Známe mesto zavádza 24-hodinový nočný život. Kontroverzná novinka prináša búrlivú diskusia a obavy z „opilcov“
- V Montreale vyvolal nápad rozporuplné reakcie
- Niektoré pokusy o 24-hodinovú zábavu skončili fiaskom
- V Montreale vyvolal nápad rozporuplné reakcie
- Niektoré pokusy o 24-hodinovú zábavu skončili fiaskom
Portál Peace fmonline uvádza, že keď legendárny Frank Sinatra spieval o „meste, ktoré nikdy nespí“, s najväčšou pravdepodobnosťou nemal na mysli ekonomickú podporu, ktorú môže rušný nočný život metropole poskytnúť.
Napriek tomu rastúci počet miest na celom svete čoraz viac hľadá spôsoby, ako posilniť svoju nočnú ekonomiku. Približne 100 miest našej planéty v súčasnosti má nejakú formu „nočného starostu“ alebo „nočného cára“, aby túto prácu podnietil.
Montreal nasleduje Tokio a Berlín
BBC však podotýka, že väčšina z týchto miest vrátane takých významných miest ako Londýn, Sydney či New Yorku „nie je hore“ celú noc. Inými slovami, predstavitelia týchto miest nedovoľujú, aby bary a nočné kluby zostali otvorené a podávali alkohol 24 hodín denne. Napriek tomu v nasledujúcich týždňoch Montreal, druhé najväčšie mesto Kanady, plánuje naskočiť na 24-hodinový nočný život.
Quebecký Montreal sa vydáva po stopách Berlína a Tokia, keďže aj v centrách tejto nemeckej a japonskej metropoly majú podniky licenciu zostať otvorené a podávať alkohol počas noci. Montreal sa stane prvým kanadským mestom, ktoré umožní konzumáciu alkoholu 24 hodín denne.
V Toronte sa miesta musia zatvárať o 2.00 a vo Vancouveri o 3.00. V susedných Spojených štátoch existuje v Las Vegas a New Orleans už dlho povolenie týkajúce sa barov a klubov zostať otvorené celú noc. V New Yorku podniky zatvárajú o 4.00, kým v Los Angeles už o 2.00.
„Je to príležitosť na hospodársky rast. Avšak je to tiež možnosť prezentovať a posilniť kultúrnu scénu,“ hovorí Ericka Alneus, členka mestskej rady, ktorá stojí za 24-hodinovým plánom. V roku 2022 sa ročná finančná hodnota nočného života v Montreale odhadovala na 1,5 miliardy eur. Toto číslo by sa pri 24-hodinovej prevádzke malo, samozrejme, podstatne zvýšiť.
Rozporuplné reakcie
Portál First post píše, že Ericka Alneus vníma politiku ako príležitosť na hospodársky rast a kultúrne obohatenie, niektorí obyvatelia takmer štvormiliónového Montrealu vyjadrujú obavy. Kritici tvrdia, že mestu chýba primeraná infraštruktúra, ako sú 24-hodinová verejná doprava a zvýšená bezpečnosť, aby bolo možné efektívne podporovať nové otváracie hodiny.
BBC uvádza príklad Sergia Da Silvu, ktorý je majiteľom baru Turbo Haus Club so živou hudbou, ktorý sa nachádza na ulici Saint Denis v starom Montreale. Hovorí, že plánované zmeny nie sú dostatočne zvážené.
„Nemôžete len tak povedať, tu sú nejaké 24-hodinové bary, zbláznite sa! Neexistuje žiadna infraštruktúra, ktorá by to udržala. Neexistuje 24-hodinová verejná doprava, nie je tu žiadna extra bezpečnosť. Potom sú tu životné náklady. Ak si ľudia nemôžu dovoliť ísť von, bez ohľadu na to, akú 24-hodinovú politiku zadáte, nič to nemení,“ dodal.
Opačný názor má Michel Lavallée, majiteľ iného montrealského baru L’ile Noire, ktorý povedal:
„V Montreale zatvárame o 3.00. Ľudia sú opití o 1.00 a o 3.00 sú už mimoriadne opití. Jeden z problémov, ktorý máme, je, že o 3.00 to je ako šialenstvo. Ale ak predĺžime otváracie hodiny, bude menej problémov, napríklad aj menej požiadaviek týkajúcich sa bezpečnosti.“
Zatiaľ nie je stanovený presný dátum neobmedzených otváracích hodín, ale Alneus vyhlásila, že to má byť v priebehu jesene tohto roka.
Zdroje: BBC, Peace fmonline, First Post