Známy lekár si podal Matoviča: Štve ľudí proti zdravotníkom, uráža ma to

  • Zvyšovanie platov zdravotníkov sa na Slovensku rieši už niekoľko dní
  • Hoci minister financií prišiel s návrhom, lekári a sestry ho kritizujú
Na snímke sú zachytené zdravotné sestry na covid oddelení a igor matoivč na tlačovej konferencii
TASR/Pavol Zachar, Michal Svítok
  • Zvyšovanie platov zdravotníkov sa na Slovensku rieši už niekoľko dní
  • Hoci minister financií prišiel s návrhom, lekári a sestry ho kritizujú

Počas uplynulého týždňa nebola témou číslo jeden iba súčasná koaličná kríza, ale aj platy lekárov a zdravotných sestier. 

Vo štvrtok 18. augusta vláda navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 %. Navrhla tiež, aby sa navýšili koeficienty. Súčasťou návrhu je aj nový prvok, ktorým je započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky. Ten však samotné sestry nepotešil. Sú z návrhu sklamané, nepovažujú ho za kompenzačný, ani motivačný.

Celý plán na tlačových besedách prezentoval minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Na komunikáciu Matoviča poukazuje Milan Kulkovský. Ten na sociálnej sieti Instagram píše, že spôsob komunikácie ministra financií je prinajmenšom hlúpy a produkuje nenávisť.

Kulkovského blog bol počas pandémie populárny, no lekár čelil vyhrážkam, a tak sa rozhodol s blogom skončiť. Aktívny je na Instagrame, kde si ministra financií podal.

„Pán minister vytvára dojem, že nenažraným lekárom ponúka historicky najvyššie zvyšovanie platov, čo mimochodom nie je pravda, a tí s ním napriek tomu nesúhlasia,“ konštatuje Kulkovský.

Podľa odborníka tiež minister financií podsúva verejnosti imaginárne priemerne čísla a hrá sa s percentami. Cieľom týchto ťahov tak môže byť vytvorenie tlaku verejnosti na lekárov, ktorý môže viesť k poštvaniu proti nim. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Kulkovský (@kulkovskymilan)

Ide o lepšie zdravotníctvo

„A keďže je časť našich spoluobčanov na nás už teraz prednasratá v dôsledku šírenia pandemických nezmyslov, tieto táraniny vedú k zbytočnej eskalácii napätia,“ píše odborník a dodáva, že priemerný plat vo výške 4 000 eur je plat v sume, ktorá ľudí dokáže nahnevať.

Kulkovský však vzápätí dodáva, že ide o priemer a že veľká časť tejto sumy poputuje štátu. Na uvedené dve skutočnosti podľa neho nikto nemyslí.

„Uráža ma to. Uráža nás to. Ale poďme preč od platov. O ne v skutočnosti až tak veľmi nejde. Sú to len 2 z 8 požiadaviek, ktoré Lekárske odborové združenie (LOZ) predstavilo s cieľom stabilizácie slovenského zdravotníctva, s cieľom zlepšiť kvalitu poskytovania starostlivosti o pacientov, o nás všetkých.“

V závere príspevku Kulkovský konštatuje, že nejde o hru čísel, vydieranie platmi a nenažranosť ľudí, ktorým ešte nedávno tlieskali na balkónoch.

Toto tlieskanie sa v priebehu pandémie zmenilo na vyhrážky smrťou. V príspevku sú spomenuté aj ostatné požiadavky LOZ, z ktorých vychádza, že lekári nebojujú o svoje platy, ale o lepšie zdravotníctvo. 

„Rozumiem ale tomu, že časť obyvateľstva to chce vidieť úplne inak. Žijeme totižto v dobe, keď mnohým nenávisť pomáha zabudnúť na svoje vlastné utrpenie a neschopnosť žiť tak, ako si vysnívali.“

Prilepšia si o viac ako 500 eur

Platy lekárov porastú v priemere o 16 percent, týkať sa to bude lekárov so špecializáciou aj bez nej. To predstavuje priemerný nárast mzdy vo výške 556 eur, čím sa priemerný plat lekára dostane na 4-tisíc eur.

Informoval o tom počas tlačovej konferencie minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po skončení stretnutia predstaviteľov vlády so zástupcami lekárov.

Podľa jeho slov zvolený prístup zvýhodňuje lekárov po štúdiu, keď zvyšuje ich koeficient z 1,25 na 1,4. Podľa ministra vyhoveli požiadavke Lekárskeho odborového zväzu a v rámci oceňovania budú zarátavané aj roky praxe.

Valorizačný automat zabezpečí podľa ministra financií Igora Matoviča na budúci rok zvýšenie platu všetkým zdravotníkom, vrátane lekárov, automaticky nárast o 6,88 %.

Mimo tejto valorizácie platov ešte Lekárskemu odborovému zväzu navrhujú zvýšenie koeficientov aj započítanie rokov praxe do minimálnych mzdových nárokov.

Aj pri zvyšovaní základných platov záchranárov budú podľa ministra Lengvarského zohľadňované roky praxe. Priemerný nárast bude podľa jeho slov predstavovať 295 eur, čo predstavuje medziročne 23-percentný nárast.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k navýšeniu základných platov zdravotných sestier v Bratislave vo štvrtok 18. augusta 2022.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Plne si uvedomujeme dôležitosť zdravotníckych záchranných služieb na Slovensku. Sú to ľudia, ktorí prví vidia pacienta, prví idú na miesto nehody a urgentne musia riešiť pacientov v noci, v zlých podmienkach,“ vysvetlil minister zdravotníctva s tým, že ich koeficient tak bude vyšší ako v prípade zdravotných sestier.

Rovnako avizoval systémové zmeny, na ktorých sa pracuje, a ktoré majú zlepšiť podmienky záchranárov. „Ponuka, ktorú sme dali, nereflektuje to, čo záchranári chceli, ale takisto zohľadňuje to, že sme akceptovali roky praxe a rovnako sme sa rozprávali o ďalších veciach, ktoré musia nasledovať ako systémové v rámci reorganizácie celej záchrannej zdravotnej služby,“ poznamenal.

Matovič doplnil, že v prípade záchranárov sa tak základný koeficient zvýši z 1,05 na 1,08 násobok priemernej mzdy, okrem toho za každý odpracovaný rok navyše o jedno percento priemernej mzdy.

Zdroje: Instagram/Milan Kulkovský, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá