Známe európske mesto ti dá zadarmo jedlo a aktivity. Stačí dodržať úplnú maličkosť
- Turistov čaká odmena za zber odpadu, cestovanie MHD či bicyklovanie
- Mesto spustilo skúšobné obdobie, ktoré potrvá do 11. augusta
- Turistov čaká odmena za zber odpadu, cestovanie MHD či bicyklovanie
- Mesto spustilo skúšobné obdobie, ktoré potrvá do 11. augusta
Tento rok zasiahla časti Európy extrémna vlna horúčav. Starostlivosť o životné prostredie je preto počas letných prázdnin teraz dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
Trvalo udržateľnými turistami sa dá stať mnohými spôsobmi, ale Kodaň v tomto smere vyniká. Ako informuje portál BBC, dánske hlavné mesto spúšťa program, ktorý odmeňuje turistov za ekologické správanie. Týmto programom chce kompenzovať „environmentálnu záťaž“ spôsobenú cestovným ruchom.
Skúšobná schéma začala
Od 15. júla začala v hlavnom meste Dánska skúšobná schéma. Turistické atrakcie budú ponúkať odmeny za aktivity, ako je zber odpadu, cestovanie verejnou dopravou alebo bicyklovanie po meste.
Návštevníci môžu za svoju prácu získať bezplatné obedy, kávu, poháre vína a prenájom kajakov.
Kodanská turistická rada tvrdí, že schéma „CopenPay“ má kompenzovať „environmentálnu záťaž“ cestovného ruchu.
„Keď cestujete do zahraničia – ak letíte na iné miesta alebo cestujete autom – znečisťujete životné prostredie,“ uviedla šéfka komunikácie turistického združenia Rikke Holm Petersenová. „Jednou z vecí, ktoré môžeme zmeniť, je prinútiť ľudí, aby v mieste určenia konali udržateľnejšie,“ doplnila.
Projekt na základe dôvery
Petersenová pripúšťa, že plán je len „malým krokom k zelenému prechodu“. Projekt funguje na základe dôvery, takže atrakcie nebudú pravdepodobne požadovať dôkaz o vykonanej zelenej aktivite.
„Na niektorých atrakciách možno budete musieť ukázať fotku, ako jazdíte na bicykli, alebo svoj lístok na verejnú dopravu,“ hovorí Petersenová.
Vláda neposkytuje spoločnostiam, ktoré stoja za atrakciami ako múzeá, strešné bary a charitatívne organizácie na kajakovanie, financie za účasť na schéme. Do pilotného projektu sa zatiaľ prihlásilo 24 organizácií.
Systém by mohol fungovať aj počas zvyšku roka
Vlani Kodaň zaznamenala vyše 12 miliónov prenocovaní, podľa vládnych štatistík. Petersenová predpokladá, že sa na skúške, ktorá potrvá do 11. augusta, zúčastní iba „malé percento“ návštevníkov mesta.
Othy Jasper, 25-ročný Londýnčan, ktorý v auguste odcestuje za prácou do Kodane, povedal, že pri cestovaní vníma svoje letecké míle.
„Dá sa to naozaj nahromadiť – musíte sa zamyslieť, či je to nevyhnutné, stojí to za to? Zo všetkého, čo človek môže urobiť, je chytanie letov možno najhoršie pre znečistenie,“ polemizuje Jasper.
Keď hovorí o schéme, tvrdí, že „je skvelé, že robia niečo pre klímu“, ale zrejme by netrávil čas zbieraním odpadu výmenou za nejakú z odmien.
Ak bude systém vyhodnotený ako úspešný, bude fungovať aj počas zvyšku roka. „Predstavte si, že by sme mali ľudí, ktorí by si so sebou vzali zelenšie myslenie – ak by to bol suvenír, ktorý dostali –, bolo by to úžasné,“ zakončila Petersenová.
Boj proti masovému turizmu
V Kodani teda môžu návštevníci za svoju „ochotu“ získať bezplatné obedy, kávu, poháre vína a prenájom kajakov. Na rozdiel od Kodane, Benátky zavádzajú poplatok za vstup do mesta, ktorý zostane v platnosti aj po tomto víkende, keď skončí jeho testovanie. Tento poplatok je celosvetovo prvý svojho druhu.
Za mesiac testovania poplatok priniesol mestskému rozpočtu viac než dva milióny eur. Počas niektorých dní mesto privítalo viac než 25 000 platiacich turistov. Benátky plánujú meniť výšku poplatku podľa dopytu. Od roku 2025 budú jednodňoví turisti platiť päť eur, a počas najvyťaženejších dní až desať eur, povedal mestský poslanec Michele Zuin pre miestne noviny.
Po ukončení testovania mesto zverejní oficiálnu správu s údajmi z posledných dvoch dní testovania. Poplatok vyberali od 8.30 do 16.00 h a návštevníci získali QR kód prostredníctvom internetu, ktorý použili na zaplatenie. Benátky, jedno z najnavštevovanejších miest na svete, ročne privítajú približne 15 miliónov turistov. Masový turizmus prináša mestu vysoké príjmy, ale zároveň ho aj výrazne poškodzuje.
Zdroje: BBC, visitcopenhagen.com, TASR