Známa slovenská značka náhle zatvára predajne: Zamestnanci 30-ročnej firmy sú v neistote, majiteľ mlčí
- Reťazec Kaktus Bike posledné dva roky rástol
- Ich predajne zavreli bez upozornenia
- Aj zamestnanci sú zmätení
- Reťazec Kaktus Bike posledné dva roky rástol
- Ich predajne zavreli bez upozornenia
- Aj zamestnanci sú zmätení
Známy slovenský predajca bicyklov nečakane zavrel svoje brány a vypol svoj e-shop. Kaktus Bike má na dverách len jeden oznam. Podľa dostupných informácií sa majiteľ k prekvapujúcemu koncu vyjadriť nechce, no na majetok firmy už má siahať úverujúca banka.
Napriek tomu, že Kaktus Bike, 30-ročná firma, ktorá sa za dva roky rozrástla z Bratislavy do ďalších piatich miest a v posledných rokoch hovorila o expandovaní, ich rast skončil náhle.
„Od začiatku minulého týždňa visia na všetkých predajniach firmy oznamy, že sú zavreté pre inventúru,“ informuje Denník N. Inventúra by, samozrejme, nebola ničím zvláštnym, no málokedy trvá takto dlho. Okrem toho firme prestal fungovať aj e-shop.
Firma sa možno topí v problémoch
Denník N uvádza, že zamestnanci firmy Kaktus Bike chodia do firmy robiť inventúru, no sami nevedia, čo sa zo dňa na deň s ich prácou stalo. „Všetky naše predajne sú zavreté a my od majiteľa ani nevieme, dokedy to tak ešte bude, a ani, prečo sa to deje,“ tvrdí pracovník jednej z predajní.
Pred niekoľkými týždňami Kaktus Bike zatvoril jednu z predajní v Bratislave a tovar presťahoval do druhej. Či ide o finančné problémy, zatiaľ nie je jasné. Ešte nedávno sa totiž nový vlastník snažil získať kapitál cez vysoko úročené dlhopisy. Nový investor mal v pláne biznis rozširovať.
Podľa portálu Regióny.sk Firma KTS Bike, pod ktorú spadá Kaktus Bike, v minulom roku zvýšila svoje tržby na 5,1 milióna eur oproti 4,8 milióna eur v 2022. Lenže tento nárast nedrží závratné tempo rozširovania obchodnej siete firmy. Navyše táto spoločnosť v roku 2023 zažila prehĺbenie straty z 20-tisíc na 27-tisíc eur.
Záznam v registri záložných práv podľa oboch spomínaných portálov tiež naznačuje, že firma KTS Bike nespláca svoj bankový úver. Tatra banka totiž na začiatku októbra začala výkon záložného práva v súvislosti s päťmiliónovým úverom, ktorým firma disponuje.
Žiadajú pomoc pre menšie podniky
Konsolidácia verejných financií je potrebná a schválený konsolidačný balík prináša pre malé a stredné podniky či živnostníkov aj viaceré pozitívne veci. Je však dôležité zlepšovať podnikateľské prostredie a špeciálnu pozornosť treba venovať rozvoju rodinných firiem.
Uviedol to v utorok na tlačovej konferencii prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov (SAMP) Vladimír Sirotka, spolu so zástupcami Slovenskej živnostenskej komory a Slovenského zväzu agropodnikateľov a rodinných fariem.
„Ponúkame spoluprácu vláde na tom, hľadať ďalšie rezervy na zlepšenie podnikateľského prostredia tak, aby sme naplnili spoločný cieľ, zvýšenie konkurencieschopnosti a stability podnikateľského prostredia,“ zdôraznil Sirotka.
Tento cieľ sa podľa neho dá dosiahnuť aj podporou rodinných podnikov a rodinných fariem. Vyčíslil, že na Slovensku je v súčasnosti okolo 630 000 registrovaných malých podnikov a živnostníkov, z toho 60 až 65 % môžu tvoriť práve firmy rodinného charakteru.
V podpore tohto sektora vníma SAMP viaceré rezervy. Rodinný podnik je síce v legislatíve upravený, ale skôr formálne. „Je definovaný štatút, rodinná rada, ako sa zakladá a aké má pôsobnosti rodinný podnik. Ale treba povedať, že ďalšia legislatíva, ktorá s tým súvisí, zatiaľ rodinný podnik ako taký nepozná,“ upozornil Sirotka.
Lepšie by sa podľa neho mali upraviť rôzne konkrétne situácie, ako napríklad zamestnávanie rodinných príslušníkov, prenájom priestorov v rodinnom dome či odovzdávanie nástupníctva vo vedení takejto firmy.
Predstavitelia malých podnikateľov ponúkajú preto vláde pomoc so zlepšovaním podnikateľského prostredia v tejto oblasti a vyzývajú kabinet, aby neobchádzal sociálny dialóg pri dôležitých zmenách.
Zdroje: Denník N, Regióny.sk, TASR