Známa slovenská televízna stanica končí. Vieme, kto stojí za týmto rozhodnutím
- Televízia na východe Slovenska má pred sebou už iba niekoľko dní vysielania
- Doplatila na šetriace opatrenia
- Televízia na východe Slovenska má pred sebou už iba niekoľko dní vysielania
- Doplatila na šetriace opatrenia
Košická mestská televízia TelKE čoskoro prestane fungovať. V júni už nebude vysielať. Mesto musí šetriť a funguje v rozpočtovom provizóriu. Informáciu priniesol portál Korzár.
Poslanci neodsúhlasili rozpočet od vedenia radnice. Podporili pozmeňujúce návrhy od časti poslancov, ktoré predložil Roman Matoušek z Košickej strany.
Dostupná pre desaťtisíce Košičanov aj divákov po celom Slovensku
Mestská televízia začala svoju činnosť pred šiestimi rokmi za vedenia Martina Petruška (Hlas). Vysielala spravodajstvo a publicistiku z Košíc a okolia. Patrí pod mestský podnik Košické kultúrne centrá – K 13.
Podľa svojho webu bola TelKE v sieti Antik Telecom dostupná pre desaťtisíce Košičanov aj divákov po celom Slovensku.
Tím tvorilo desať zamestnancov na trvalý pracovný pomer. Siedmi končia, traja ostávajú pracovať v K 13.
„O zrušení vysielania TelKE sme sa v súčinnosti s vedením mesta rozhodli na základe balíka úsporných opatrení po informácii o znížení príspevku od zriaďovateľa,“ uviedol pre Korzár šéf K 13 Martin Dani.
Šetriť sa bude aj inde
Schválený návrh zahŕňa aj vyplatenie 1,4 milióna eur pre mestské časti. Tento spor medzi starostami a primátorom trvá už viac ako pol roka a riešila ho aj prokuratúra. Ak primátor rozpočet podpíše, mesto musí tieto peniaze vyplatiť.
Poslanci zároveň požadujú škrty v oblasti propagácie mesta, komunikácie s verejnosťou, kultúrnych podujatí, reprezentačných výdavkov, právnych služieb a údržby výpočtovej techniky. „Keď nedáme dosť peňazí na licencie, nepôjdu počítače. Ako majú vybavovať eurofondy a robiť na projektoch?“ spýtal sa Polaček.
Pozmeňujúce návrhy zahrnuli aj zníženie výdavkov pre zoologickú záhradu a na opravu dlažby v centre mesta.
Šetriť sa bude aj v „Bielom dome“, kde poslanci schválili zníženie položky mzdy o 600 000 eur, čo ju znížilo na 9,3 milióna eur. Ďalšie úspory sa týkajú náhrad práceneschopnosti, odstupného a rekreačných poukazov.
Problémy v TV Markíza
Problémom s vysielaním čelí aj TV Markíza. Michal Kovačič uviedol v živom vysielaní, že už „celé mesiace prebieha boj o podobu spravodajstva“ v televízii. Známy dlhoročný moderátor relácie Na telo tak reagoval na jej predčasné stiahnutie z vysielania.
Kovačič si v utorok prebral novinársku cenu za televíznu reláciu. Markíza o tri dni neskôr oznámila, že relácia po eurovoľbách končí. Stalo sa tak po bojkote zo strany koalície a vedenie v oficiálnom stanovisku uviedlo, že ide o jeden z dôvodov jej konca.
Konkrétne v ňom píše o „dramaturgických výzvach v posledných týždňoch a s tým súvisiacou potrebou zabezpečiť názorovú pluralitu“, cituje stanovisko denník SME.
„Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia,“ vyhlásil v dnešnom vysielaní Na telo Kovačič. Hovoril aj o pokusoch o cenzúru. Tie podľa neho nastali začiatkom tohto roka.
„Vďaka tomu, že sa naša redakcia nezľakla, zomkla sa a spoločne sa im postavila, dnes majú úplne inú podobu, do akej ich naše vedenie tlačí,“ uviedol Kovačič o televíznych novinách a diskusných reláciách.
„Ďalej k Na telo, za šesť rokov vysielania sa stalo najcitovanejšou a najsledovanejšou diskusiou na Slovensku a nič na tom nezmenil ani pártýždňový bojkot, dohodnutý koaličnými politikmi,“ pokračoval moderátor.
„Preto by bolo logické, aby naše vedenie reláciu podporilo, ale ono sa naopak rozhodlo škrtať jeho epizódy a je len paradoxné, že sa to deje v ten istý týždeň, ako získalo novinársku cenu,“ dodal.
Kovačič pokračoval s tým, že tieto informácie v živom vysielaní uviedol pre lepšie pochopenie situácie v zákulisí médií. Hovorí, že Slovensko v súčasnosti prežíva boj o „orbanizáciu našich televízií“.
„Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS, ale tento boj sa v skutočnosti odohráva všade. Deje sa ale potichu a plíživo. Aj keď to tak dnes možno nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uzavrel Michal Kovačič.
Zdroje: Korzár, Archív SIU, SME