Známi výrobcovia koly majú hlavu v smútku. Vojna v Sudáne im ohrozuje dovoz kľúčovej suroviny
- Existencia populárnych sýtených nápojov závisí od jedinej suroviny
- Nepokoje v krajine znemožňujú jej zber
- Existencia populárnych sýtených nápojov závisí od jedinej suroviny
- Nepokoje v krajine znemožňujú jej zber
Zásoby celosvetovo obľúbených sýtených nápojov sú v ohrození. Výroba Pepsi a Coca-Coly závisí od jednej kľúčovej zložky, ku ktorej je aktuálne obmedzený prístup. Ide o arabskú gumu, ktorá pochádza zo Sudánu.
Ako uvádza portál The Telegraph, môžu za to boje o ropu v Sudáne, niekdajšej najväčšej krajine Afriky, ktorá je pre jej ťažbu už dlhé roky významná. Krajina sa po nepokojoch rozdelila na Južný Sudán a Sudán, pričom južná časť krajiny začala byť čoraz viac znevýhodnená. To napokon viedlo k protestom obyvateľstva, nastoleniu nových hraníc a bojom, ktoré pretrvávajú dodnes.
Mimoriadne dôležitá surovina
Okrem ropy je však Sudán významný aj z hľadiska potravinárskeho priemyslu. Aj keď sa tu nevyrábajú tie najznámejšie sýtené nápoje (Coca-Cola a Pepsi), ich existencia závisí práve od tejto krajiny v severovýchodnej časti Afriky.
V krajine sa totiž pestuje rastlina akácia, od ktorej získava ľudstvo arabskú gumu. Zo Sudánu putuje do celého sveta až 70 % svetových zásob. Boje o moc, ktoré však v tejto krajine prebiehajú, znemožňujú zber tejto dôležitej suroviny.
Gum arabic: How the Sudan conflict threatens the supply of the key soft drinks ingredient?
The country is one of the world’s largest producers of gum arabic – a key ingredient in carbonated drinks, confections, cosmetics and medicines. #Sudan #SudanCrisis pic.twitter.com/R6LQSwd92c
— WatchTower 环球瞭望台 (@WatchTowerGW) May 4, 2023
Najväčšie množstvo arabskej gumy sa prepravuje do hlavného mesta Chartúm, v ktorom sú nepokoje čoraz väčšie.
V tretej najväčšej africkej krajine je sústredených celkom 12 spoločností, ktoré arabskú gumu vyvážajú do celého sveta. Táto surovina patrí v mnohých nápojoch a potravinách medzi základné zložky.
Pre pozastavený zber sa experti domnievajú, že sklady plné arabskej gumy sa vyprázdnia približne do polroka. Jediná šanca na zmenu je nastolenie mieru v krajine.
Zablokované cesty
Ako uvádza portál Arab News, o probléme informoval aj vedúci spoločnosti Gum Arabic USA Mohamad Alnoor.
„V súčasnosti je nemožné získať ďalšiu arabskú gumu. Do Chartúmu sa priváža z vidieckych oblastí, no cesty sú zablokované a v mnohých častiach krajiny sa bojuje,“ vysvetlil.
Podľa Jinesha Doshiho, výkonného riaditeľa spoločnosti Vijay Bros, ktorá dodáva arabskú gumu zo Sudánu do Bombaja v Indii, konflikt všetko ovplyvnil.
„Dodávatelia z Afriky majú problém so zabezpečením nevyhnutných potrieb. Nikto nevie, kedy sa situácia upokojí,“ dodal Doshi.
Pepsi a Coca-Cola si však pre prebiehajúce konflikty v Sudáne už dlhšie hromadia svoje zásoby.
Celosvetová produkcia arabskej gumy je približne 120-tisíc ton ročne v hodnote 1,1 miliardy dolárov (takmer 1 miliarda eur). Jej zber prebieha z väčšej časti v tzv. „gumovom pásme“, ktoré má až 805 kilometrov a tiahne sa od východu smerom na západ Afriky. Prechádza však aj cez Čad, Etiópiu, Eritreu a Somálsko.
Z týchto krajín je však export taktiež veľmi kritický. Okrem toho sa kvalita arabskej gumy v spomínaných krajinách nevyrovná tej zo Sudánu. Najkvalitnejšia odroda arabskej gumy môže mať podľa spoločnosti Gum Sudan hodnotu až 2 700 eur za tonu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Arab News, The Telegraph