Známe slovenské kúpele sú krôčik od bankrotu. Ich história siaha až do 14. storočia, majú poslednú šancu
- Kúpele Smerdžonka sa nachádzajú v zložitej finančnej situácii
- Iná spoločnosť požiadala o ich konkurz
- Súd im dal ešte jednu šancu
- Kúpele Smerdžonka sa nachádzajú v zložitej finančnej situácii
- Iná spoločnosť požiadala o ich konkurz
- Súd im dal ešte jednu šancu
Krajský súd v Banskej Bystrici nedávno povolil reštrukturalizáciu spoločnosti Pieniny Resort, ktorá prevádzkuje kúpele Červený Kláštor Smerdžonka. Tento krok by mohol kúpeľom pomôcť prekonať finančné problémy a zabezpečiť ich ďalší rozvoj. O udalosti informovali aktuality.sk.
História liečivej vody Smerdžonka siaha až do 14. storočia, keď ju využívali mnísi z neďalekého kláštora. Kúpele prešli mnohými vzostupmi a pádmi, vrátane zničenia počas prvej svetovej vojny. V roku 1928 sa podarilo kúpele zrekonštruovať, no druhá svetová vojna priniesla ďalšie ťažkosti a kúpeľníctvo v Červenom Kláštore zaniklo.
Obnova kúpeľov začala až v roku 2003, keď areál odkúpili Ján a Dana Korčákovci. Pôvodne plánovali vytvoriť rekreačné stredisko, no po objavení historického prameňa Smerdžonka sa rozhodli obnoviť kúpele. V roku 2012 sa kúpele otvorili verejnosti a získali štatút klimatických kúpeľov v roku 2016, čo rozšírilo ich pôsobnosť na liečbu rôznych ochorení.
Napriek úspechom čelili finančným problémom. V septembri minulého roka spoločnosť FM Design požiadala o vyhlásenie konkurzu na Pieniny Resort. Urobila tak na základe neuhradenej pohľadávky vo výške 83 000 eur za nábytok ešte z roku 2012, informuje portál Kryptomagazín.
Od pionierskeho tábora po liečebné miesto
Podľa dát z webu Finstat je spoločnosť Pieniny Resort už dlhodobo v strate. Len v roku 2022 navýšila tento deficit o 13 % na celkových -433 760 eur. Teraz však súdne rozhodnutie o reštrukturalizácii dáva kúpeľom šancu na stabilizáciu a pokračovanie v poskytovaní liečebných služieb.
Ako je už vyššie spomenuté, manželia Korčákovci kúpili zanedbaný areál v roku 2003 od bývalého pionierskeho tábora a plánovali vytvoriť rekreačné stredisko s reštauráciou. Po zistení, že na pozemku kedysi sídlili kúpele, sa rozhodli obnoviť liečivé pramene, píše portál Index.
Po vykonaní hydrogeologického prieskumu a obnove vrtov sa v roku 2010 podarilo Smerdžonku zapísať na zoznam minerálnych liečivých prameňov. Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka boli oficiálne otvorené 1. júla 2012 a zamerali sa na liečenie kožných ochorení ako psoriáza, atopický ekzém a akné.
V ďalšom rozvoji kúpeľov pomohli aj eurofondy, vďaka ktorým spoločnosť získala finančnú podporu na projekt Penzión Smerdžonka – podpora vidieckeho cestovného ruchu v Pieninách. Celkový rozpočet projektu bol tri milióny eur, pričom viac ako 1,6 milióna eur bolo financovaných z eurofondov.
Kúpele sú populárne
Celkový záujem Slovákov o kúpele neustále rastie, čo dokazujú údaje, ktoré poskytli agentúre SITA všetky tri zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku. Ročne využívajú služby slovenských kúpeľov tisíce pacientov.
Pri kúpeľnej liečbe kategórie A, zahŕňajúcej vážne diagnózy a stavy po operáciách a úrazoch, poisťovne uhrádzajú zdravotnú starostlivosť, ubytovanie a stravu. Kúpeľná liečba kategórie B sa týka menej vážnych diagnóz a chronických ochorení, kde poisťovne uhrádzajú len zdravotnú starostlivosť.
V minulom roku absolvovalo kúpeľnú liečbu kategórie A 24 855 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), čo je o 1 700 viac ako v roku 2022. Nárast zaznamenali aj súkromné poisťovne. Dôvera zvýšila počet poistencov z 12 800 na 13 400, a Union zaznamenal rast o 11 %, z 2 807 na 3 168 poistencov.
Medzi najčastejšími diagnózami dominujú bronchiálna astma a problémy s pohybovým aparátom. Najobľúbenejšími kúpeľmi medzi poistencami sú Bardejovské kúpele, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Kúpele Trenčianske Teplice a Kúpele Bojnice.
Zdroje: aktuality.sk, Kryptomagazín, Finstat, Index, SITA