Známy akvapark zatvoria: Je to luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť, hovorí primátor
- Kúpalisko a akvapark Galandia končí
- Dôvodom sú zvyšujúce sa ceny energií
- Kúpalisko a akvapark Galandia končí
- Dôvodom sú zvyšujúce sa ceny energií
Kúpalisko Galandia po niekoľkonásobnom zvýšení cien elektrickej energie nedokáže zarobiť na svoju prevádzku, primátor Galanty Peter Paška rozhodol o jeho dočasnom zatvorení od 5. septembra. Približne 25 zamestnancov mestskej spoločnosti dostane výpoveď, podľa Pašku im bude vyplatené odstupné, na ktoré majú nárok.
Mesto Galanta sa zaviazalo obnoviť prevádzku kúpaliska, na ktoré čerpalo nenávratný finančný príspevok z eurofondov, opäť najneskôr 15. júna 2023.
Kúpalisko je luxus
Paška na tlačovej konferencii informoval, že ceny za elektrickú energiu pre Galandiu v súčasnosti vychádzajú vyššie, ako sú jej tržby od návštevníkov. Kúpalisko, pôvodne postavené na celoročnú prevádzku, sa stalo podľa neho pre Galantu luxusom.
„My zatvárame luxus, aby sme zachovali základné funkcie mesta. Nezavriem školy, nezavriem škôlky, nezavriem domov sociálnych služieb, neobmedzím činnosť inštitúcií, ale zastavím činnosť Galandie, ktorá je naozaj luxusom,“ povedal Paška. Ak by Galandia zostala v prevádzke, znamenalo by to, že mesto by muselo dotovať mzdy všetkých zamestnancov tejto mestskej spoločnosti, ako aj ďalšie náklady.
Návštevnosť kúpaliska je podľa primátora Pašku dobrá, cez pracovné dni príde 500 – 700 ľudí, cez víkendové dni 1000 – 1200 ľudí, čo je maximálna možná kapacita. Do verejného obstarávania na elektrickú energiu pre Galandiu sa neprihlásil nikto, z priameho rokovacieho konania vzišli ceny, ktoré neboli pre mestskú spoločnosť akceptovateľné.
Riešením do budúcnosti by podľa primátora mali byť fotovoltické panely umiestnené nielen na samotnej konštrukcii kúpaliska, ale aj na okolitých budovách, ktoré patria mestu. Riešenia očakáva aj od vlády, v opačnom prípade budú podľa neho zatvorené rôzne prevádzky len pribúdať.
Postup pri ohlasovaní zatvorenia kúpaliska sa nepozdáva mestskej poslankyni Zuzane Gauliderovej. Paškovi vyčíta, že poslanci, ktorí vyčlenili na rekonštrukciu Galandie približne tri milióny eur, o tomto kroku neboli dopredu informovaní.
Kúpalisko Galandia bolo v prevádzke od leta 2007, celkové náklady na výstavbu kúpaliska s celoročnou prevádzkou dosiahli približne osem miliónov eur. Zhruba polovicu galantská radnica získala z európskych fondov. Paška dal kúpalisko zatvoriť v decembri 2015, pretože jeho konštrukcia vykazovala znaky statických porúch. Po niekoľkoročnej prestávke a zásadnej rekonštrukcii ho otvorili koncom apríla tohto roku.
Príšerne drahá energia
Vysoké ceny energií drvia všetky odvetvia hospodárstva. Dnes varovali pred kolapsom odvetvia aj chemické podniky.
Ak vláda urýchlene neprijme potrebné kroky, hrozia viacerým firmám chemického a farmaceutického priemyslu výpadky produkcie, ako aj možný kolaps. Ohrozené sú pritom tisícky pracovných miest a príjmy do štátneho rozpočtu, miest a obcí a rodinných rozpočtov. Ako ďalej uviedol prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Roman Karlubík, štát by mal urýchlene zastropovať ceny energií a uvoľniť podporu z Environmentálneho fondu.
„Súčasné drasticky vysoké ceny energií spôsobujú, že energeticky náročné firmy postupne znižujú svoju výrobu. Takmer všetky chemické výroby sú energeticky náročné, a tak sa situácia dotýka nielen veľkých, ale aj stredných a malých chemických podnikov. Duslo Šaľa už bolo nútené odstaviť celú výrobu anorganika. Podobné drastické opatrenia prijímajú aj ďalšie veľké firmy, ako napríklad Fortischem,“ upozornil Karlubík.
V súčasnej situácii už podľa neho nehovoríme len o prerušovaní či ukončení výroby veľkého počtu firiem a strate tisícok pracovných miest, ale aj o narušení či paralyzovaní celého dodávateľsko-odberateľského reťazca. „A to vrátane firiem, kritickej infraštruktúry, čo môže narušiť výrobu základných – nevyhnutných surovín, poľnohospodárstvo, či potravinovú bezpečnosť,“ skonštatoval.
Zväz kritizuje, že na Slovensku nie sú doteraz spustené žiadne kompenzačné programy, či možnosť zastropovania cien energií. „Vyzývame preto vládu o maximálnu mieru zodpovednosti a prijatie takých opatrení, ktoré by umožnili väčšine firiem prežiť dopady externých vplyvov, za ktoré nemôžu. Problémy treba riešiť tam kde vznikli, teda na národnej a európskej úrovni! Nie je čas na politické šarvátky. Hrozí kolaps ekonomiky, a preto treba konať – rýchlo a zodpovedne,“ vyzýva.
V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracovalo v prvom štvrťroku tohto celkovo 41 373 zamestnancov, čo predstavuje 10 % zamestnancov celého slovenského priemyslu. Štatistický úrad tu evidoval 284 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA