Obľúbená jazyková aplikácia Duolingo odstránila zo svojej ruskej verzie zmienky týkajúce sa sexuálnych a rodových menšín (LGBT+ ). Stalo sa tak po varovaniach ruských úradov. Podľa RTVS o tom informuje server The Moscow Times s odvolaním sa na cenzúrny úrad Roskomnadzor.
Spoločnosť na výučbu jazykov sa zatiaľ k informáciám nevyjadrila.
Ako ďalej informuje RTVS, Roskomnadzor ešte na jar nariadil aplikácii Duolingo, aby dodržiavala zákon zakazujúci to, čo ruské úrady nazývajú LGBTI+ propagandou. Cenzúrny úrad tak urobil po tom, čo konzervatívni aktivisti v aplikácii uvideli vety „Ben a Peter sa milujú“ alebo aj iné, napríklad: „Clara sa zoznámila so svojou ženou Máriou v lesbickom bare.“
Ak by spoločnosť tejto požiadavke nevyhovela, hrozila by jej pokuta do výšky viac ako 41-tisíc eur alebo aj zákaz činnosti v Rusku.
Spoločnosť Duolingo napokon poslala cenzúrnemu úradu odpoveď, kde potvrdila, že z učebnej aplikácie odstránila materiály propagujúce „netradičné se*uálne vzťahy“. Potvrdil to cenzúrny úrad, no podľa The Moscow Times nebolo možné túto informáciu overiť.
Rusko zaradilo LGBT+ hnutie na zoznam teroristov
Ešte v marci sme ťa informovali o tom, že v Rusku prijímajú čoraz viac kontroverzných opatrení voči spomínanej komunite. Hnutie LGBT+ sa rozhodli zaradiť na zoznam extrémistických a teroristických organizácií.
Toto rozhodnutie prišlo po novembrovom verdikte Najvyššieho súdu Ruska, ktorý usúdil, že aktivisti bojujúci za práva LGBT komunity by mali byť označení za extrémistov. Tento krok vyvolal medzi zástupcami komunity obavy z možných zatknutí a trestných stíhaní.
Zoznam, o ktorom je reč, spravuje agentúra Rosfinmonitoring. Tá má právomoc zmraziť bankové účty viac ako 14 000 osôb a entít, ktoré vláda považuje za extrémistov a teroristov.
Na zozname sa nachádzajú rôzne skupiny a organizácie, od A* Ka*dy, cez americký technologický gigant Meta, až po spolupracovníkov zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Tento krok je súčasťou širšej zmeny pod vedením prezidenta Vladimira Putina, ktorý propaguje takzvané tradičné rodinné hodnoty. Tieto hodnoty prezentujú v kontraste s „dekadentnými“ postojmi Západu.
V priebehu posledného desaťročia Rusko zaviedlo sériu opatrení, ktoré výrazne obmedzujú vyjadrovanie se*uálnej orientácie a rodovej identity.
Tieto opatrenia, ktoré mnohí aktivisti a obhajcovia ľudských práv vnímajú ako diskriminačné a porušujúce slobodu prejavu, zahŕňajú: zákaz právnych zmien pohlavia, zákaz homose*uálnej propagandy na armádnych základniach, ale aj zákaz propagácie netradičných se*uálnych vzťahov.
Okrem týchto legislatívnych zmien dochádza v Rusku aj k neformálnemu útlaku LGBT+ ľudí. Mnohí LGBT+ ľudia sa stretávajú s diskrimináciou v zamestnaní, v bývaní a v prístupe k vzdelávaniu a zdravotnej starostlivosti. Často sú tiež terčom nenávistných prejavov a napadnutí.