Známa slovenská firma končí: Výrobky, ktoré má takmer každá slovenská domácnosť, zmiznú z trhu
- Slovenská firma s dlhoročnou históriou je už minulosťou
- Firma v roku 2022 skončila v strate 2,27 milióna eur
- Slovenská firma s dlhoročnou históriou je už minulosťou
- Firma v roku 2022 skončila v strate 2,27 milióna eur
Firma Korad Radiators, vyrábajúca radiátory od roku 1968, dlho čelila finančným problémom. Snažila sa vyhnúť bankrotu, ale neuspela a jej dlhy a straty ju stále viac zavalili. Vo februári sa jej situácia vyhrotila do konečného bankrotu, ako ukazujú záznamy z registra konkurzov.
V roku 2022 firma zaznamenala stratu 2,27 milióna eur. Podľa portálu Košice Dnes sa firma dostala do ťažkostí na základe návrhu veriteľa spoločnosti Promuglesbit, s.r.o., kvôli dlhodobo nezaplatenému dlhu za dodané plechy, ktorý presiahol štyri milióny eur.
Záchranný plán nevyšiel
Karol Ješko, zástupca veriteľa, už skôr pre Košice Dnes uviedol, že Promuglebist sa snažil vyjsť v ústrety Korad Radiators. Umožnili im platiť dlhy podľa splátkového kalendára.
„Zároveň záujmom Promuglesbit je uspokojenie jeho pohľadávok a nie úpadok KORAD Radiators, s.r.o., a preto je na strane tejto spoločnosti, aby ešte pred vyhlásením konkurzu prišla s takým riešením situácie, aby konkurz na jej majetok nemusel byť vyhlásený,“ zdôraznil Ješko, ktorý v prvej polovici roka dal aj návrh na konkurzné konanie.
Záchranný plán stratovej fabriky v Košiciach nezafungoval. Ich dlhy z daní a odvodov sa za posledný rok zvýšili na päťnásobok, ako informuje Denník N.
FinStat uvádza, že fabrika dlhuje najviac Sociálnej poisťovni, ide o viac ako 320-tisíc eur. Má však dlhy aj voči zdravotným poisťovniam, 24-tisíc a 21-tisíc, a Finančnej správe 22-tisíc eur.
Posledná šanca na záchranu?
Právny expert JUDr. Milan Matyáš uviedol pre portál Košice Dnes, že vyhlásenie reštrukturalizácie nevedie k likvidácii spoločnosti, ale skôr k jej opaku.
„Ide o právny úkon, ktorý znamená ochranu pred exekúciami, platobnými rozkazmi, vymáhaním pohľadávok. Je to vlastne právny a legálny nástroj na záchranu a reštart firmy, či nástroj, ktorým sa zjednodušuje proces rokovaní s veriteľmi. Nie je treba rokovať s každým individuálne, ale dohaduje sa so všetkými spoločný splátkový kalendár. Dochádza tak k zastaveniu platenia starých dlhov na deväť mesiacov, počas ktorých sa môže vedenie spoločnosti sústrediť na realizáciu ozdravných procesov, na ktoré pri bežnom behu firmy čas nie je. Na konci procesu sa spisuje reštrukturalizačný plán, ktorý následne potvrdzuje súd. Je to dokument, ktorý obsahuje opis majetku a aj dlhov a spôsob ich splatenia,“ ozrejmil Matyáš.
Bedřich Brabec, konateľ spoločnosti Korad Radiators, bol alebo je zapojený do 28 spoločností v Česku alebo na Slovensku, buď ako majiteľ, alebo ako člen vedenia. Podľa neho príčiny problémov košickej Korad Radiators spočívajú v poklese obchodu počas pandémie a v strate ruského a ukrajinského trhu.
„Návrh na reštrukturalizáciu sme dali my, aby sme predišli exekučnému konaniu, ktoré sa pripravovalo. Výroba a obchod bežia ďalej a my sme získali čas, aby sme spolu so správcom našli spôsob na uhradenie záväzkov. Každý mesiac budeme predkladať podrobnú správu a čo sa týka budúcnosti spoločnosti, som optimista,“ uviedol ešte pred časom Brabec.
Za správcu podstaty ustanovil súd spoločnosť CUBE RECOVERY, k.s., so sídlom v Bratislave. Tá už vyzvala slovenských veriteľov, aby podali prihlášky na uspokojenie svojich pohľadávok. Tiež informoval 24 spoločností mimo Slovenska, niektoré aj mimo EÚ, aby urobili to isté. Takže ešte existuje šanca zachrániť výrobu radiátorov v Košiciach a zhruba stovku pracovných miest vo firme v areáli U. S. Steel.
Firma umiestnená v areáli U. S. Steel Košice na svojej webovej stránke uvádza, že dodávala radiátory na Slovensku a do ďalších 15 krajín. S ponukou viac ako 1 500 modelov radiátorov sa prezentovala ako najväčší výrobca radiátorov v Slovenskej republike.
Zdroje: Register úpadcov, košicednes.sk, Korad Radiators, Denník N, FinStat