj v prípade vzťahov medzi jednotlivými lekármi.
„Takéto zmeny bez predošlej diskusie vedú k tomu, že vzťahy medzi všeobecnými lekármi a špecialistami, ktoré sú dlhodobo v krehkej rovnováhe, sa úplne vyhrotia. Počet špecialistov dlhodobo klesá a mladých kolegov nič nemotivuje k tomu, aby vstupovali do tejto mizérie,“ konštatuje.
Dodáva tiež, že po tom, čo ich štát nepovažoval za dostatočnú prioritu, aby sa nimi od začiatku zaoberala reforma, nechá jednu skupinu lekárov nadiktovať svoje podmienky nielen špecialistom, ale aj nemocniciam.
„Odídu nám starší špecialisti, ktorí už mali dôchodkový vek, ale ešte pracovali a všetci doposiaľ rešpektovali, že vo vysokom veku sa im už ťažšie učia počítačové zručnosti. Snívam o krajine, kde bude zásadným zmenám predchádzať zodpovedná analýza problematiky a slušná diskusia dotknutých strán,“ uzatvára pneumologička Katarína Dostálová.
Nie je dôvod na obavy
„Nie je pravda, že sa pacient nedostane k svojim liekom či pomôckam,“ padlo na tlačovej besede ministerstva zdravotníctva. Pacient má v zdravotnej dokumentácií u svojho špecialistu detailne popísaný stav. V prípade, ak je jeho stav nemenný, si nebude musieť po predpis chodiť pravidelne na vyšetrenie k špecialistovi.
Ten môže predpis liekov delegovať na iného lekára a pomôcky za určitých podmienok aj na sestru. To má celý proces predpisovania liekov zjednodušiť. V novele táto časť nemá byť detailne popísaná preto, lebo to už aktuálne platí. Nemá ísť o nič nové, len upresnenie určitých krokov a postupov.
Má ísť o prevrat v komforte pacientov. Aj napriek tomu, že môže proces vyzerať zložito, v praxi zabezpečí najmä spokojnosť pacientov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: svls.sk, instagram/pneumolog_pre_ludi