Známa automobilka čelí škandálu. Ich dcérska spoločnosť mala na prácu využívať deti
- Reuters informuje o obvinení dcérskej spoločnosti Hyundaiu
- Mali v nej využívať detskú pracovnú silu
- V správe sa spomína aj 12-ročný chlapec
- Reuters informuje o obvinení dcérskej spoločnosti Hyundaiu
- Mali v nej využívať detskú pracovnú silu
- V správe sa spomína aj 12-ročný chlapec
V závode dcérskej spoločnosti automobilky Hyundai, ktorá pre montážnu linku kórejskej firmy dodáva diely, údajne využívali detskú pracovnú silu.
Ide o fabriku v americkom štáte Alabama neďaleko mesta Montgomery. Informuje o tom miestna polícia, rodiny troch neplnoletých robotníkov a viacerí bývalí či súčasní zamestnanci továrne.
Podľa agentúry Reuters ide o deti, ktoré v niektorých prípadoch dosahujú len 12 rokov. Podľa uvedených ľudí tieto neplnoleté osoby nedávno pracovali vo fabrike zameranej na lisovanie kovov, ktorú prevádzkuje spoločnosť SMART Alabama LLC.
Spoločnosť SMART, uvedená spoločnosťou Hyundai vo firemných záznamoch ako väčšinová jednotka, dodáva diely pre niektoré z najpopulárnejších automobilov vyrobených automobilkou v Montgomery. Ide o hlavnú fabriku značky v Spojených štátoch amerických.
Bez komentára
CNBC uvádza, že spoločnosť Hyundai Motor Co nereagovala na telefonáty ani e-maily so žiadosťou o komentár.
Firma SMART ponúkla vyjadrenie k situácii, v ktorom uviedla, že sa že sa riadi federálnymi, štátnymi a miestnymi zákonmi. Aj na základe toho „popiera akékoľvek obvinenia z toho, že by vedome zamestnávala kohokoľvek, kto nie je spôsobilý na dané zamestnanie“.
Spoločnosť uviedla, že pri obsadzovaní pracovných miest sa spolieha na agentúry dočasného zamestnávania a očakáva, že „tieto agentúry pri nábore postupujú podľa zákonov“. Na položené otázky ohľadom konkrétnych, údajne maloletých, pracovníkov spoločnosť neodpovedala.
Rodina migrantov a tri deti
Agentúra Reuters sa dozvedela o neplnoletých pracovníkoch vo fabrike spadajúcej pod automobilku Hyundai vo februári. V tom čase totiž na krátky čas zmizlo dieťa, ktoré so svojou rodinou emigrovalo z Guatemaly do Alabamy a na danú situáciu tak vrhlo podozrenie. Rodina Tziovcov sa predtým nasťahovala do alabamského mesta Enterprise.
Ide o dievča, ktoré má mať tento mesiac 14 rokov. V závode pracovala spolu so svojimi bratmi. Jeden má podľa agentúry Reuters 12 a druhý 15 rokov. Situáciu potvrdila aj tamojšia polícia, ktorá nezvestné dievča vo februári identifikovala. Deti teda mali pracovať v spoločnosti SMART.
Mike Lewis, hovorca kancelárie generálneho prokurátora Alabamy, odmietol situáciu pre Reuters komentovať. Zatiaľ sa teda nedá vyvodiť záver, či úrad alebo iní vyšetrovatelia už SMART alebo Hyundai kontaktovali ohľadom možných porušení zákona.
Prípadov má byť viac, vzdali sa školy
Podľa rozhovorov s viacerými bývalými a súčasnými zamestnancami fabriky boli deti rodiny Tziovcov súčasťou väčšej skupiny neplnoletých pracovníkov. „Zamestnávanie detí“ má pri tom v tejto fabrike spadajúcej pod Hyundai pretrvávať už niekoľko rokov.
Niekoľko z týchto maloletých sa podľa nich vzdalo školskej dochádzky, aby mohli pracovať na dlhé zmeny v závode. Väčšina respondentov agentúry Reuters odpovedalo anonymne.
Presný počet detí, ktoré spoločnosť SMART zamestnávala známy nie je. Taktiež sa nepodarilo zistiť, aké mali platobné či ďalšie podmienky.
Znepokojujúce však je, že továreň má zdokumentovanú históriu, ktorej súčasťou je porušovanie zdravia a bezpečnosti zamestnancov vrátane prípadov rizika amputácie.
Toto odhalenie môže reťazec Hyundai výrazne poškodiť a vyvolať voči nemu odpor zo strany spotrebiteľov, regulačných orgánov. Obzvlášť to môže poškvrniť reputáciu značky, ktorá patrí k najväčším a najúspešnejším výrobcom automobilov na svete.
Hyundai a iniciatíva Save the Children
Automobilka pred dvoma rokmi na svojej stránke uviedla, že spolupracuje s iniciatívou Save the Children (zachráňte deti) v Keni.
Ide o organizáciu zameranú na školenie komunitných zdravotníckych pracovníkov v Keni. „Podporou charitatívnych organizácií, ako je Save the Children, Hyundai ilustruje svoj záväzok k ‚Progress for Humanity’ (pokrok pre ľudstvo), teda novému smerovaniu svojej značky,“ uvádza automobilka.
Hyundai taktiež vo svojich zásadách pre ľudské práva uvádza, že zakazuje zamestnávanie maloletých pracovníkov všetkým svojim zamestnancom vrátane dodávateľov.
Zdroje: Reuters, CNBC, Hyundai