Známi miliardári, ktorí sa rozhodli rozdať svoj majetok
- V roku 2010 prišiel Warren Buffet so zaujímavou iniciatívou. Rozhodol sa združiť svetových miliardárov, ktorí by boli ochotní venovať viac ako polovicu svojho obrovského majetku iným - takým, ktorí ho súrne potrebujú a ktorí bez neho nebudú viesť plnohodnotný život. Dnes je ich 137 zo štrnástich rôznych krajín. Tu sú niektorí z nich a ich predstavy o tom, ako presne by ich peniaze mali ostatným pomôcť.
- V roku 2010 prišiel Warren Buffet so zaujímavou iniciatívou. Rozhodol sa združiť svetových miliardárov, ktorí by boli ochotní venovať viac ako polovicu svojho obrovského majetku iným - takým, ktorí ho súrne potrebujú a ktorí bez neho nebudú viesť plnohodnotný život. Dnes je ich 137 zo štrnástich rôznych krajín. Tu sú niektorí z nich a ich predstavy o tom, ako presne by ich peniaze mali ostatným pomôcť.
Warren Buffet
Začnime samotným iniciátorom projektu Giving Pledge, ktorý je momentálne tretím najbohatším mužom planéty a vďačí za to najmä svojmu koncernu Berkshire Hathaway. Už roky sa aktívne venuje filantropii, a to až do takej miery, že sa zaviazal k rozdaniu až 99-tich percent svojho neskromného majetku. Až 83 percent smerovalo na účet Bill & Melinda Gates Foundation, teda charitatívnej zbierke, ktorú založili a spravujú manželia Gatesovci, aj napriek tomu, že má k dispozícií aj svoju vlastnú zbierku, Buffet Foundation. Dodnes stihol Buffet na dobré účely porozdávať viac ako 21 miliárd dolárov, no pre bankové konto, akým disponuje, to ani zďaleka neznamená blíženie sa ku koncu. Tento rok sa už po druhý krát vzdal 2,8 milárd dolárov a okrem toho sa každoročne plánuje rozlúčiť so štyrmi percentami svojich akcií. Nuž, pre niekoho majetok, pre niekoho drobné… Tieto „drobné“ venoval s úmyslom pomoci znevýhodneným deťom s ich základnými potrebami, prístupu ku vzdelaniu, zrovnoprávneniu žien a dievčat v kritických oblastiach, ako aj na účet organizácie, ktorá varuje pred nebezpečenstvami jadrových, chemických a biologických zbraní (Nuclear Threat Iniciative).
Bill a Melinda Gatesovci
V tomto odbore sú skutočnými priekopníkmi. Okrem toho, že rovnako ako Buffet mienia rozdať 99 percent svojho majetku, už stihli na charitu venovať viac ako ktokoľvek iný na svete – presnejšia až 27 miliárd dolárov. Tie každoročne putujú cez ich organizáciu Bill & Melinda Gates Foundation do rôznych kútov sveta, kde prispievajú k hospodárskemu rozvoju, šíreniu vzdelania, pomoci chudobným, sprístupneniu zdravotníctva, či akútnej pomoci v prípade rôznych nepredvídateľných katastrôf. Medzi ne patrila aj minuloročná epidémia Eboly v Západnej Afrike. Verejné zdravie je zrejme ich slabosťou. Zatiaľ čo v západnom svete ľudia nad vakcínami najnovšie krčia nosmi, oni ich pomáhajú prinášať do oblastí, kde kvôli ich nedostatku pravidelne umierajú tisícky ľudí. Vakcíny bojujú s chorobami, s ktorými sa v našich oblastiach našťastie už takmer vôbec nestretávame, ako napríklad obrna a tuberkulóza.
Mark a Priscilla Zuckerberg
K Buffetovej iniciatíve sa pridali medzi prvými a odvtedy si z účtov odškrtli už 1,6 miliardy dolárov. Ich vplyv je ešte mocnejší vďaka významnej pozícii vo svete sociálnych médií, kde svojich followerov pravidelne vyzývajú k tomu, aby rovnako ako oni neváhali venovať svoje peniaze na dobročinné účely. Bolo tomu tak napríklad tiež počas epidémie Eboly, kvôli ktorej sa Priscilla rozhodla rozlúčiť s 25 miliónmi dolárov. 100 miliónov z ich nadácie putovalo na zlepšenie kvality vzdelania v okolí San Francisca a New Jersey. San Franciscu sa venovali aj naďalej, napríklad pomocou rozvoja miestnej nemocnice, na čo vyhradili ďalších 75 miliónov.
