Zmutovaný vírus z Afriky sa šíri šialene rýchlo a desí aj samotných vedcov. Toto je všetko, čo o ňom zatiaľ vieme

  • Mutácia koronavírusu z Južnej Afriky sa šíri do sveta
  • Všetci sa pýtame, či táto nočná mora niekedy skončí, nevedia to však ani vedci
  • Mutácia koronavírusu z Južnej Afriky sa šíri do sveta
  • Všetci sa pýtame, či táto nočná mora niekedy skončí, nevedia to však ani vedci

Mutujúce vírusy nie sú pre vedcov ničím novým. Každoročná vakcína proti vírusu chrípky je taktiež len akýmsi predikatívnym riešením možnej mutácie predošlého vírusu.

Vzhľadom na neutíchajúcu pandémiu však táto mutácia vedcov desí. Nevieme o nej totiž takmer nič, iba to, že má veľa spoločného s novým variantom vírusu B.1.1.7 s pôvodom vo Veľkej Británii.

Šíria sa závratnou rýchlosťou

Obe nové varianty vírusu majú schopnosť rýchlejšieho šírenia sa, ako pôvodný vírus z čínskeho mesta Wu-chan. Doposiaľ výskumníci nezaznamenali, že by sa jednalo o kmene s vyššou úmrtnosťou, no jeho rýchle šírenie bude viesť k zhoršeniu situácie, zvýšeniu čísel infikovaných, a teda aj k nenávratne väčšiemu počtu ťažkých priebehov infekcie a úmrtí, informuje CNBC.

Bohužiaľ, vzhľadom na pomerne neskoré informácie a objavenia, ktorým nie je možné predchádzať prostredníctvom prevencie, sa momentálne javí, že rozšírenie vírusu nie je možné izolovať na lokálnej úrovni.

Vďaka Čekanovi vieme odpoveď

V celom svete sa vynárajú otázky, či vakcíny proti koronavírusu vyvinuté v minulom roku spoločnosťami Pfizer/BioNTech, Moderna a Oxfordská univerzita/AstraZeneca budú účinné proti významným mutáciám vírusu, medzi ktoré patrí aj variant identifikovaný v Južnej Afrike.

Zatiaľ čo sa vedci domnievajú, že britský variant pravdepodobne neovplyvní účinnosť vakcín, ktoré sa v súčasnosti šíria na západe, existuje väčšia neistota, pokiaľ ide o ďalší kmeň.

Odborníci chcú poukázať na to, že o nových kmeňoch stále ešte veľa nevieme, aj keď sú predmetom skúmania, no vyzývajú ľudí, aby nepodliehali panike.

Vďaka nášmu slovenskému vedcovi Pavlovi Čekanovi, ktorý vyvinul za neuveriteľne krátku dobu test dokazujúci, že vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech pôsobí na britskú mutáciu vírusu, môže ostať Slovensko na chvíľu v pokoji.

Ďakujem tímu Pavla Čekana z MultiplexDX, ktorý s pomocou tímu Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra SAV, ako aj prof. Jozefa Noseka z Prírodovedeckej fakulty UK, a doc. Tomáša Vinařa z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK expresne rýchlo vyvinul nový RT-PCR test schopný detekovať britskú mutáciu. Podľa mne dostupných informácií ide vôbec o prvý takýto skríningový test na svete, ktorý využíva pozitívny signál v RT-PCR. Vďaka tomuto testu vieme veľmi rýchlo diagnostikovať vzorku na oveľa nebezpečnejší variant vírusu,uviedol Marek Krajčí na sociálnej sieti.

Ďalšia štúdia dokazuje, že spomínaná vakcína by mohla zaberať aj na mutáciu vírusu z Afriky.

https://www.facebook.com/pavol.cekan/posts/10221739082573657

Čo o „mutantoch“ zatiaľ vieme

Južná Afrika oznámila detekciu mutácie 18. decembra 2020. Tá sa rýchlo šírila v troch provinciách a stala sa dominantným kmeňom v provinciách Východného mysu, Západného mysu a KwaZulu-Natal.

Južná Afrika pomenovala variant „501Y.V2“ kvôli mutácii N501Y, ktorú našli v proteíne, ktorý vírus používa na získanie vstupu do buniek v tele.

Zaočkovali už 20 % obyvateľov. Budú prvou krajinou na svete, ktorá sa zbaví koronavírusu

Táto mutácia sa okrem iného našla aj v novom kmeni, ktorý Veľká Británia identifikovala v decembri (odhaduje sa však, že je v obehu od septembra), pričom obidve sa považovali za schopné zvýšenej prenosnosti vírusu, vďaka čomu sa šíria efektívnejšie.

V skutočnosti bol však podľa informácií portálu Politico.eu vírus v kolobehu pravdepodobne už o augusta 2020, nakoľko bol jeho prvý prípad zistený v oblasti zálivu Nelsona Mandelu v Juhoafrickej republike už v októbri.

Bohužiaľ, zákaz medzinárodného cestovania bol v Južnej Afrike zrušený 1. októbra pre tých, ktorí mali negatívny test na COVID-19, čo znamená, že ľudia odvtedy mohli nový variant prinášať do iných krajín.

Podľa informácií portálu bol variant zachytený už aj vo Veľkej Británii, Fínsku, Švajčiarsku, Japonsku a Austrálii.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Africký variant môže predstavovať obrovský problém

Krajiny na celom svete sa nových mutácií obávajú. Anglicko vyjadrilo strach z nového kmeňa koronavírusu – podľa krajiny je nebezpečnejší, ako mutácia z ich vlasti.

„Mám neuveriteľné obavy z juhoafrického variantu, a preto sme podnikli také kroky, aby sme obmedzili všetky lety z Južnej Afriky,“ uviedol v pondelok Matt Hancock, minister zdravotníctva Veľkej Británie pre program BBC Today.

V utorok bývalý šéf Americkej liekovej agentúry, Dr. Scott Gottlieb, varoval, že očkovanie Američanov proti COVID-19 je nutnejšie, ako kedykoľvek predtým, najmä preto, že sa zdá, že variant v Juhoafrickej republike inhibuje tvorbu protilátok a šíri sa rýchlejšie.

„Juhoafrický variant je v súčasnosti veľmi znepokojujúci, pretože sa zdá, že môže zabrániť niektorým z našich lekárskych protiopatrení, najmä protilátkovým liekom,“ uviedol v utorok pre spravodajskú stanicu CNBC The News with Shepard Smith.

Štúdia dokazuje, že vakcína zaberá

Štúdia vedená Fredericom Bushmanom z University of Pennsylvania dokazuje, že vakcína spoločností Pfizer a BioNTech by mala byť účinná aj v prípade kmeňa vírusu z Južnej Afriky, informuje Independant.co.

Rýchlo sa šíriace varianty SARS-CoV-2, ktoré sa vyskytli vo Veľkej Británii a Južnej Afrike, zdieľajú  substitúciu N501Y, ktorá je obzvlášť znepokojujúca, pretože sa nachádza vo väzobnom mieste pre vírusový receptor pre vstup do bunky a zvyšuje väzbu na receptor (enzým konvertujúci angiotenzín 2). Generovali sme izogénne N501 a Y501 SARS-CoV-2. Séra 20 účastníkov, ktorí sa už podrobili očkovaniu na COVID-19 vakcínou mRNA BNT162b2, mali ekvivalentnú neutralizáciu ako vírusy N501 a Y501,“ hlási úspech štúdia uverejnená v Cold Spring Harbour Laboratory.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: CNBC.com, Politico.eu, Independant.co

Najnovšie videá

Trendové videá