Známa slovenská mliekareň ide do dražby. Kedysi zarábala 20 miliónov, dnes stráca státisíce

  • Mliekareň kedysi disponovala miliónovými tržbami
  • Dnes je v strate takmer 900-tisíc eur
  • Jeden z veriteľov dal podnik do dražby
Gemerská mliekareň
Gemerská mliekareň, Ilustračný obrázok reprofoto/Google Maps, Canva
  • Mliekareň kedysi disponovala miliónovými tržbami
  • Dnes je v strate takmer 900-tisíc eur
  • Jeden z veriteľov dal podnik do dražby

Jedna z najväčších potravinárskych firiem na Slovensku čelí vážnym problémom. Gemerskú mliekareň, ktorej výrobky nájdeme aj v najväčších obchodných reťazcoch, dal jeden z majiteľov do dražby. Budúcnosť firmy je neistá už od júna tohto roka, kedy firmu posielali do konkurzu. 

Ako informuje portál regiony.sk s odvolaním sa na Index, firmu trápia niekoľko-tisícové dlhy. 

20-miliónové tržby 

História Gemerskej mliekarne, ktorej majiteľom je spoločnosť Gemermilk RS siaha až do roku 1953, keď sprevádzkovali v Rimavskej Sobote prvú mliekareň. Táto mliekareň sa následne dostala pod podnik PPK Rimava Ako priblížil index, šlo o istý druh holdingu, ktorý zastrešoval všetky potravinárske podniky v regióne, a taktiež spravoval aj rozsiahle poľnohospodárske pozemky.

Svojho času PPK Rimava dávala prácu viac ako štyritisíc ľuďom. Po revolúcii sa však podnik rozpadol na menšie časti, došlo k privatizácii a mliekareň spolu s družstvami, ktoré podniku dodávali mlieko, získala do svojho vlastníctva skupina manažérov.

Gemerskej mliekarni, sa oproti iným okolitým podnikom darilo aj v 90 rokoch, pričom sa firma svojimi tržbami zaraďovala medzi väčšie mliekarne. A to tak ako v regionálnom, tak aj v celoslovenskom meradle.

Už v roku 2000 však riaditeľ a spolumajiteľ mliekarne Ľubomír Užík naznačoval, aká je možná budúcnosť. Vtedy sa vyjadril, že bude dôležité, ako kto bude pripravený na zmeny trhu. Dodal, že ich cieľom je zabezpečiť prácu pre ľudí v rámci regiónu a práve kvôli perspektíve musia uvažovať o predaji. V roku 2004 bola firma 19. najväčším potravinárskym podnikom na Slovensku, pričom jej tržby presahovali hranicu 20 miliónov eur.

V roku 2007 majitelia mliekarne akceptovali ponuku francúzskej mliekarenskej skupiny Senoble. Veľmi rýchlo sa ukázalo, že Francúzi nekupovali podnik preto, aby ho ďalej rozširovali. Začiatkom ďalšieho roka oznámili, že prevádzku v Rimavskej Sobote zatvoria a celú výrobu presunú do Zvolena. 

Konkurz, dlhy a dražba

Tento rok v júni mliekarni hrozilo, že sa dostane do konkurzu, pričom na súdy sa obrátila iná mliekareň – AT Dunaj. Ako sme informovali, táto firma je zároveň veriteľom Gemereskej mliekarne, čo rovnako vyplýva z oznámenia o začiatku konkurzného konania. 

Našťastie, návrh na vyhlásenie konkurzu spoločnosti Gemermilk RS nakoniec v auguste tohto roka stiahla. Mliekareň má však aj naďalej vážne problémy, nakoľko sa teraz objavila sa na zozname dlžníkov štátu. Podľa portálu Finstat dlží Gemerská mliekareň Sociálnej poisťovni a odvodoch 2 597,61 € a Finančnej správe na daniach 65 324,78 €. 

Podľa portálu Finstat majú mliekarne za rok 2023 najlepšie tržby v rámci posledných piatich rokov. To im však pravdepodobne nepomáha, nakoľko sa v rámci zisku dostali do mínusu, ktorý sa blíži k hranici 900-tisíc eur. Presnejšie, je to 851 991 eur. 

 

Gemermilk s.r.o. tržby
zdroj: Finstat
Gemermilk s.r.o. zisk
zdroj: Finstat

Gemerská mliekareň má viac veriteľov a momentálne sa naskytá otázka, čo s ňou bude ďalej. Podľa portálu Index práve už spomínaný bývalý riaditeľ a spolumajiteľ Gemerskej mliekarne Ľubomír Užík, sa rozhodol dať fabriku do dražby.

Pre Index uviedol, že nový majiteľ mu doteraz nevyplatil celú kúpnu čiastku. Podľa jeho slov vyskúšal všetky spôsoby, akými by ju mohol získať. „Pôsobil som tam 42 rokov, pozerá sa mi na mliekarne smutne,“ povedal Užík pre portál.

Dražba je momentálne naplánovaná na 25. októbra. Vyvolávacia cena Gemerských mliekarní je 1,98 milióna eur, pričom znalec ohodnotil komplex na 2,47 milióna eur. O tom, či k akcii dôjde, rozhodnú až najbližšie dni. Vedenie firmy totiž ešte môže nájsť s Užíkom dohodu, a tak zvrátiť jej nútený predaj. 

Zdroje: regiony.sk, Index, Finstat, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá