Známy lekár ukázal pľúca pacienta, ktorý bol mladý, fit a liečil sa ivermektínom podľa rád „expertov z internetu”

  • To, že sú nemocnice počas týchto dní plné nakazených koronavírusom, nie je žiadne prekvapenie
  • Lekár Peter Sabaka však poukazuje na to, že ide predovšetkým o neočkovaných ľudí
pjimage – 2021-11-16T163648.065
Unsplash/Sharon McCutcheon Unsplash/Olga Kononenko
  • To, že sú nemocnice počas týchto dní plné nakazených koronavírusom, nie je žiadne prekvapenie
  • Lekár Peter Sabaka však poukazuje na to, že ide predovšetkým o neočkovaných ľudí

V slovenských nemocniciach leží 2 862 pacientov, z toho 81,16 % z nich nie je zaočkovaných. Ide o pacientov rôznych vekových kategórií, ktorých trápia tie najrôznejšie zdravotné problémy. Medzi hospitalizovanými sú však aj ľudia, ktorí boli predtým úplne zdraví.

Lekár Peter Sabaka vo svojom príspevku píše o 30-ročnom pacientovi (alebo pacientke), ktorý sa doposiaľ na nič neliečil. Podotýka, že je zdravý ako buk a nemá obezitu.

Sabaka však hneď v úvode príspevku dodáva, že tento pacient nevyužil možnosť vakcinácie. „Podobne ako takmer polovica dospelých v našej krajine,“ píše. 

Pacient, o ktorom je príspevok lekára, začal užívať ivermektín a izoprinozín vo vysokých dávkach a antibiotiká. „Ako radia odborníci na internetoch,“ konštatuje Sabaka s tým, že zdravotný stav pacienta sa zhoršoval, až prišlo sťažené dýchanie. 

„Musel byť hospitalizovaný. Dolu je jeho RTG snímka. Vďaka Bohu, stav sa na liečbe dexametazónom, baricitinibom a kyslíkom zlepšuje a všetci veríme, že to dobre dopadne,“ uvádza.

Sabaka dodáva, že tridsiatnik, ktorý je zaočkovaný, v nemocnici s koronavírusom doposiaľ neležal. „Uvádzam to len ako príklad toho, čo funguje a čo nefunguje,“ uvádza Sabaka s tým, že jeho cieľom nie je z pacienta urobiť terč posmechu, nenávisti a moralizačných komentárov.

Podľa Sabaku mohol byť na mieste tohto pacienta ktokoľvek. Stačí, že sa nechal zneistiť dezinformátormi a klamármi. „Čo sa, žiaľ, stalo príliš veľa ľuďom. Tak neodsudzujme, ale poučme sa a šírme osvetu,“ vyzýva v závere. 

Preplnené nemocnice

Ako sme už uviedli, v nemocniciach je v súčasnosti viac ako 2 000 pacientov. Ako uvádza korona.gov, 241 z nich leží na JIS a ďalších 258 potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

Krízovú situáciu si uvedomuje aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Na tlačovej besede skonštatoval, že situácia v nemocniciach je veľmi vážna. 

Mnoho pacientov vyžaduje pľúcnu ventiláciu, v dôsledku čoho sa na Slovensku stáva nedostatkovým tovarom. To potvrdil aj minister, ktorý povedal, že voľných ich je už iba niekoľko.

V dôsledku vyťaženosti nemocníc sa odkladajú zákroky, ktoré nie sú spojené s koronavírusom, čo znamená, že zdravotný stav Slovákov sa bude postupne zhoršovať.

Do naplnenia celkovej kapacity nemocníc pacientmi, ktorí nepotrebujú kyslíkovú podporu, ostáva približne 600 miest. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Lengvarský taktiež vydal nariadenie, aby nemocnice v najviac postihnutých regiónoch reprofilizovali lôžka aj nad rámec pôvodne stanovenej maximálnej tretej fázy kapacity.

Vďaka aplikácii e-lôžko vieme presne, kde je koľko lôžok voľných a záchranka s pacientom je nasmerovaná do konkrétneho zdravotníckeho zariadenia,” vysvetlil, ako fungujú presuny pacientov štátny tajomník rezortu Kamil Száz.

Lengvarsky
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nie je prekvapením, že situácia je najhoršia v regiónoch, kde je zaočkovanosť na nízkej úrovni. K dnešnému dňu je plne zaočkovaných 2 426 386 Slovákov. K dosiahnutiu 60 percentnej zaočkovanosti je potrebné podať vakcínu ešte 749 752 Slovákom. Najviac plne zaočkovaných je v Bratislavskom kraji, naopak najmenej v Trenčianskom kraji.

Miesta sa plnia rýchlo

Dôležité je očkovať predovšetkým seniorov. Nie je prekvapením, že najviac zaočkovaných seniorov je v okresoch Bratislava I. – V. a v Dunajskej Strede. Najkritickejšie na tom sú napríklad okresy Sobrance, Poltár, Prievidza a Detva. 

Práve počet zaočkovaných ľudí sa odzrkadľuje na počte pacientov v nemocniciach. Z celkovo 455 reprofilizovaných lôžok v Banskobystrickom kraji je pre COVID pacientov ešte voľných 150 postelí, z 287 v Bratislavskom kraji už len 22.

V Košickom kraji reprofilizovali 515 lôžok, z nich je voľných 47. V Nitrianskom kraji s 371 reprofilizovanými lôžkami ostalo 132 voľných. Prešovský kraj mal k dispozícii 624 takýchto postelí, už ich je len 28 neobsadených.

Z 322 reprofilizovaných lôžok v Trenčianskom kraji nie je využitých 56, z 305 v Trnavskom kraji 151 a zo 475 v Žilinskom kraji 37.

V súčasnosti pacientov, ktorí potrebujú pľúcnu ventiláciu, prevážajú do iných nemocníc, ak tá ich už žiadnu nazvyš nemá. „Tak, aby sme v najviac postihnutých krajoch mohli používať lôžka pre pacientov, ktorí denne akútne do nemocníc pribúdajú,“ povedal Lengvarský.  

Zdroj: Facebook

Najnovšie videá

Trendové videá