Richard Branson
Večne mladý zakladateľ Virgin Group, ktorá sa skladá z vyše 400 rôznych spoločností, disponuje majetkom piatich miliárd dolárov. Je to síce menej, než majú k dispozícii vopred spomenutí filantropi, no stále je to viac ako dosť, najmä pre tých, ktorým charitatívne organizácie a nadácie najviac pomáhajú. A keď už Branson ovládol aerolinky, telekomunikácie, ekológiu a vesmírnu dopravu, rozhodol sa zabrdnúť aj do filantropie. Spolu s manželkou Joan sa k iniciatíve pridali pred dvomi rokmi a dnes venuje 80 svojho pracovného života spravovaniu nadácie Virgin Unite, ktorá si na paškál berie záležitosti ako ochranu životného prostredia, znižovanie emisií a riešenie konfliktov. Napriek štedrosti v dobročinných oblastiach však nie je veľmi nadšený z predstavy platenia daní, preto sa radšej presťahoval na vlastný ostrov Necker v Karibiku, než aby v rodnom Anglicku musel odvádzať časť svojho majetku štátu.
Sara Blakely
Zakladateľka značky Spanx, ktorá predáva zoštíhľujúce a tvarovacie ženské spodné prádlo, je rozhodnutá svoj majetok využiť na pomoc ženám a dievčatám po celom svete. Rebríčky od Times a Forbes ju zaradili medzi stovku najvplyvnejších žien sveta, keďže aktívne prispieva k tomu, aby mali ženy po celom svete spravodlivý prístup k vzdelaniu a rozbiehania vlastného podnikania. Na tento účel si v roku 2006 založila nadáciu Sara Blakely Foundation, do ktorej prispievajú mnohí vplyvní a bohatí ľudia. Mnohým ženám naviac financuje vysokoškolské štúdium, v čom si rozumie aj so známou filantropkou Oprah, ktorej na vzdelanie dievčat v Juhoafrickej republike prispela sumou jedného milióna dolárov. Prostredníctvom katalógu Spanx ponúka ženám a ich produktom priestor na inzerciu zadarmo.
Patrice a Precious Motsepe
Patrice Motsepe je prvý juhoafrický miliardár tmavej pleti, za čo vďačí najmä založeniu baníckej spoločnosti African Rainbow Minerals. Spolu s manželkou Precious už v roku 1999 založili nadáciu Motsepe Foundation, prostredníctvom ktorej sa snažia vyhladiť rozdiely v prístupe ku vzdelaniu a práci spôsobené rasou. Takisto sa snažia skvalitniť život deťom, postihnutým, chorým, či nezamestnaným ľuďom. Ich hlavným cieľom je dopomôcť znevýhodneným ľuďom k samostatnosti a finančnej nezávislosti vytváraním nových pracovných pozícií, finančnej výpomoci pri vzdelávaní a poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Manoj Bhargava
Hlavným cieľom zakladateľa a CEO značky 5-hour Energy, produkujúcej energetické „shoty“, je znížiť ľudské utrpenie po celom svete. Pôvodom z Indie, americký miliardár je odhodlaný na tento účel prispieť až 99 percentami majetku, ktorý sa odhaduje na 1,5 miliardy dolárov. Prispel už na vyše 400 projektov, ktoré peniaze využili na rozvoj nemocníc a škôl, s dôrazom na zlepšenie vzdelania žien v Indii. Nie je mu cudzia ani ekológia, v ktorej má veľkolepé plány, a síce znížiť emisie z fosilných palív o 50 percent a očistiť uhlie od škodlivých chemikálií.
Paul Allen
Allen Institue for Brain Science asi netreba podrobne opisovať – jasné je, že sa venuje významnému výskumu, ktorý je pre Allena, spoluzakladateľa Microsoftu, srdcovou záležitosťou. Vrámci neho sa vedci snažia odhaliť genetický pôvod mozgových ochorení a postihnutí, vďaka čomu by sa značne uľahčila aj ich následná liečba. No nezaujímajú ich len mozgové nedostatky, ale aj ich celková funkcia, ktorá je pre nás vo veľa smeroch ešte stále záhadou. Aj on bol odhodlaný pridať ruku k dielu v boji s Ebolou, konkrétne sumou 100 miliónov dolárov. Celkovo na charitu venoval už vyše dve miliardy dolárov.
Azim Premji
Nadácia Azim Prejmi Foundation, založená štvrtým najbohatším indickým mužom, má za ľubom spôsobiť revolúciu v indickom verejnom vzdelávaní. Na tento účel Azim venoval už osem milárd a tie sa premenil vo vzdelávací program Computer Aided Learning, ktorý je dostupný v 18 rôznych jazykoch a ktorý školám venoval, ako aj v univerzitu nesúcu jeho meno. Tá neziskovo vzdeláva nových učiteľov. Bohatstvo získal z vlastnej IT a konzultingovej firmy Wipro, ktorá zároveň slúžila aj ako odrazový mostík pre založenie jeho nadácie, keďže na tento účel využil 8,7 percent svojich akcií. Ich hodnota je odhadovaná na dve miliardy dolárov.
Zdroj: Entrepreneur