Zmrazia im účty a zakážu vstup. Anglicko sankcionovalo 7 pracovníkov ruskej FBS za prepojenia na otravu Navaľného
- Veľká Británia zaviedla sankcie voči siedmim pracovníkom FSB
- Sankcie zahŕňajú zmrazenie bankových účtov a zákaz vstup do Veľkej Británie
- Navaľnyj si v Rusku odpykáva 2,5-ročný trest odňatia slobody vo väzenskom tábore východne od Moskvy
- Veľká Británia zaviedla sankcie voči siedmim pracovníkom FSB
- Sankcie zahŕňajú zmrazenie bankových účtov a zákaz vstup do Veľkej Británie
- Navaľnyj si v Rusku odpykáva 2,5-ročný trest odňatia slobody vo väzenskom tábore východne od Moskvy
Veľká Británia zaviedla v piatok – na prvé výročie otrávenia ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného – sankcie voči siedmim pracovníkom ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), o ktorých predpokladá, že boli zapletení do otravy Navaľného. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na dokument britského ministerstva zahraničných vecí.
„Posielame jasnú správu, že akékoľvek použitie chemických zbraní zo strany Ruska, je porušením medzinárodného práva a je potrebné jeho transparentné vyšetrenie,“ citovala agentúra Reuters slová britského ministra zahraničných vecí Dominica Raaba v súvislosti so sankciami.
V dokumente britského rezortu diplomacie sa uvádza, že sankcie zahŕňajú zmrazenie bankových účtov a zákaz vstup do Veľkej Británie pre siedmich pracovníkov FSB – šéfa oddelenia pre ochranu ústavného zriadenia a boja s terorizmom Alexeja Sedova, riaditeľa Inštitútu kriminalistiky Kirila Vasilieva, zamestnanca Inštitútu kriminalistiky Stanislava Makšakova, vedúceho Centra pre špeciálnu techniku Vladimira Bogdanova a troch zamestnancov FSB Alexeja Aleksandrova, Ivana Osipova a Vladimira Paňajeva.
TASS pripomína, že ide už o druhý balík sankcií, ktorý Londýn zaviedol v súvislosti s otravou Navaľného. V októbri 2020 britská vláda zaviedla sankčné opatrenia voči šiestim Rusom vrátane riaditeľa tajnej služby FSB Alexandra Bortnikova a námestníka prezidentskej kancelárie Sergeja Kirijenka.
Navaľnému prišlo nevoľno a upadol do kómy, keď vlani 20. augusta lietadlom cestoval z Tomska do Moskvy. Piloti lietadla urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. O dva dni, 22. augusta, povolili lekári z Omska Navaľného prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité. Z tohto činu Navaľnyj obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské tajné služby. Kremeľ akúkoľvek úlohu pri otrave popiera.
Navaľnyj si v súčasnosti v Rusku odpykáva dvaapolročný trest odňatia slobody vo väzenskom tábore východne od Moskvy v súvislosti so starým prípadom sprenevery, ktorý sa všeobecne považuje za politicky motivovaný.