Značka Zara prichádza s vlastným second handom. Pokazené kúsky ti po novom aj opraví

  • Známa značka zavádza novinku
  • Chce ňou prispieť k väčšej udržateľnosti textilného priemyslu
Na snímke je žena a logo značky Zara.
Unsplash/Marcos Paulo Prado, Highlight ID
  • Známa značka zavádza novinku
  • Chce ňou prispieť k väčšej udržateľnosti textilného priemyslu

Od budúceho mesiaca si zákazníci budú môcť dať opraviť oblečenie, ktoré si zakúpili od značky Zara. Odev môže pochádzať z ktorejkoľvek sezóny, predajca ti dokonca vymení napríklad pokazené gombíky či zipsy. Informuje Bloomberg.

S novou iniciatívou môžu zatiaľ počítať len britskí zákazníci. Módne kúsky zo Zary bude po novom možné ďalej predávať či kupovať si už nosené veci, tak ako v bežnom second hande. Slúžiť na to bude nová platforma, kde bude tiež možné darovať odev akejkoľvek značky priamo na charitu.

Majiteľom značky Zara je najväčší maloobchodný predajca na svete – Inditex SA. Spoločnosť zavedením novinky reaguje na rastúci tlak na to, aby podnikla kroky k väčšej udržateľnosti textilného priemyslu. Tento segment je aktuálne zodpovedný za 10 % globálnych emisií uhlíka.

S online predajom v približne 200 krajinách patria produkty Zara medzi najpredávanejšie na webe. Nosené oblečenie, tašky a topánky Zara možno v súčasnosti nájsť na platformách ako Depop, Vestiaire, Asos Marketplace či Re-fashion.

Nový Zara second hand bude usporiadaný podľa produktových kategórií a má zahŕňať obrázky nasnímané predajcom podobne, ako keď si kupuješ módne kúsky tejto značky v iných online obchodoch.

Odevy je možné darovať prostredníctvom verejnej zbierky. Následne budú zaslané Červenému krížu, ktorý ich opätovne použije alebo recykluje.

Triediš nepotrebný textil?

Fast fashion kraľuje

Vedel si, že priemerný Slovák si kúpi približne 13 kilogramov oblečenia a iného textilu ročne? V slovenských domácnostiach tak pribudne každý rok viac ako 71 000 000 kilogramov oblečenia. Toto množstvo predstavuje plochu troch futbalových štadiónov naplnených do výšky siedmich poschodí.

Okolo 95 % použitého textilu sa pritom dá spotrebovať recykláciou, no iba 15 % sa reálne využíva týmto spôsobom. V konečnom dôsledku každý Slovák vyhodí ročne 4 až 12 kilogramov oblečenia.

Vyhadzovať textil do „komunálu“ je nonsens

Ak textil vyhodíš do komunálneho odpadu, tak skončí väčšinou na skládke, alebo v spaľovni v Košiciach či Bratislave. Keďže väčšina textilu obsahuje rôzne syntetické látky, tak sa jednak nerozloží na skládke tak rýchlo a hrozí aj vytváranie ďalších škodlivín pri kontakte s iným odpadom.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekocharita Slovensko Slovensku (@ekocharitaslovensko)

Zároveň je textil síce ľahký, ale zaberá na skládke veľkú plochu. Je preto dobré pri najbližšej generálke šatníka myslieť na to, kam svoje staré oblečenie vyhodíš.

Aj vyhadzovanie má svoje pravidlá

Mnoho ľudí stále nemá jasno v tom, čo a akým spôsobom vkladať do kontajnerov na textil. Nepotrebné oblečenie sa má do kontajnerov vkladať v pevne uzatvorených, hrubších igelitových taškách, alebo iných pevných obaloch. Topánky by si mal zase po pároch zviazať, alebo inak pevne spárovať.

Darované veci vlož do kontajnera tak, aby padli dovnútra. Nikdy ich nenechávaj vedľa kontajnera, dal by si tak šancu ich znehodnoteniu počasím alebo vandalmi.

Začni od seba

Aj keď mnohé organizácie a second handy sa snažia o čo možno najmarkantnejšiu recykláciu nášho textilu, stále platí, že najlepšie je tvorbe odpadu (aj toho textilného) predchádzať.

Čo by teda odborníci poradili ľuďom, ktorí chcú zmeniť svoj prístup k móde a svojou troškou prispieť k celkovej zmene? Podľa módnej návrhárky Kamily Vodochodskej, je hlavným predpokladom uvedomiť si aspoň základné súvislosti a kontext problému.

moda, zena, oblecenie, fast fashion
zdroj: Unsplash/Elijah M. Henderson, Marcus Spiske

Zdôrazňuje, že kroky, ktoré môžeme zo dňa na deň urobiť, existujú, sú ľahko aplikovateľné a majú veľký pozitívny dopad. Môžeme napríklad vyradiť z našich šatníkov čisto syntetické materiály, ktorých rozpad, ale aj nosenie a pranie ničí životné prostredie najviac.

Zdroje: Bloomberg.com, zerowasteslovakia.sk, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá