Známa slovenská firma ide po 30 rokoch do konkurzu. Obľúbené produkty najskôr nadobro zmiznú z trhu
- Slovenská firma vznikla už v roku 1995
- Iba na daniach a odvodoch dlží štátu skoro 1,4 milióna eur
- Slovenská firma vznikla už v roku 1995
- Iba na daniach a odvodoch dlží štátu skoro 1,4 milióna eur
Firma Beta, ktorá vyrába nábytok v Trenčíne, pôsobí na trhu už 29 rokov. Pred svojím 30. výročím však musí čeliť obrovským dlhom. Tie sú také veľké, že ich firma nedokáže splatiť a rozhodla sa preto sama požiadať o konkurz. Túto informáciu priniesol portál Denník N.
Firma, ktorá vznikla v roku 1995, sa špecializovala na výrobu postelí a sedačiek na mieru. V najlepších obdobiach zamestnávala viac ako 70 ľudí. V ťažkých časoch však firma skolabovala a musela sa pod ochranou súdov oddlžiť, aby prežila. Tentokrát je však situácia oveľa horšia.
Nejasný osud nábytkárskej firmy
Firma dlhuje štátu takmer 1,4 milióna eur na daniach a odvodoch a sama sa preto poslala do konkurzu. Je pravdepodobné, že súd jej konkurz vyhlási a nariadi rozpredaj majetku, aby splatila aspoň časť dlhov.
Denník N dodáva, že zatiaľ nie je jasné, či firma skončí a prepustí zamestnancov, alebo bude pokračovať aj počas konkurzu, pretože na otázky nereaguje.
Ak by firma so svojimi približne 40 zamestnancami konkurz prežila, stalo by sa tak pod novým vlastníkom.
Problémy má aj iný slovenský výrobca nábytku
Beta nie je jediným nábytkárskym výrobcom na Slovensku v problémoch. Najväčší výrobca nábytku Decodom tiež čelí veľkým dlhom a musí predávať časť svojho majetku, aby zachránil výrobu.
Spoločnosť zažívala finančné problémy už v minulosti, predovšetkým počas pandémie COVID-19, ktorá mala výrazný vplyv na jej operácie a ohrozila zamestnanosť v regióne.
Aj napriek vyhláseným prepúšťaniam sa však Decodomu podarilo udržať viac ako 800 pracovných miest. V roku 2022 však firma opäť zaznamenala straty, tentokrát vo výške vyše 2,8 milióna eur, a jej dlhy voči Sociálnej poisťovni prekročili 500-tisíc eur.
Drevársky a nábytkársky priemysel bol v posledných rokoch zasiahnutý viacerými nepriaznivými faktormi, vrátane pandémie, inflácie, zvýšenia cien dreva o viac ako 40 % a dopadov vojny na Ukrajine.
Cena dreva stále rastie
Len v septembri minulého roka sa situácia na trhu s drevom opäť dramaticky zhoršila. Ceny rapídne padajú pre neschopnosť drevospracujúceho priemyslu realizovať spracované drevo na trhu. Najmä v stavebníctve a pomaly sa vracajú na úroveň roku 2019 pred pandémiou COVID-19.
Pre agentúru SITA to v tom čase uviedol predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník.
„Máme signály o dramatickom útlme drevospracujúcich malých a stredných podnikov, dokonca o zatváraní lokálnych prevádzok,“ povedal.
Podľa neho hrozí obrovské ohrozenie pre malých neštátnych obhospodarovateľov lesov pre roztvárajúce sa cenové nožnice znižovania príjmov z predaja dreva a zvyšovania ceny práce a služieb pri zabezpečovaní povinnosti obhospodarovať les.
„Negatívne vnímame nedostatočnú štátnu dotačnú podporu ekosystémových služieb poskytovaných neštátnymi lesmi a protekcionistické podmienky v hospodárskej súťaži na trhu s drevom prostredníctvom skrytej štátnej pomoci nastavenej na deväť štátnych odborných organizácií ochrany prírody uvádzajúcich drevo na trh,“ dodal Ovseník.
Cena surového dreva pritom vlani druhý rok po sebe výrazne stúpla. Sortimenty surového dreva sa v minulom roku predávali za 74,23 eura za meter kubický. Ide o medziročné zvýšenie o 16,33 eura, resp. o 28,2 %. Spôsobil to výrazný nárast cien ihličnatých, ale aj listnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve aj výrobkoch z dreva. Vyplýva to zo správy o lesnom hospodárstve za rok 2022.
Surové drevo v roku 2021 v relatívnom vyjadrení zdraželo ešte o niečo viac. V porovnaní s rokom 2020 išlo o nárast takmer o 30 %, resp. o 13,22 eura na 57,90 eura. Aj v roku 2021 bol dôvodom takéhoto vývoja výrazný nárast cien ihličnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve a výrobkoch z dreva.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Denník N, Archív SIU, SITA